PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Z jakich elementów składa się bezpieczne okno?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Rodzaj przeszklenia w naszym domu może bezpośrednio wpłynąć na bezpieczeństwo naszej rodziny, tak jak dodatki do okien, które hamują próby dostania się do środka rabusiów. Jakie okna zabezpieczą nasz dom przed włamywaczami? Z jakich elementów powinno składać się bezpieczne okno?   

Okna bezpieczne, czyli jakie?

Okna i drzwi balkonowe na parterze są najczęstszym celem włamywaczy, którzy próbują dostać się do mieszkania. W przypadku zabudowy jednorodzinnej, złodzieje mogą forsować również wyjścia na taras lub balkon na piętrze.

Na co zwrócić uwagę, gdy chcemy zamontować w domu bezpieczne okna? Oto najważniejsze elementy.

Hartowane i laminowane szyb

Szyba zajmuje największy procent powierzchni okna. Zastosowany rodzaj przeszklenia może w znaczący sposób wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa domowników. Szyby laminowane i hartowane mają większą odporność na przebicie lub stłuczenie. Skutecznie obniżają więc ryzyko włamania lub kradzieży.

Ponadto są to szyby bezpieczne także w innym aspekcie. Jeśli szyba laminowana ulegnie stłuczeniu, resztki szkła pozostają przytwierdzone do specjalnej folii, którą pokryta jest taflą. Zmniejsza to ryzyko odniesienia urazów przez osoby znajdujące się w pobliżu. Z kolei szyba hartowana rozpada się na małe cząstki o tępych krawędziach, co minimalizuje ryzyko skaleczenia.

Klamki antywłamaniowe z blokadą i kluczykiem

Niewielkim elementem, który może mieć duży wpływ na bezpieczeństwo, jest klamka. Na rynku dostępne są klamki blokujące dostęp nieproszonych gości od zewnątrz, ale też zabezpieczające przed otwarciem okien lub drzwi balkonowych od strony wewnętrznej.

Klamka antywłamaniowa Hoppe Secustic z kluczykiem posiada samozabezpieczający mechanizm blokujący jej obrót. W przypadku próby dostania się do mieszkania lub domu, i popchnięcia okucia jakimś narzędziem, przesuw okna zostaje zablokowany.

Możliwość przekręcenia kluczyka od środka i zamknięcia okna, drzwi balkonowych lub tarasowych, pozwala zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych członków rodziny.

Okno z blokada i kluczykiem
Klamka antywłamaniowa z kluczykiem

Profile okienne i okucia

Bezpieczne okna są odpowiednio doposażone w profilach. Żeby można było nadać im status antywłamaniowych, muszą w całym swoim obwodzie posiadać zamknięte wzmocnienie stalowe i być trwale przykręcone wkrętami do profili.

Jeżeli okna i drzwi balkonowe mają stanowić solidną barierę dla włamywaczy, warto uzupełnić okucia o dodatkowe elementy. Przykładem są zaczepy antywyważeniowe, czopy utrudniające włamanie z regulacją docisku czy blokada błędnego położenia klamki.

Konstrukcja profili, okucia, szyby oraz klamki to podstawowe elementy, które wpływają na bezpieczeństwo stolarki okiennej. Jeżeli zależy nam na jeszcze lepszej ochronie nieruchomości, mienia i domowników, zdecydujmy się na system alarmowy i specjalne rolety antywłamaniowe.

Źródło i zdjęcia: Eko-Okna

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum