Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

KFA Armatura buduje jedną z największych farm fotowoltaicznych na Podkarpaciu

Uruchomienie farmy fotowoltaicznej budowanej przez firmę KFA Armatura nastąpi jesienią 2022 roku. Inwestycja pozwoli na pokrycie zużycia energii elektrycznej zakładu na poziomie blisko 20% w skali roku.

KFA Armatura buduje jedną z największych farm fotowoltaicznych na Podkarpaciu
KFA Armatura Grzejniki aluminiowe
www.kfa.pl
KFA Armatura Grzejniki aluminiowe
Dane kontaktowe:
12 25 44 200
Zakopiańska 72, 30-418 Kraków

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że inwestycje w odnawialne źródła energii są niezbędne dla zapewnienia bardziej ekologicznej przyszłości. Widać to po dynamice rozwoju rynku mikro-instalacji: w roku 2021 Polska stała się trzecim prosumenckim rynkiem na świecie. Znaczącym trendem wzrostowym wykazuje się także sektor inwestycji wielkoskalowych, czyli farm fotowoltaicznych.

Obecnie największym takim obiektem w Polsce jest farma o mocy ponad 70 MWp należąca do spółki ZE PAK w gminie Brudzew. Co ciekawe, w 2022 roku zostanie uruchomiona na Pomorzu rekordowa instalacja fotowoltaiczna o docelowej mocy 285,6 MWp.

Tymczasem na Podkarpaciu jedną z największych farm w regionie buduje KFA Armatura, polski producent grzejników aluminiowych i armatury sanitarnej, należący do Grupy PZU. KFA Armatura, polska firma ze wieloletnią tradycją, właśnie w tym roku świętuje swoje setne urodziny.

Choć mamy już swoje lata, jesteśmy firmą nowoczesną i innowacyjną. Jako firma produkcyjna, zdajemy sobie sprawę, że naszym obowiązkiem jest neutralizowanie negatywnego wpływu na środowisko. Dlatego każdego dnia podejmujemy mniejsze i większe działania w tym zakresie. Farma z pewnością zalicza się do tych największych. To dla nas ogromne przedsięwzięcie, ale jesteśmy przekonani, że warto - mówi prezes KFA Armatura Magdalena Tokarczyk-Cyran.
Po uruchomieniu, farma PV o mocy 1,8 MWp na terenie fabryki KFA Armatura pozwoli na pokrycie zużycia energii elektrycznej zakładu na poziomie blisko 20% w skali roku, co przyczyni się do znaczącego obniżenia emisji CO2 w regionie - dodaje Wojciech Rosiński, Członek Zarządu KFA Armatura.
KFA Armatura buduje jedną jednej z największych farm fotowoltaicznych na Podkarpaciu
KFA Armatura buduje jedną jednej z największych farm fotowoltaicznych na Podkarpaciu

Rozpoczęcie budowy farmy fotowoltaicznej na Podkarpaciu

Budowa instalacji fotowoltaicznej w Nisku ruszyła pełną parą. W obecności władz lokalnych - Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza oraz Burmistrza Gminy i Miasta Nisko Waldemara Ślusarczyka - na plac budowy wjechały koparki i rozpoczął się pierwszy etap prac, czyli pogrążanie pali pod konstrukcje stołów fotowoltaicznych. Uruchomienie farmy zaplanowane jest na jesień 2022 roku.

Cieszymy się, że Armatura Kraków inwestuje w regionieFirma jest w regionie dużym pracodawcą, jej rozwój to miejsca pracy dla naszych mieszkańców. Z naszej strony wspieramy każdą pro-ekologiczną inicjatywę, która ma miejsce w naszym powiecie - mówił podczas konferencji Robert Bednarz, Starosta Niżański. 

Z dumą i radością wbijam dziś łopatę pod tę farmę fotowoltaiczną. To efekt wspólnej pracy KFA Armatura i Miasta Nisko. Cieszę się, że w naszym regionie są firmy, które inwestują w innowacje i nowoczesne rozwiązania. To ważna część składowa rozwoju naszej gminy - tak działania spółki Armatura Kraków podsumował Burmistrz Waldemar Ślusarczyk.
Rozpoczęcie budowy farmy fotowoltaicznej na Podkarpaciu
Uruchomienie farmy fotowoltaicznej budowanej przez firmę KFA Armatura nastąpi jesienią 2022 roku

Fotowoltaika na Podkarpaciu

Warto zwrócić uwagę na to, że fotowoltaika w województwie podkarpackim jest bardziej efektywna w porównaniu do reszty kraju. Wynika to z wartości przeciętnego rocznego nasłonecznienia. W tym regionie jest ono na poziomie ponad 1100 kWh/m2 czyli około 10% powyżej średniej ogólnokrajowej.

W obszarze rozwoju energetyki prosumenckiej, województwo podkarpackie plasuje się na piątym miejscu pod względem liczby przyznanych dofinansowań w programie Mój Prąd (dane za rok 2021). Pokazuje to świadomość mieszkańców w temacie ochrony środowiska i pozytywnego oddziaływania odnawialnych źródeł energii.

Na bieżąco śledzimy rynek fotowoltaiki w Polsce i jego dynamika jest oszałamiająca. Z danych Urzędu Regulacji Energetyki jasno wynika, że nowe obiekty powstają jak grzyby po deszczu. Inwestycja KFA Armatura z mocą 1,8 MWp to jedna z największych w regionie, na początek lipca plasowała się na 6 miejscu w całym województwie Podkarpackim wśród farm wielkoskalowych wymagających koncesji WEE, czyli wytwarzania energii elektrycznej. Ale warto podkreślić, że różnice w mocach nie są tu duże: miejsce pierwsze tego rankingu to obiekt o mocy 2 MWp - mówi Emila Biernaciak z portalu Enerad.pl. 

Źródło i zdjęcia: KFA Armatura