Zestaw kolektorów słonecznych HEWALEX pracuje już ponad 20 lat
Praca instalacji kolektorów słonecznych opiera się na sprawdzonych i prostych mechanizmach wymiany ciepła. Wiele instalacji pracuje już ponad 20 lat, w dalszym ciągu dostarczając ciepło z tą samą sprawnością. Kluczowym aspektem jest jakości materiałów oraz technologia produkcji, dlatego warto wybierać sprawdzonych producentów. Zestawy kolektorów słonecznych marki HEWALEX to produkt, który jest wytwarzany w całości z komponentów pochodzenia europejskiego, w tym najważniejsze elementy, jak kolektory słoneczne oraz grupy pompowe, wytwarzane są od podstaw w rodzimym zakładzie w Polsce.
Instalacja solarna jako uzupełnienie każdego systemu grzewczego
Z uwagi na fakt, że według danych GUS ciepło stanowi statystycznie blisko 83% rocznego bilansu domu (energia elektryczna około 10%), coraz częściej kolektory słoneczne są wykorzystywane do wspomagania ogrzewania domu.
Może być to realizowane w dogodny sposób, przy zastosowaniu zbiorników multiwalentnych (uniwersalnych, kombi). Zbiornik tego rodzaju może współpracować z kilkoma urządzeniami grzewczymi dla potrzeb ogrzewania domu CO i podgrzewania wody CWU.
Na zdjęciu głównym jest dom jednorodzinny z 2010 roku wyposażony w zbiornik multiwalentny CO/CWU o pojemności całkowitej 500 litrów. Pełni on funkcję zbiornika buforowego, ale także pozwala na współpracę kilku źródeł ciepła: kotła gazowego 24 kW, kominka z płaszczem wodnym 19 kW, pompy ciepła powietrze/woda Hewalex PCCO o mocy 10 kW oraz instalacji solarnej z kolektorami słonecznymi Hewalex serii KS2000 o łącznej powierzchni brutto 12 m2.
Dobór kolektorów słonecznych uwzględniał potrzeby podgrzewania ciepłej wody użytkowej CWU oraz wspomagania ogrzewania domu CO. Instalacja fotowoltaiczna pełni odrębną rolę produkcji energii elektrycznej dla pompy ciepła i wyposażenia domu.
Jak działa kolektor słoneczny?
Podstawą działania kolektorów słonecznych jest źródło energii niezmienne od wieków - Słońce. Kiedy promienie słoneczne padają na powierzchnię kolektora, wchłaniane są przez specjalne płyty absorbujące. Te płyty następnie przekształcają energię słoneczną w ciepło, które jest przekazywane do czynnika grzewczego, którym jest zwykle glikol. Glikol przepływa w układzie rur umocowanych do absorbera. Jego przepływ wymusza pompa obiegowa. Oddawanie ciepła następuje w podgrzewaczu ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu procesowi, woda podgrzewana jest niemal za darmo, co przekłada się na korzyści dla użytkownika.
Niewątpliwą zaletą kolektorów słonecznych jest ich prostota konstrukcji i funkcjonowania. Nie wymagają one skomplikowanych urządzeń ani złożonych systemów, co prowadzi do ich niższych kosztów w porównaniu do alternatywnych rozwiązań. Dodatkowo kolektory słoneczne są przyjazne dla środowiska, gdyż nie emitują szkodliwych substancji ani gazów cieplarnianych, przyczyniając się do redukcji emisji CO2.
Komfort i całkowita bezobsługowość instalacji solarnej
Instalacja kolektorów słonecznych jest w pełni bezobsługowa w skali roku. Automatyka sterująca czuwa nad prawidłową pracą całego układ oraz pozwala na zmaksymalizowanie uzysków energii ze słońca, uruchamiając instalację niezwłocznie gdy tylko zajdą ku temu warunki. Energia ze słońca gromadzona jest automatycznie i w taki sam sposób generowane są oszczędności. W celu monitorowania i opcjonalnego zarządzania pracą instalacji można skorzystać ze zdalnego podglądu pracy instalacji poprzez system Ekontrol.
Czy kolektor słoneczny działa przez cały rok?
Warto również zauważyć, że kolektory słoneczne mogą być skuteczne nie tylko w słoneczne dni, ale także w warunkach zachmurzenia, gdyż mogą wykorzystywać rozproszone światło słoneczne. Około 80% energii promieniowania słonecznego przypada na okres od wiosny do jesieni. Tym niemniej w pozostałym okresie instalacja solarna może dostarczać ciepła przynajmniej dla pokrywania częściowych potrzeb cieplnych.
Prawidłowy dobór instalacji solarnej dla potrzeb podgrzewania wody użytkowej CWU pozwala na roczne pokrycie potrzeb ciepła rzędu 50-60%. W miesiącach letnich może ono sięgać 100%, a optymalny dobór nie powinien dopuszczać do powstawania zbędnych nadwyżek ciepła w tym okresie.
Niższe rachunki za CWU niezależnie od cen energii z solarami na dachu
Finalnie instalując kolektory słoneczne wyłącznie na potrzeby ciepłej wody użytkowej możemy liczyć na roczne oszczędności kosztów energii na poziomie nawet do 60%. Skala oszczędności z instalacji kolektorów wzrasta wraz ze wzrostem cen energii, co zgodnie z prognozami analityków będzie miało miejsca przez najbliższe lata.
Dzięki takiej inwestycji w dużym stopniu uniezależniamy się od wahań cen energii i zwiększamy poziom bezpieczeństwa finansowego naszej rodziny. Z pewnością te gospodarstwa domowe, które od lat korzystają z instalacji kolektorów słonecznych HEWALEX, zdecydowanie mniej odczuły gwałtowny wzrost cen energii począwszy od 2020 roku.
źródło i zdjęcia: HEWALEX