Wraz ze wzrostem popularności pomp ciepła i innych niskotemperaturowych źródeł ciepła, zdecydowanie rośnie zainteresowanie takimi urządzeniami, jak grzejnik z zabudowanym wentylatorem (E-VENT lub REVERS) lub wentylator podgrzejnikowy.
Wentylator podgrzejnikowy jest stosowany w sytuacjach, w których przy zmianie źródła ciepła na niskotemperaturowe nie chcemy wymieniać wraz z nim grzejników na niskotemperaturowe lub na większe.
Rozwiązania te zbierają wyłącznie pozytywne opinie. Dlaczego? Ponieważ podwyższenie mocy grzewczej grzejników cicho pracującym wentylatorem, który również szybko dogrzewa pomieszczenia użytkowane okresowo, sprawdza się znakomicie. To również prosta droga do znaczącego obniżenia temperatury zasilania.
Osoba, która ma taki wentylator, może zmniejszyć Tz o 15ºC bez ryzyka pogorszenia komfortu cieplnego. To szczególnie istotna informacja dla osób planujących zmienić ogrzewanie z wysokotemperaturowego na PC lub na gazowy kocioł kondensacyjny bez konieczności zmiany grzejników.
Wentylator podgrzejnikowy typu ZEFIR można zamontować pod grzejnikiem każdego typu.
Wentylatory warto stosować gdy:
- zaistnieje potrzeba zwiększenia dynamiki, szybkości grzania,
- chcemy podwyższyć moc grzewczą grzejnika (bez zmiany Tz),
- chcemy utrzymać moc grzewczą grzejnika przy istotnym obniżeniu Tz= efektywne grzanie przy niskotemperaturowych źródłach ciepła,
- chcemy wykorzystywać PC lub GWC w funkcji chłodzenia.
Nie ma efektywnego chłodzenia bez wymuszonej cyrkulacji powietrza!
Źródło i zdjęcia: REGULUS - system