PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Grzejniki elektryczne

Jakie są zalety i wady ogrzewania elektrycznymi matami grzewczymi?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty 2022-04-12

To bezobsługowa i estetyczna metoda ogrzewania wnętrz. Maty elektryczne są wydajne, zapewniają równomierny rozkład ciepła i duży komfort termiczny w pomieszczeniach, w których pracują. Co zyskamy, a co stracimy, jeśli zdecydujemy się na ich montaż?

Elektryczne maty grzewcze montuje się pod posadzką. Do działania wykorzystują przewody grzewcze, które rozgrzewają się pod wpływem przepływu prądu elektrycznego.

Zalety ogrzewania elektrycznymi matami grzewczymi

Wysoka wydajność mat przekłada się na niski koszt ogrzewania (w porównaniu do innych metod ogrzewania elektrycznego domu). Podobnie do innych rodzajów ogrzewania podłogowego, maty grzewcze zapewniają komfort termiczny przy niższej temperaturze niż w przypadku tradycyjnych metod grzewczych.

Typ ciepła, który gwarantują (głównie dzięki podczerwieni), oraz równomierny rozkład termiczny, zapewniający duży komfort przebywania w pomieszczeniach ogrzewanych matami, są korzystne dla zdrowia i samopoczucia.

Podobnie jest z ceną zakupu instalacji i jej montażu - nie wymaga dużych nakładów finansowych w porównaniu z innymi metodami fotowoltaicznego ogrzewania domu.

Oprócz okresowej kontroli instalacji elektrycznej i jej sterowników, nie trzeba konserwować tej instalacji. Jest bezobsługowa - wystarczy ustawić pożądany program temperaturowy na regulatorze pokojowym.

ETHERMA Zestaw mata grzewcza 1,5m2, termostat pokojowy eTouch ECO
Przykładowy zestaw z matą elektryczną - zawiera wysokiej jakości elektryczną, cienką matę grzewczą wraz z akcesoriami oraz eleganckim i nowoczesnym regulatorem temperatury

Jej dodatkowym atutem jest brak dodatkowej cyrkulacji powietrza i wzniecania kurzu - w przeciwieństwie do grzejników konwekcyjnych.

Maty grzewcze nie zajmują miejsca w pomieszczeniach, nie są widoczne i nie utrudniają aranżacji wnętrza.

Mata grzewcza do podłogówki i termostat pokojowy eTouch ECO Enerzon
Mata grzewcza do podłogówki i termostat pokojowy eTouch ECO Enerzon tworzą dyskretne rozwiązanie grzewcze - nie zajmują miejsca w pomieszczeniach i ułatwiają prace aranżacyjne wnętrz

Jakie są wady elektrycznych mat grzewczych?

Niestety montaż mat grzewczych w innych budynkach niż nowe wiąże się z koniecznością demontażu posadzki, a w gorzej ocieplonych budynkach koszt eksploatacji tego sposobu ogrzewania jest wysoki. 

Jedną z głównych wad mat grzewczych jest brak CWU - jeśli z nich korzystamy, musimy podgrzewać wodę użytkową przy pomocy dodatkowego urządzenia. Zachodzi też wtedy konieczność instalacji odpowiedniego sterownika.

Źródło i zdjęcia: ENERZON Sp. z o.o.

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska czerwiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum