W przypadku nowobudowanych budynków jesteśmy w stanie zaplanować instalacje grzewczą na wczesnym etapie. Co w przypadku budynków starszych, ogrzewanych grzejnikami, które chcemy poddać modernizacji? Czy jest możliwe wykorzystanie ogrzewania podłogowego?
Jak najbardziej - istnieje szereg rozwiązań dedykowanych do istniejących budynków. Systemy renowacyjne przede wszystkim zajmują niewiele miejsca, zwykle nie więcej niż 50 mm wysokości, są szybkie w montażu, mają mniejszą bezwładność niż tradycyjne systemy ogrzewania podłogowego oraz są gotowe go pracy zaraz po wykonaniu próby szczelności. Zwykle montaż wykonuje się na istniejącej podłodze, bez konieczności jej kucia.
Jednym z przykładów takiego rozwiązania jest PURMO Klettjet R. Jest to system z cienką wylewką, który polega na montażu samoprzylepnej maty, wykonanej z folii PE i tkaniny przyczepnej, o grubości 6 mm bezpośrednio do istniejącego podłoża. Na niej układa się rury z rzepem o średnicy 16 mm.
Całkowita grubość systemu z wykończeniem podłogi w zależności od jakości i grubości wylewki anhydrytowej może wynosić nawet 40 mm. Niewątpliwą zaletą systemu Klettjet R jest możliwość dopasowania do każdej geometrii pomieszczenia oraz fakt, że do montażu nie potrzebujemy żadnych narzędzi oraz klipsów - przy zastosowaniu rozwijacza do rur może go wykonać jedna osoba.
Innym rozwiązaniem godnym uwagi przy wykonywaniu modernizacji budynku jest system TS14R, który ze względu na lekkość i wytrzymałość doskonale sprawdzi się przy stropach przenoszących mniejsze obciążenia. Przy zastosowaniu systemowej płyty nośnej, TS14 R umożliwia bezpośrednie przyklejenie płytek lub położenie parkietu pływającego, co w rezultacie pozwala na uzyskanie jedynie 35 mm całkowitej grubości z wykończeniem podłogi.
Płyty systemowe wykonane są z twardego styropianu EPS240 o grubości 17 mm i pokryte fabrycznie blachą aluminiową o grubości 0,25 mm, która zapewnia równomierną dystrybucję ciepła. Kanaliki w blasze są przeznaczone dla rur o średnicy 14 mm z wkładką aluminiową. Ze względu na swoja grubość oraz brak wylewki podłoga na systemie TS14R nagrzewa się do 3 razy krócej niż przy systemie tradycyjnym.
PURMO, wśród systemów współpracujących z pompami ciepła, ma do zaproponowania nie tylko ogrzewanie podłogowe. Bardzo korzystną alternatywą jest także nowoczesny klimakonwektor najnowszej generacji – VIDO S2, który oferuje rozwiązania w instalacjach zarówno ogrzewania jak i chłodzenia.
Można go także połączyć z innym systemem niskotemperaturowym np. ze wspomnianymi wyżej systemami ogrzewania podłogowego, tworząc rozwiązanie utrzymujące optymalny komfort w pomieszczeniach.
Klimakonwektor VIDO S2 wyposażony został w wysokowydajny silnik DC z płynną regulacją prędkości wentylatora za pomocą sterownika PWM, co zdecydowanie zmniejsza poziom drgań i hałasu. Dostępny jest w wersji 2 i 4 rurowej w 5 wielkościach.
Urządzenie pracuje dużo szybciej i skuteczniej w porównaniu do tradycyjnych grzejników, a wymaga niższej temperatury zasilania. Dzięki swojej konstrukcji jest lekki, kompaktowy i łatwy w montażu niezależnie od jego sposobu.
Możemy wykorzystać montaż naścienny (z nóżkami lub bez), montaż w suchej zabudowie, na suficie lub w suficie podwieszanym. Standardowo VIDO S2 jest wyposażony w sterownik wbudowany z 3 trybami pracy - auto, nocny i manualny, co pozwala dopasować go do indywidualnych potrzeb.
W przypadku kiedy chcemy sterować większą ilością klimakonwektorów (maks. 30) za pomocą jednego urządzenia istnieje opcja zakupu sterownika zdalnego z taka samą funkcjonalnością. Możemy też zamówić VIDO S2 ze sterownikiem z płytą główną 0–10 V DC, która umożliwia centralne sterowanie urządzeniem poprzez system BMS.
źródło i zdjęcia: Purmo Group Poland