Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Komfortowe i bezpieczne wnętrza dzięki inteligentnym żaluzjom fasadowym

Dom to miejsce, w którym czujemy się bezpieczni i wygodnie, tak przynajmniej marzymy i dążymy do tego. W naszym domu spędzamy czas z naszymi najbliższymi i relaksujemy się. Aby osiągnąć optymalne warunki do tego, nie wystarczy tylko chronić się przed utratą ciepła, co jest najczęściej omawianym zagadnieniem w budownictwie. Istotne jest również stawić czoła nadmiarowi światła słonecznego, niepożądanemu wzrokowi osób postronnych i innym nietuzinkowym wyzwaniom, z którymi żaluzje fasadowe radzą sobie bez najmniejszego trudu.

Komfortowe i bezpieczne wnętrza dzięki inteligentnym żaluzjom fasadowym
EKO-OKNA S.A. Okna, drzwi, rolety, bramy
ekookna.pl
EKO-OKNA S.A. Okna, drzwi, rolety, bramy
Dane kontaktowe:
32 459 15 00, 32 415 45 17, 32 419 07 65, 32 729 76 10
Kornice ul. Spacerowa 4, 47-480 Pietrowice Wielkie
Zobacz firmę w innym dziale: Okna i drzwi balkonowe z PVC

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Innowacyjne żaluzje są stosunkowo młodym wynalazkiem, mającym niecałe pół wieku
Innowacyjne żaluzje są stosunkowo młodym wynalazkiem, mającym niecałe pół wieku

Żaluzje są genialnym rozwiązaniem ze względu na swoją prostotę, chociaż trudno tu mówić o pełnej prostocie. Już w starożytności nieznośne, piekące słońce skłaniało ludzi do poszukiwania pomysłowych sposobów na ochronę przed nim. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań było połączenie kilku poziomych elementów w odpowiedni sposób, co doprowadziło do powstania pierwszych żaluzji. Nowoczesne żaluzje, które przypominają lub są bardzo podobne w formie do tych używanych obecnie, mają niespełna pół wieku. Podstawowa konstrukcja jednak nie zmieniła się drastycznie: równoległe listwy są ze sobą połączone w taki sposób, aby poruszać się razem i zasłaniać okna; mogą również złożyć się i całkowicie unieść.

Głównym celem zastosowania żaluzji jest oczywiście ochrona przed nadmiarem światła słonecznego i związane z tym wysokie temperatury wewnątrz pomieszczeń. Jest to szczególnie istotne, gdy słońce jest bardzo agresywne, a przeszklenie jest duże. Duża zaleta żaluzji wiąże się z ich skutecznością na bardzo dużych oknach, gdzie inne systemy mogą nie być w stanie sobie poradzić.

Głównym motywem instalacji żaluzji jest naturalnie pragnienie ochrony przed zbyt intensywnym nasłonecznieniem
Głównym motywem instalacji żaluzji jest naturalnie pragnienie ochrony przed zbyt intensywnym nasłonecznieniem

Unikalne atuty żaluzji

Posiadanie żaluzji pozwala również obniżyć koszty związane z klimatyzacją. Obecnie jest to głównie problem biur i przestrzeni publicznych, ale elektryczne systemy chłodzenia powietrza zaczynają pojawiać się coraz częściej w polskich domach. Jeśli unikniemy przegrzania pomieszczenia, nie będzie konieczności wydawania pieniędzy na jego chłodzenie. Co więcej, można to osiągnąć, nie rezygnując z naturalnego światła.

Jest to szczególnie istotne w przypadku bardzo dużych okien, zwłaszcza w szklanych elewacjach (okna nieruchome) oraz wszędzie tam, gdzie spotykamy się z przesuwnymi systemami typu COR Vision Plus, gdzie stosunek szklenia do profili przekracza 90%. W takich sytuacjach wymagania technologiczne mogą ograniczyć inwestora do zastosowania tylko jednego rodzaju rolety - rolety screen. Inne rodzaje rolet mogłyby się pochylać pod własnym ciężarem. Żaluzje mogą być znacznie szersze niż rolety, ponieważ są lżejsze.

