Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i jak wybrać najlepszy produkt dla Twojego auta. Decydując się na to, jaki zimowy płyn do spryskiwaczy wybrać, warto wiedzieć, czym się charakteryzuje i kiedy należy go wymienić.
Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy?
Zabrudzone szyby mogą znacznie utrudniać widoczność, a co za tym idzie prowadzić do wypadków drogowych. Dlatego szczególnie podczas ciemnych, zimowych dni należy zadbać o bezpieczną jazdę i zaopatrzyć się we właściwy preparat do spryskiwaczy.
Wybór płynu do spryskiwaczy nie powinien być jednak przypadkowy - letni płyn przy mrozach jest bezużyteczny, ponieważ zamarza w znacznie wyższej temperaturze niż preparaty zimowe. Korzystanie z letniego płynu w zimie uniemożliwia umycie szyb, a także skutkuje zaleganiem cząstek lodu w zbiorniku, co może spowodować uszkodzenie układu spryskiwaczy.
Z wymianą płynu z letniego na zimowy nie należy czekać do pierwszych mrozów. Warto śledzić prognozę pogody, aby nie dać się zaskoczyć. Polecamy dolewanie płynu zimowego do spryskiwaczy już jesienią, w niewielkich ilościach, pamiętając o tym, aby opróżnić zbiorniczek z poprzedniego płynu.
Aby podczas mroźnych miesięcy prawidłowo zadbać o auto, należy zaopatrzyć się w odpowiedni zimowy płyn do spryskiwaczy.
Na co zwrócić uwagę wybierając zimowy płyn do spryskiwaczy?
Zimowy płyn do spryskiwaczy to mieszanina związków chemicznych, w tym m.in. alkoholu etylowego, barwników, gliceryny, glikolu etylowego oraz innych środków.
Preparaty często zawierają też kompozycje zapachowe, które mają neutralizować nieprzyjemne zapachy chemikaliów. Płyn do spryskiwaczy, jaki wybierzesz powinien być produktem wysokiej klasy, który zapewni maksymalne bezpieczeństwo podczas trudów jazdy w ekstremalnych, mroźnych warunkach.
Jaki więc płyn zimowy do spryskiwaczy wybrać? Przede wszystkim taki, który spełnia kilka najważniejszych kryteriów:
- Jakość składników
Wykorzystane w płynie zimowym surowce muszą wyróżniać się doskonałą jakością, która wpływa na zapach oraz temperaturę krystalizacji.
Tanie preparaty wątpliwej jakości mają często w składzie alkohol pochodzący z odpadów gorzelniczych. Taki produkt może powodować nudności i wymioty u niektórych użytkowników. Co więcej, niskiej jakości składniki myjące zawarte w tego rodzaju płynach mogą gęstnieć i pogarszać właściwości preparatu.
Tanie płyny do spryskiwaczy mogą również uszkodzić i odbarwić lakier. Dobrej jakości płyn do spryskiwaczy, jaki należy wybrać musi więc pochodzić od sprawdzonych i renomowanych marek, takich jak np. producent płynów motoryzacyjnych Boryszew ERG.
- Temperatura krystalizacji
To bardzo ważny czynnik, który powinien mieć duży wpływ na wybór płynu do spryskiwaczy. Wysokiej jakości zimowy płyn do spryskiwaczy ma temperaturę krystalizacji minimum -20 stopni Celsjusza. Absolutne minimum to -10 stopni Celsjusza, ale im niższa temperatura zamarzania, tym lepiej.
Taki produkt z łatwością poradzi sobie z błotem, solą, szronem czy dużą ilością śniegu. Dzięki właściwościom myjącym, wysokiej jakości płyn do spryskiwaczy na zimę będzie neutralny dla powłoki lakierniczej oraz przedłuży żywotność gumowych piór wycieraczek. To gwarantuje lepszy poślizg wycieraczek, które nie będą piszczeć podczas użytkowania.
Warto zwrócić uwagę na zawartość płynów powierzchniowych, które mają na celu obniżenie napięcia powierzchniowego. Płyn do spryskiwaczy zimowy musi zawierać więcej substancji czyszczących niż letni, ze względu na niskie temperatury powietrza zimą. Nadmiar może jednak skutkować zbyt dużym pienieniem się preparatu, warto więc wybrać taki produkt, który spełni Twoje oczekiwania w stu procentach.
- Zapach
Wiele osób, wybierając płyn do spryskiwaczy zimowy kieruje się kompozycją zapachową, która podoba im się najbardziej. Warto jednak wiedzieć, że zbyt intensywny zapach może mieć negatywny wpływ nie tylko na samopoczucie i zdrowie kierowcy oraz pasażerów, ale również na stan gumowych elementów.
Duża ilość kompozycji zapachowych może przyczyniać się do powstawania smug. Najlepiej postawić więc na płyn o neutralnej bądź delikatnej woni, która skutecznie przykryje zapach alkoholu w składzie płynu.
Komfort jazdy, bezpieczeństwo i zużycie wycieraczek jest możliwe do osiągnięcia, jeśli wybierzesz wysokiej jakości płyn do spryskiwaczy na zimę.
Unikaj preparatów pochodzących z nieznanego źródła, które w składzie mają wątpliwej jakości alkohol. Tanie płyny do spryskiwaczy oznaczają kłopoty na drodze, a mroźna aura jest już wystarczającą trudnością. Aby być pewnym funkcjonalności preparatu, należy wybierać tylko sprawdzone źródła, z których pochodzi dana chemia motoryzacyjna.
źródło i zdjęcia: Boryszew Erg