Dlaczego warto oszczędzać wodę?
Powodów jest wiele - zarówno ekologicznych, ekonomicznych, jak i etycznych. Przewiduje się, że do 2050 roku populacja światowa osiągnie 9,7 miliarda ludzi, co jeszcze bardziej obciąży już mocno ograniczone zasoby wodne. W wielu częściach świata niedobór wody jest już palącym problemem, a sytuacja ta będzie się prawdopodobnie pogarszać w nadchodzących latach. Naszym etycznym obowiązkiem jest dbanie o zasoby wodne, aby zapobiec ich wyczerpaniu i kryzysowi.
Aspekt ekologiczny to kolejny powód, dla którego warto oszczędzać wodę. Ograniczając jej zużycie, możemy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, które powstają podczas produkcji wody. Przemysł wodny jest jednym z największych konsumentów energii na świecie, dlatego oszczędzając wodę, możemy pomóc zmniejszyć ilość energii potrzebnej do jej transportu i uzdatniania. Nadmiernie wykorzystanie zasobów wodnych prowadzi także do wyczerpywania się wód gruntowych, co może prowadzić do osiadania gruntu, a to z kolei może powodować trwałe szkody w krajobrazie. Przekierowywanie rzek również zakłóca ekosystemy i prowadzi do utraty różnorodności biologicznej.
Oszczędności finansowe to kolejny ważny aspekt oszczędzania wody. Redukując jej zużycie, możemy zmniejszyć koszty zarówno dla gospodarstw domowych, jak i firm. Dzięki temu można obniżyć rachunki nie tylko za wodę, ale także za energię potrzebną do jej nagrzania.
Jak oszczędzać wodę?
W mediach można znaleźć wiele porad dotyczących oszczędzania wody w codziennym życiu. Niektóre z nich są łatwiejsze do zrealizowania, a inne wymagają więcej wysiłku i samodyscypliny. W każdym przypadku jednak każda taka porada może pomóc osiągnąć cel oszczędzania wody. Dzieci biorące udział w konkursie zorganizowanym przez KFA Armatura doskonale o tym wiedzą i przedstawiły wiele cennych wskazówek dotyczących oszczędzania wody w kuchni i łazience.
W łazience najlepiej zacząć od zmiany sposobu korzystania z wody podczas kąpieli. Zamiast długiego relaksu w wannie, warto wziąć szybki prysznic. Aby kontrolować czas trwania prysznica, warto wykorzystać stoper (lub wbudowaną funkcję w telefonie). Każda minuta trwania prysznica to przecież między 8 a 12 litrów wody. Jeśli skrócimy czas trwania prysznica z 10 do 5 minut, to znacznie zmniejszymy zużycie wody.
Nie zapominajmy również o wyłączaniu wody podczas mycia zębów, a zamiast płukania z ust do kranu, warto nalać wody do kubka i nią płukać zęby.
Pralkę warto uruchamiać tylko wtedy, gdy jest pełna, a korzystając z programów EKO, zużyjemy mniej wody i energii. Warto także zwrócić uwagę na zużycie wody przez pralkę podczas jednego cyklu prania i wybrać najbardziej oszczędną opcję.
Jeśli chodzi o baterie umywalkowe, warto wymienić je na modele oszczędnościowe. Marka KFA Armatura oferuje modele wyposażone w ekologiczne napowietrzacze, które redukują przepływ wody do zaledwie 5 litrów na minutę. W tradycyjnych rozwiązaniach przepływ wody wynosi nawet 12 litrów na minutę. Dzięki zastosowaniu takiej baterii, możemy zaoszczędzić nawet 24 tysiące litrów wody rocznie!
Jak zmniejszyć zużycie wody w kuchni?
Przede wszystkim, warto pamiętać, że ręczne mycie naczyń zużywa znacznie więcej wody niż zmywarka - na jeden cykl potrzeba od 8 do 14 litrów wody, czyli tyle, ile bateria zlewozmywakowa zużywa w ciągu mniej niż 2 minut! Dlatego korzystaj z zmywarki, ale uruchamiaj ją dopiero, gdy jest pełna. Owoce i warzywa myj w misce, nie pod bieżącą wodą - to również spora oszczędność.
Mniej popularnym sposobem na wprowadzenie w swojej kuchni filozofii less waste, a tym samym na ograniczenie zużycia wody, jest wykorzystywanie wody po gotowaniu makaronu do podlewania domowych roślin. W kwestii roślin, ważnym elementem strategii oszczędzania wody jest gromadzenie deszczówki do nawadniania zarówno ogrodu, jak i kwiatów, które mamy w mieszkaniach i domach. Nawet przy małym balkonie wystarczy zwykłe wiadro - nie trzeba od razu inwestować w specjalne systemy do zbierania wody.
Należy pamiętać, że każda kropla jest cenna. Kapiący kran to spore koszty, ponieważ jeśli kropla spada co 2 sekundy, to w ciągu jednej minuty mamy 30 kropli. Średnia objętość kropli w gospodarstwie domowym wynosi od 1/20 do 1/10 ml. To oznacza, że średnio mamy około 4 litrów wody na dobę, co w skali miesiąca daje nam ponad 300 litrów! Dlatego warto naprawić każdą usterkę. KFA Armatura publikuje na swoim kanale YouTube filmy instruktażowe dla każdego, które mogą pomóc w naprawie kranów i innych usterkach.
źródło i zdjęcia: KFA Armatura