Dzięki poziomo ustawionym listwom światło może być skierowane na zewnątrz, jednocześnie oddając ciepło. Do wnętrza dociera już rozproszone światło.

Ważnym atutem żaluzji jest fakt, że w przeciwieństwie do rolet, nie powodują one całkowitego zaciemnienia wnętrza, gdy chcemy zapobiec nagrzewaniu się pomieszczenia. Naturalne światło jest zdrowe i korzystne dla człowieka. Poprawia nasze samopoczucie i pozwala uniknąć korzystania z sztucznego oświetlenia, które może być kosztowne i męczące dla oczu. Oglądanie natury za oknem jest również znacznie przyjemniejsze niż patrzenie na zamknięte rolety.

Dodatkowo, rozpraszanie światła na lamelach żaluzji daje interesujące efekty. Doradcy Eko-Okien zawsze zachęcają klientów, którzy instalują żaluzje po raz pierwszy, do eksperymentowania z nimi i testowania ich możliwości. Pozwala to odkryć wiele ukrytych zdolności tych nowych osłon okiennych. Jedną z takich zdolności jest kierowanie odbitego światła w określonym kierunku. Wnętrze wygląda zupełnie inaczej, gdy promienie są skierowane na sufit, a inaczej, gdy celujemy nimi w podłogę.

Wykorzystanie tych właściwości żaluzji jest łatwiejsze, gdy korzysta się z silników wyposażonych w technologię wolnego startu (Soft Start).

Żaluzje z lamelami o profilu Z umożliwiają całkowite zaciemnienie wnętrza. Czasami chcemy, aby w naszym otoczeniu było zupełnie ciemno, na przykład gdy zasiadamy z rodziną przed domowym kinem. Wówczas najlepsze wrażenia osiągamy, czując się jak w prawdziwej sali kinowej, gdzie powinno być ciemno. Żaluzje, podobnie jak rolety, mogą zapewnić całkowite zaciemnienie wnętrza, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wymaga to odpowiednich profili. Do tego celu najlepiej sprawdzają się profile Z. Profile C zwykle pozostawiają niewielki prześwit, co czasem jest pożądanym efektem, ale nie w każdym miejscu.

Dzięki żaluzjom możemy podglądać świat zewnętrzny, nie pozwalając mu na nasze zauważenie. Ta unikalna cecha żaluzji ma swoje ograniczenia, ale wciąż stanowi najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o dyskretną prywatność. Poprawne ustawienie lameli, zwłaszcza gdy chronią one okna na wyższych piętrach, umożliwia obserwowanie otoczenia, pozostając jednocześnie niewidocznym. W przypadku innych rozwiązań, nawet tak zaawansowanych jak szkło Digi Glass, które zmienia swoją przezroczystość pod wpływem niewielkiego napięcia elektrycznego, osiągnięcie prywatności oznacza odcięcie się od świata zewnętrznego.

Handlowy firmy Eko-Okna zawsze zalecają klientom, którzy montują swoje pierwsze żaluzje, aby eksperymentowali z nimi i dokładnie przetestowali wszystkie ich funkcje
Handlowy firmy Eko-Okna zawsze zalecają klientom, którzy montują swoje pierwsze żaluzje, aby eksperymentowali z nimi i dokładnie przetestowali wszystkie ich funkcje

Żaluzje w praktyce

Nowoczesny design żaluzji fasadowych ma swoje korzenie w Szwajcarii, skąd rozpoczął się ich triumfalny rozwój. Z upływem lat i pokonywaniem kolejnych kilometrów, zyskiwały one coraz większą funkcjonalność i ergonomiczność. Obecnie standardem jest połączenie elementów aluminiowych i polimerowych, które łączą w sobie trwałość, lekkość oraz przystępne ceny.

