Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Z jakich elementów składa się bezpieczne okno?

Rodzaj przeszklenia w naszym domu może bezpośrednio wpłynąć na bezpieczeństwo naszej rodziny, tak jak dodatki do okien, które hamują próby dostania się do środka rabusiów. Jakie okna zabezpieczą nasz dom przed włamywaczami? Z jakich elementów powinno składać się bezpieczne okno?   

Z jakich elementów składa się bezpieczne okno?
EKO-OKNA S.A. Okna, drzwi, rolety, bramy
ekookna.pl
EKO-OKNA S.A. Okna, drzwi, rolety, bramy
Dane kontaktowe:
32 459 15 00, 32 415 45 17, 32 419 07 65, 32 729 76 10
Kornice ul. Spacerowa 4, 47-480 Pietrowice Wielkie
Zobacz firmę w innym dziale: Okna i drzwi balkonowe z PVC

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Okna bezpieczne, czyli jakie?

Okna i drzwi balkonowe na parterze są najczęstszym celem włamywaczy, którzy próbują dostać się do mieszkania. W przypadku zabudowy jednorodzinnej, złodzieje mogą forsować również wyjścia na taras lub balkon na piętrze.

Na co zwrócić uwagę, gdy chcemy zamontować w domu bezpieczne okna? Oto najważniejsze elementy.

Hartowane i laminowane szyb

Szyba zajmuje największy procent powierzchni okna. Zastosowany rodzaj przeszklenia może w znaczący sposób wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa domowników. Szyby laminowane i hartowane mają większą odporność na przebicie lub stłuczenie. Skutecznie obniżają więc ryzyko włamania lub kradzieży.

Ponadto są to szyby bezpieczne także w innym aspekcie. Jeśli szyba laminowana ulegnie stłuczeniu, resztki szkła pozostają przytwierdzone do specjalnej folii, którą pokryta jest taflą. Zmniejsza to ryzyko odniesienia urazów przez osoby znajdujące się w pobliżu. Z kolei szyba hartowana rozpada się na małe cząstki o tępych krawędziach, co minimalizuje ryzyko skaleczenia.

Klamki antywłamaniowe z blokadą i kluczykiem

Niewielkim elementem, który może mieć duży wpływ na bezpieczeństwo, jest klamka. Na rynku dostępne są klamki blokujące dostęp nieproszonych gości od zewnątrz, ale też zabezpieczające przed otwarciem okien lub drzwi balkonowych od strony wewnętrznej.

Klamka antywłamaniowa Hoppe Secustic z kluczykiem posiada samozabezpieczający mechanizm blokujący jej obrót. W przypadku próby dostania się do mieszkania lub domu, i popchnięcia okucia jakimś narzędziem, przesuw okna zostaje zablokowany.

Możliwość przekręcenia kluczyka od środka i zamknięcia okna, drzwi balkonowych lub tarasowych, pozwala zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych członków rodziny.

Okno z blokada i kluczykiem
Klamka antywłamaniowa z kluczykiem

Profile okienne i okucia

Bezpieczne okna są odpowiednio doposażone w profilach. Żeby można było nadać im status antywłamaniowych, muszą w całym swoim obwodzie posiadać zamknięte wzmocnienie stalowe i być trwale przykręcone wkrętami do profili.

Jeżeli okna i drzwi balkonowe mają stanowić solidną barierę dla włamywaczy, warto uzupełnić okucia o dodatkowe elementy. Przykładem są zaczepy antywyważeniowe, czopy utrudniające włamanie z regulacją docisku czy blokada błędnego położenia klamki.

Konstrukcja profili, okucia, szyby oraz klamki to podstawowe elementy, które wpływają na bezpieczeństwo stolarki okiennej. Jeżeli zależy nam na jeszcze lepszej ochronie nieruchomości, mienia i domowników, zdecydujmy się na system alarmowy i specjalne rolety antywłamaniowe.

Źródło i zdjęcia: Eko-Okna