Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak wygląda praca zdalna Polaków? Badanie Velux

43% osób, które na co dzień pracują zdalnie, planuje przez co najmniej jeden dzień w tygodniu przeprowadzić w domu remont i zaadaptować dom do nowego stylu życia. 62% już wprowadziło zmiany w swoim mieszkaniu na potrzeby biura. Home office wpływa na nasze społeczeństwo i przekształca model życia zawodowego.

Jak wygląda praca zdalna Polaków? Badanie Velux
VELUX Polska Sp. z o.o. Okna dachowe, świetliki tunelowe, systemy sterowania, rolety, markizy, żaluzje
www.velux.pl

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez VELUX we współpracy z Ipsos, 46% osób pracujących zdalnie deklaruje, że robi to cztery lub pięć dni w tygodniu. Globalna zmiana modelu pracy, która nastąpiła w ciągu ostatnich dwóch lat, spowodowała gwałtowny wzrost zapotrzebowania na przestrzeń w domu przeznaczoną na home office.

Aż 43% osób pracujących zdalnie przez co najmniej jeden dzień planuje przeprowadzić w domu remont, tak by dostosować wnętrze do takiego trybu pracy, a 62% już wprowadziło takie zmiany.

Światło naturalne to jeden z najważniejszych czynników tworzących idealne miejsce pracy, zaraz po infrastrukturze IT i sprzęcie biurowym.

Firma VELUX przeprowadziła globalne badanie, by dowiedzieć się, co Polacy myślą na temat pracy zdalnej, z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć, i czego potrzebują do stworzenia przestrzeni sprzyjającej pracy z domu.

Tylko 42% respondentów jest naprawdę zadowolonych z dostępu do światła dziennego w ich obecnym miejscu przeznaczonym do pracy
Tylko 42% respondentów jest naprawdę zadowolonych z dostępu do światła dziennego w ich obecnym miejscu przeznaczonym do pracy

Większość respondentów uważa, że w ich przypadku podział na życie prywatne i zawodowe jest obecnie dobrze wyważony, a nawet woleliby częściej pracować z domu ze względu na zalety tego rodzaju pracy:

  • 43% respondentów z Polski uważa, że oszczędza czas przeznaczony na dojazdy do pracy,
  • 47% oszczędza pieniądze wydawane na jedzenie, ubranie i transport,
  • 37% twierdzi, że dzień pracy jest bardziej elastyczny,
  • 66% osób pracujących zdalnie zgodziło się z tym, że dzięki pracy z domu czują większą swobodę,
  • 60% stwierdziło, że ma więcej wolnego czasu,
  • 54%, że poprawia to ogólną jakość ich życia.
Praca z domu i model hybrydowy najprawdopodobniej zostaną z nami na dłużej. Możemy założyć, że będzie to miało wpływ na każdy aspekt naszego życia, w tym na sposób, w jaki projektujemy, aranżujemy i remontujemy nasze domy i mieszkania - zauważa Agnieszka Kamińska, kierownik ds. komunikacji, VELUX Polska.

Praca zdalna spowodowała, że Polacy zaczęli przywiązywać dużą wagę do stworzenia odpowiednich warunków do pracy z domu. Jedną z największych potrzeb, którą dostrzega 6 na 10 pytanych osób, jest dostęp do światła naturalnego.

Światło dzienne jest dla nich bardzo ważne, tak jak świeże powietrze (57%) i temperatura w pomieszczeniu (56%). Jednocześnie tylko 42% respondentów jest naprawdę zadowolonych z dostępu do światła dziennego w obecnym miejscu przeznaczonym do pracy.

66% osób pracujących zdalnie zgodziło się z tym, że dzięki pracy z domu czują większą swobodę
66% osób pracujących zdalnie zgodziło się z tym, że dzięki pracy z domu czują większą swobodę

Stwórz najlepszą przestrzeń do pracy z domu

Idealne miejsce do pracy z domu - pomagające skoncentrować się i zachować motywację do pracy - to dodatkowa przestrzeń oświetlona światłem naturalnym, przewietrzona, oddzielona od innych części domu.

Jeżeli szukamy miejsca, które można by zaadaptować na potrzeby biura w domu, doskonałym rozwiązaniem będzie poddasze nieużytkowe, gdyż ma szczególnie przytulny klimat i pomaga oddzielić życie prywatne od obowiązków służbowych.

Doświetlenie pomieszczenia i dostęp do świeżego powietrza dzięki oknu dachowemu to najłatwiejszy sposób na przekształcenie go w biuro domowe i poprawienie warunków pracy. Wydaje się, że coraz więcej osób korzysta z tej możliwości - 17% Polaków pracujących zdalnie już przekształciło swoje nieużytkowe poddasze w miejsce nadające się do zamieszkania i pracy.

Miejsce do pracy w domu nie tylko musi być wygodne i umożliwiać wydajną pracę, lecz także powinno pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie, zdrowie psychiczne i fizyczne. Dlatego tak ważny jest lepszy dostęp do światła dziennego i świeżego powietrza - powiedziała Agnieszka Kamińska.

Dostrzega to coraz więcej Polaków. Z badania wynika, że instalowanie okien lub ich wymiana są trzecim najważniejszym elementem przekształcania przestrzeni domowej w miejsce pracy, zaraz za zakupem nowych mebli i wyposażenia oraz malowaniem ścian czy odnawianiem ich.

Jak wynika z badania, 14% respondentów już zamontowało okna lub je wymieniło i docenia benefity światła dziennego. Warto pamiętać, że lokalizację i wielkość okien dachowych można łatwo dostosować do potrzeb aranżacyjnych przestrzeni, którą chcemy doświetlić.

17% Polaków pracujących zdalnie już przekształciło swoje nieużytkowe poddasze w miejsce nadające się do zamieszkania i pracy
17% Polaków pracujących zdalnie już przekształciło swoje nieużytkowe poddasze w miejsce nadające się do zamieszkania i pracy

Dostosowanie domu do pracy zdalnej, która najprawdopodobniej zagościła u nas na dobre i zachowanie przy tym równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, będzie dla nas coraz ważniejsze.

Dlatego w naszym najlepszym interesie leży stworzenie takiej przestrzeni na home office, która będzie sprzyjać motywacji do pracy, i co najważniejsze - zapewni nam zdrowie i komfort.

Źródło i zdjęcia: VELUX Polska Sp. z o.o.