Nie ma potrzeby bać się żaluzji. Ich obsługa jest prosta i zwykle sprowadza się do kontrolowania dwoma, maksymalnie trzema przyciskami na pilocie.

Żaluzje można kontrolować na trzy sposoby:

  • Za pomocą siły ludzkich mięśni - poprzez ręczne korbowe mechanizmy obsługowe.
  • Za pomocą przewodowo sterowanych silników - przy użyciu pilota połączonego z silnikiem żaluzji.
  • Za pomocą radiowo sterowanych silników - poprzez silniki odbierające sygnały za pośrednictwem fal radiowych.

Mechanizmy ręczne są coraz rzadziej stosowane i zdecydowanie ustępują miejsca silnikom elektrycznym. Zaleca się korzystanie z silników sterowanych radiowo, ponieważ nie tylko ogranicza to ilość przewodów i ułatwia rozbudowę systemu, ale jest po prostu wygodniejsze - o ile technicznie jest to możliwe.

Sterowanie przewodowe jest stosowane między innymi w przypadku bardzo dużych budynków, ponieważ zasięg nadajników radiowych jest ograniczony. Typowe urządzenia są w stanie stabilnie działać na odległość około 30 metrów, nawet z wykorzystaniem funkcji poprawiających reakcję systemu, takich jak kilkukrotne wysyłanie tej samej komendy po każdym naciśnięciu przycisku. Dla zwykłego domu taki zasięg jest wystarczający, ale w przestrzeniach publicznych może okazać się niewystarczający.

Żaluzje oferowane przez Eko-Okna zapewniają klientom wiele praktycznych funkcji, które są stosunkowo proste, ale niezwykle przydatne

Żaluzje XXI wieku

Przeżywamy już ponad dwie dekady XXI wieku, dlatego możemy z pełnym prawem oczekiwać, że urządzenia otaczające nas będą inteligentne i będą w stanie zrobić dla nas znacznie więcej niż tylko reagować na proste komendy po naciśnięciu przycisku. Żaluzje są w stanie sprostać temu wyzwaniu.

Najbardziej zaawansowane rozwiązania związane z inteligentnym domem obejmują również technologie zastosowane w żaluzjach. Zanim cały dom stanie się inteligentny, sama żaluzja może posiadać swoje własne "rozumienie".

Eko-Okna oferują klientom żaluzje, które posiadają wiele stosunkowo prostych, ale bardzo przydatnych funkcji. Jedną z tych funkcji jest paradoksalnie automatyczne korygowanie pozycji krańcowych. Zazwyczaj zaleca się klientom inne rozwiązania, ponieważ automatyczna korekcja pozycji krańcowych jest dostępna tylko w silnikach z elektroniczną kontrolą pozycji krańcowych, podczas gdy ustawienie mechaniczne okazuje się często bardziej praktyczne.

Ustawienie pozycji krańcowych jest niezbędne, aby silniki nie próbowały zwijać już zwiniętych żaluzji ani rozwijać żaluzji, które są już rozwinięte. Silniki z elektronicznym ustawieniem takich pozycji są w stanie samodzielnie reagować na naturalne naciąganie się pasków kontrolujących pozycję lameli, co zapobiega pojawianiu się prześwitu między skrzynką a lamelami. Jest to z pewnością wygodne, ale istnieje ryzyko, że urządzenie zostanie rozprogramowane, na przykład w przypadku spięcia w instalacji elektrycznej.

Specyficzny jest również sam proces programowania takiego silnika. Zazwyczaj wymaga on dedykowanego sprzętu, którego typowy właściciel domu lub mieszkania nie będzie posiadać.

  • Zabezpieczenie przed uszkodzeniem zablokowanych lameli

Lamele żaluzji nie tworzą jednolitego, solidnego pancerza, jak w przypadku tradycyjnych rolet. Są one delikatnymi osłonami, co jednak nie oznacza, że są słabe, ponieważ ich głównym celem nie jest tworzenie fizycznej bariery przed czynnikami mechanicznymi. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie maksymalnego komfortu dla użytkowników wnętrz.

