Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Firma Bosch wspiera kobiety chcące wrócić do pracy po przerwie związanej z macierzyństwem

Statystyki mówią wiele - połowa kobiet po urlopie macierzyńskim, która chce wrócić do aktywności zawodowej, nie robi tego z powodu trudności, jakie spotyka na rynku pracy. Dlatego firma Bosch, wspólnie z Fundacją Mamo Pracuj, opracowała program, który od trzech lat wspiera kobiety chcące wrócić do pracy po przerwie związanej z macierzyństwem.

Firma Bosch wspiera kobiety chcące wrócić do pracy po przerwie związanej z macierzyństwem
Robert Bosch Sp. z o.o. Bosch Home Comfort|Klimatyzacja Klimatyzatory marki Bosch - dobre samopoczucie zależy od powietrza
www.bosch-homecomfort.pl

Aż 94% kobiet po przerwie związanej z macierzyństwem chce powrócić do pracy, finalnie tylko połowa młodych mam podejmuje aktywność zawodową. Na taką sytuację składa się kilka przyczyn: niewielka elastyczność pracodawców czy trudności z połączeniem obowiązków zawodowych z rodzicielskimi.

Wiele kobiet ma obawy, czy uda im się połączyć dwie ważne role: matki i pracownika. Choć budowanie kariery w trakcie macierzyństwa to wyzwanie, przy odpowiednim wsparciu jest możliwe. Nieraz do określenia jasnej wizji rozwoju potrzebna jest dodatkowa motywacja i rada z zewnątrz - nie zawsze dostrzegamy własne mocne strony, za to jesteśmy pełne wątpliwości, czy sobie poradzimy. Program Mother Empower zapewnia właśnie takie wsparcie i pomaga rozwinąć skrzydła młodym mamom - mówi Izabela Pipka, HR Director w firmie Robert Bosch Polska, prywatnie mama czwórki dzieci.

Działania firmy Boch wspierające mamy w powrocie do aktywności zawodowej

Będąc świadomym pracodawcą, Bosch Polska angażuje się w działania, przez które wspiera mamy w powrocie do aktywności zawodowej. Jednym z nich jest realizowany od 3 lat, wspólnie z Fundacją Mamo Pracuj, program mentoringowy #MotherEmpower.

W ramach projektu pracownicy Bosch zostają mentorami i mentorkami dla kobiet, które z zgłaszają się do Fundacji w poszukiwaniu nowej drogi zawodowej po przerwie związanej z macierzyństwem. Udział w programie to korzyści dla obu stron.

Dowiedz się więcej o programie mentoringowym Mother Empower

Mentees zwiększają swoje szanse na rynku pracy, a mentorzy i mentorki rozwijają swoje umiejętności miękkie i dzielą się wiedzą w zakresie rynku pracy i nie tylko. W tym roku po raz pierwszy do programu zostali zaproszeni również Panowie z firmy Bosch, którzy świetnie sprawdzili się w roli mentorów.

Poznałem Gosię, która urodziła dwójkę dzieci i postanowiła wrócić na rynek pracy po przerwie macierzyńskiej. Potrzebowała pomocy w tym, aby napisać list motywacyjny i CV, uwierzyć w siebie i znaleźć wymarzonego pracodawcę. Na początku zastanawiałem się, czy poradzę sobie w tym programie, ponieważ nigdy nie byłem ani mentorem, ani po drugiej stronie takiego procesu. Natomiast więź z Gosią polegała czasami po prostu na szczerej rozmowie - mówi Karol Książczak z Działu Bosch Termotechnika, tegoroczny mentor.

Taka inicjatywa to cenne doświadczenie dla obu stron - poza wymianą doświadczeń zawodowych czy aktualizacji CV i profilu LinkedIn - to okazja do podzielenia się spostrzeżeniami i pespektywą życiową między mentee i mentorem lub mentorką. Jest też szansą rozwoju dodatkowych umiejętności dla samych mentorów.

W programie poznaję zupełnie nowe kompetencje, z których nie korzystam na co dzień. To otwiera przede mną inny obszar rozwoju: umiejętności miękkich. Poznaję też dużo osób z pracy, z Boscha, i dzięki temu praca po prostu jest fajniejsza - mówi Ania Bąkiewicz z Działu (M) Mobility, która zdecydowała się być mentorką już po raz drugi.

Pary mentorskie przez trzy miesiące wspólnie pracowały nad nowymi możliwościami zawodowymi i nie tylko. Ponadto dla mentees ufundowane zostały stypendia przeznaczone na rozwijanie kompetencji zawodowych. W ramach programu Mother Empower odbyły się także cenne szkolenia zarówno dla mentee, jak i mentorek oraz mentorów.

Uczestnicy skorzystali z warsztatów eksperckich dotyczących podstaw efektywnej komunikacji na LinkedIn oraz wzięli udział w spotkaniu z Dominikiem Juszczykiem, certyfikowanym coachem, podczas którego dowiedzieli się jak być produktywnym i znajdować czas na aktywności niezwiązane tylko z pracą zawodową.

Ponadto uczestnicy mogli uzupełnić swoją wiedzę dotyczącą procesu mentoringowego podczas warsztatu z Moniką Braun.

Trzecia edycja programu MotherEmpower

W tegorocznej, trzeciej już edycji MotherEmpower udział wzięły 32 pary mentorskie: 24 mentorki i 8 mentorów oraz 32 mentees (uczestniczek) - wybranych spośród 267 zgłoszonych kandydatek. Inicjatywa powstała dzięki współpracy firmy Robert Bosch i Fundacji Mamo Pracuj.

W 2021 roku program #MotherEmpower został uhonorowany tytułem Najlepszego programu mentoringowego 2021 przez HRInfluencers oraz przez Polskie Stowarzyszenie Mentoringu.

Źródło i zdjęcia: Bosch