Załoga największego w kraju balonu na ogrzane powietrze, składająca się z dziewięciu wybitnych skoczków oraz doświadczonego pilota, o godzinie 6.29 wzbiła się w okolicach Rynu (woj. warmińsko-mazurskie) na wysokość 7500 metrów.
Na tym pułapie sześciu skoczków wyskoczyło z kosza balonu i stworzyła w powietrzu akrobatyczną formacje RW z sekwencji figur.
Po opuszczeniu kosza przez pierwszą grupę spadochroniarzy, balon utracił około 600 kg i wzniósł się jeszcze wyżej, na wysokość ponad granicę 7800 metrów.
Po kilkudziesięciu sekundach, pozostałych trzech członków załogi wykonało skok. Ten krótki czas był niezbędny do utrzymania sterowności balonu, który utracił w szybkim czasie duży balast.
Skoczkowie tworzący formację RW opadali z prędkością niemal 300 km/h przez ok. 2 minuty do wysokości 1500 m, gdzie rozłączyli się i otworzyli spadochrony.
Druga grupa, składająca się z trzech skoczków, po wyskoczeniu opadała swobodnie do pułapu 1500 m, na którym również otworzyła spadochrony. Po upływie 45 minut od wylądowania spadochroniarzy, na ziemi stanął balon sterowany przez Dariusza Brzozowskiego.
Projekt Polish Jump 2021 zakończył się zgodnie z planem - pełnym sukcesem. 7 maja 2022 roku skok zapisano na kartach aeronautyki, a Termo Organika po raz kolejny wsparła polskich spadochroniarzy.
Przygotowania do skoku trwały ponad rok. W tym czasie członkowie misji przystosowywali do niego balon i niezbędny sprzęt, np. aparaturę tlenową, wysokościomierze oraz spadochrony.
Piloci i skoczkowie brali udział w treningach, m.in. w komorze niskich ciśnień, w komorze niskich temperatur oraz w tunelu aerodynamicznym.
Termo Organika od lat z sukcesami wspiera polskich spadochroniarzy, m.in. w 2017 roku była głównym sponsorem rekordowej misji "Polska Stratosfera".
Źródło i zdjęcia: Termo Organika