Ta względna delikatność przekłada się na uniwersalność żaluzji, ale oznacza również, że użytkownik musi o nie odpowiednio dbać. Przykładem może być sytuacja, w której dolna część żaluzji przywiera do parapetu, co często zdarza się w zimie. Szczególnie jeśli ktoś nie składa żaluzji, ale reguluje jedynie ich kąt. Próba uruchomienia silnika bez odpowiedniego zabezpieczenia może wówczas spowodować wiele szkód, włącznie z uszkodzeniem samego silnika.

Na szczęście nie ma potrzeby zbytniego martwienia się tym, ponieważ dobry silnik jest wyposażony w detekcję takich nieprzewidzianych sytuacji i automatycznie zatrzymuje swoje działanie, gdy napotka opór. Nie wymaga to interwencji człowieka.

  • Ochrona żaluzji przed silnym wiatrem

Teoretycznie, równie poważnym zagrożeniem jest występowanie silnego wiatru. Każdy produkt ma swoją graniczną wartość siły wiatru, po przekroczeniu której może ulec uszkodzeniu. Jednak zastosowanie czujnika wiatru eliminuje konieczność martwienia się o to, ponieważ jeśli sami nie złożymy żaluzji na czas, automatyczny system zrobi to za nas. Dodatkowo, nie jest potrzebne korzystanie z zaawansowanych systemów inteligentnego domu.

Czujniki wiatru i stacje pogodowe są konfigurowalne, co oznacza, że można je dostosować do dowolnej wartości siły wiatru (w określonym zakresie), przy której zostaną podjęte odpowiednie działania. Ważne jest pamiętanie o tej konfiguracji, ponieważ domyślne ustawienia zazwyczaj są bardzo niskie, co oznacza, że nawet lekki, zupełnie niegroźny ruch powietrza może zostać potraktowany jak silny huragan.

Współcześnie w branży budowlanej coraz częściej stosuje się technologie związane z inteligentnymi domami
Współcześnie w branży budowlanej coraz częściej stosuje się technologie związane z inteligentnymi domami

W świecie inteligentnych domów

W współczesnym budownictwie, zwłaszcza w przypadku budynków pasywnych, coraz częściej wykorzystuje się technologie związane z tzw. inteligentnym domem. Te rozwiązania można również z powodzeniem stosować w starszych budynkach. Montuje się je zarówno podczas remontu, jak i w innych momentach. Mogą to być nawet niewielkie elementy, na przykład żarówka, którą można wkręcić do standardowego gniazdka, a która umożliwia zmianę koloru i natężenia światła, sterowana za pomocą połączenia wifi.

Produkty oferowane przez Eko-Okna wyróżniają się znacznie bardziej zaawansowaną funkcjonalnością. Często są to tradycyjne elementy systemów kontrolujących dostęp, na przykład domofony, które łączą się z telefonem właściciela nieruchomości i umożliwiają zdalne otwieranie drzwi po wcześniejszym sprawdzeniu tożsamości osoby na ekranie. Jeśli chodzi o osłony okienne, szczególnie żaluzje, możliwości są niezliczone, a ich użytkownicy potrafią być niezwykle kreatywni w ich wykorzystaniu.

  • Prosta kontrola światła i ciepła

Głównym celem żaluzji i ogólnie osłon okiennych jest kontrola natężenia światła i ciepła. To właśnie na tym skupiają się priorytetowo systemy inteligentnego domu, które kontrolują te elementy.

System smart home może mieć różne poziomy "inteligencji". Najprostsze z nich to scenariusze, czyli z góry ustalone zestawy instrukcji dla poszczególnych komponentów systemu, które użytkownik definiuje. Przykładem takiego scenariusza może być "UPAŁ", który powoduje zamknięcie wszystkich żaluzji, w celu maksymalnego zaciemnienia pomieszczeń i odcięcia ciepła.

