Elektryczne maty grzewcze montuje się pod posadzką. Do działania wykorzystują przewody grzewcze, które rozgrzewają się pod wpływem przepływu prądu elektrycznego.
Zalety ogrzewania elektrycznymi matami grzewczymi
Wysoka wydajność mat przekłada się na niski koszt ogrzewania (w porównaniu do innych metod ogrzewania elektrycznego domu). Podobnie do innych rodzajów ogrzewania podłogowego, maty grzewcze zapewniają komfort termiczny przy niższej temperaturze niż w przypadku tradycyjnych metod grzewczych.
Typ ciepła, który gwarantują (głównie dzięki podczerwieni), oraz równomierny rozkład termiczny, zapewniający duży komfort przebywania w pomieszczeniach ogrzewanych matami, są korzystne dla zdrowia i samopoczucia.
Podobnie jest z ceną zakupu instalacji i jej montażu - nie wymaga dużych nakładów finansowych w porównaniu z innymi metodami fotowoltaicznego ogrzewania domu.
Oprócz okresowej kontroli instalacji elektrycznej i jej sterowników, nie trzeba konserwować tej instalacji. Jest bezobsługowa - wystarczy ustawić pożądany program temperaturowy na regulatorze pokojowym.
Jej dodatkowym atutem jest brak dodatkowej cyrkulacji powietrza i wzniecania kurzu - w przeciwieństwie do grzejników konwekcyjnych.
Maty grzewcze nie zajmują miejsca w pomieszczeniach, nie są widoczne i nie utrudniają aranżacji wnętrza.
Jakie są wady elektrycznych mat grzewczych?
Niestety montaż mat grzewczych w innych budynkach niż nowe wiąże się z koniecznością demontażu posadzki, a w gorzej ocieplonych budynkach koszt eksploatacji tego sposobu ogrzewania jest wysoki.
Jedną z głównych wad mat grzewczych jest brak CWU - jeśli z nich korzystamy, musimy podgrzewać wodę użytkową przy pomocy dodatkowego urządzenia. Zachodzi też wtedy konieczność instalacji odpowiedniego sterownika.
Źródło i zdjęcia: ENERZON Sp. z o.o.