Ściany wybudowane z bloczków Ytong pochłaniają CO2

Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że ściany z betonu komórkowego są nie tylko ciepłe, ale mają jeszcze jedną, wyjątkową właściwość - zdolność pochłaniania CO2.

Ściany wybudowane z bloczków Ytong pochłaniają CO2
Xella Polska Ytong - kompleksowy system budowy ciepłych i energooszczędnych domów
Dane kontaktowe:
801 122 227
Komitetu Obrony Robotników 48 02-146 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Rekarbonizacja w połączeniu z doskonałymi właściwościami termicznymi materiału stawiają technologię Ytong w gronie najbardziej ekologicznych. Beton komórkowy ma szasnę odegrać znaczącą rolę w zielonej transformacji budownictwa i ochronie klimatu.

Od dłuższego czasu pracujemy w Xelli nad tym, by ograniczyć ślad węglowy naszych produktów. Zwłaszcza w procesie produkcyjnym, chociaż do wyprodukowania betonu komórkowego Ytong potrzeba niewiele energii – produkty są autoklawowane w temperaturze około 180 stopni C. 80% obecnego śladu węglowego naszych produktów z betonu komórkowego wynika z zastosowanych surowców, takich jak cement i wapno.

Dotychczas na świecie przeprowadzono niewiele badań dotyczących rekarbonizacji, czyli wychwytywania i uwięzienia CO2 w strukturze betonu komórkowego, która zachodzi przez cały czas użytkowania budynków wybudowanych z tego materiału.

W ostatnich latach nasze centrum badawcze T&F przebadało dokładnie ten proces, a wyniki badań zostały niedawno opublikowane w prestiżowym, międzynarodowym czasopiśmie "AAC Worldwide Magazine"*.

Badanie T&F wykazało, że w procesie rekarbonizacji duża część CO2 uwalnianego do atmosfery podczas spalania cementu i wapna palonego jest ponownie absorbowana i trwale osadzona jako węglan wapnia w strukturze mineralnej autoklawizowanego betonu komórkowego.

Niski ślad węglowy materiałów Ytong

– "Badanie wykazuje na podstawie pomiarów laboratoryjnych, że wykorzystanie materiałów budowlanych, takich jak beton komórkowy, może mieć ogromne znaczenie dla ochrony klimatu" – mówi Hartmut Walther, mineralog i autor badania z T&F.

Torsten Schoch, dyrektor zarządzający T&F, umieszcza wyniki badań w szerszym kontekście:

– "Weźmy bilans CO2 typowego domu jednorodzinnego w całym cyklu życia budynku, dzięki rekarbonizacji zachodzącej w ścianach z bloczków Ytong ślad węglowy jest zmniejszony o około jedną trzecią."

Patrząc na cały cykl życia typowego domu jednorodzinnego, który wynosi średnio około 50–80 lat, nie zachodzi zatem różnica pomiędzy budownictwem mineralnym a drewnianym – budynek z betonu komórkowego może teraz nawet okazać się bardziej przyjazny dla klimatu.

Wyniki badań pokazują, że produkty z autoklawizowanego betonu komórkowego mogą w całym cyklu życia pochłonąć 77 kg CO2 na m3 materiału, przy czym 80% rekarbonizacji osiąga się już po 50 latach, a 95% w ciągu 80 lat*.

* Źródło: Walther, H. B., “CO2 absorption during the use phase of autoclaved aerated concrete by recarbonation”, AAC Worldwide, nr 1, 2022, https://www.aac-worldwide.com/category/science-innovation/2031 (dostęp na dzień: 1 września 2022)

źródło i zdjęcia: Xella Polska