Scenariusz można także aktywować na podstawie harmonogramu. Wiele osób programuje swoje osłony okienne w taki sposób, żeby całkowicie otwierały się lub przynajmniej wpuszczały trochę światła kilka minut przed zaprogramowanym budzikiem w telefonie. W ten sposób słońce delikatnie rozbudza domowników, unikając gwałtownego pobudzenia i niepotrzebnego hałasu.

  • Systemy w pełni "smart"

Najbardziej zaawansowane rozwiązania działają w sposób autonomiczny, samodzielnie realizując określone cele.

Jednym z takich celów jest utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Użytkownicy systemu inteligentnego domu mogą ustalić, że temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać, na przykład, 24 stopni Celsjusza, co jest uznawane przez ekspertów za górny limit komfortu termicznego. Dzięki elektronicznemu termometrowi, centrala sterująca może odczytywać informacje o temperaturze i przekazywać je do silników żaluzji, które mogą ograniczać dopływ ciepła do wnętrza przez opuszczenie żaluzji.

Inteligencja takiego systemu nie ogranicza się tylko do zamykania żaluzji. Kiedy temperatura spada, żaluzje mogą wpuścić więcej światła i ciepła. Wieczorem mogą być ustawione poziomo lub całkowicie podniesione. Natomiast zimą system smart home zamyka wszystkie osłony szczelnie, gdy temperatura mocno spada, aby ograniczyć straty energii. To pomaga nawet najbardziej energooszczędnym oknom.

Dodatkowym wykorzystaniem systemów automatyzacji w domu jest wzmocnienie zabezpieczeń przed włamaniem
Dodatkowym wykorzystaniem systemów automatyzacji w domu jest wzmocnienie zabezpieczeń przed włamaniem
  • Inteligentny dom i inteligentny domownik

Systemy inteligentnego domu to nie tylko osłony okienne. Obejmują one również systemy dostępowe, oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzację, autonomiczne odkurzacze, mopy oraz wiele innych elementów. Nawet lodówki mogą być wyposażone w inteligentne funkcje, umożliwiające samodzielne zamówienie brakujących produktów spożywczych. Kreatywni użytkownicy potrafią wykorzystać te możliwości w nietypowy sposób.

Jednym z najlepszych zastosowań systemów automatyki domowej jest dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem. Jest to odpowiedź na ryzyko włamania, które wzrasta w przypadku dłuższej nieobecności domowników, na przykład podczas wakacji. Poprzez odpowiednie skonfigurowanie systemu smart, właściciele mogą symulować aktywność i normalny rytm życia w domu, nawet gdy nikogo tam nie ma.

Skonfigurowane systemy mogą kontrolować oświetlenie, zapewniać odpowiednią temperaturę wewnątrz budynku oraz okresowo włączać muzykę. Wykorzystanie muzyki jest często związane z integracją z asystentem głosowym, takim jak Amazon Alexa, który często służy do sterowania odtwarzaniem muzyki. Dzięki temu, w określonych porach, pusty dom odtwarza przeboje, a potencjalni włamywacze obserwujący go są wprowadzeni w błąd, myśląc, że ktoś jest w środku. W rezultacie skupiają swoją uwagę na sąsiednich domach, gdzie właściciele również wyjechali nad morze.

Żaluzje w domu, zwłaszcza te podłączone do systemu smart home (choć nie jest to konieczne do osiągnięcia dobrego efektu), pozwalają tworzyć komfort na wielu poziomach. Mogą działać w sposób nieoczywisty i niezwykle kreatywny. Nawet najprostsze lamele żaluzji są w stanie stworzyć rewolucję w pomieszczeniu za niewielkie koszty. Dlatego Eko-Okna zawsze zalecają ich używanie w nowych budynkach lub podczas remontu.

źródło i zdjęcia: EKO-OKNA S.A.