Jak wentylować pomieszczenia produkcyjne?

Odpowiednia wentylacja pomieszczeń produkcyjnych, w tym odprowadzanie w nich mgły olejowej, jest istotna dla zdrowia operatorów maszyn i dla ich bezpieczeństwa. Na czym polega ten proces i które rozwiązanie do odprowadzania mgły olejowej warto wybrać?

Jak wentylować pomieszczenia produkcyjne?
Alnor Systemy Wentylacji Dobry Klimat w Twoim Domu
www.alnor.com.pl
Alnor Systemy Wentylacji Dobry Klimat w Twoim Domu
Dane kontaktowe:
22 737 40 00
Al. Krakowska 10, 05-552 Wola Mrokowska
Zobacz firmę w innym dziale: Systemy, urządzenia, elementy

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Wentylacja w halach produkcyjnych to często pomijany aspekt podczas projektowania tych budynków. W czasie rozmaitych procesów produkcyjnych, w szczególności w przemyśle obróbki metalu, powstaje mgła olejowa, którą trzeba niwelować po to, by proces produkcji był bezpieczny dla zdrowia pracowników.

Czym jest mgła olejowa?

Mgła olejowa powstaje wtedy, gdy obrabiany detal jest chłodzony płynem lub też gdy płyn chłodzący jest stosowany jako smar w trakcie obróbki. Dotyczy to różnych procesów produkcji: wytwarzania, wiercenia, szlifowania, toczenia czy też operacji wykańczających.

Dlaczego odciąg mgły olejowej jest ważny?

Cząsteczki, które składają się z wody oraz rozpuszczonego oleju, mogą zawierać różnego rodzaju pyły i inne szkodliwe składniki. Długotrwałe przebywanie w mgle olejowej i wdychanie jej może mieć negatywne skutki dla zdrowia i bezpieczeństwa operatorów maszyn produkcyjnych. Dlatego też tak ważne jest skuteczne usuwanie mgły olejowej z pomieszczeń, w których pracują ludzie.

Szczelność przewodów wentylacyjnych do odpylania

Szczelność przewodów wentylacyjnych ma istotne znaczenie w miejscach, gdzie występuje mgła olejowa i pojawiają się zanieczyszczenia pyłami. Zdarzają się przypadki, kiedy wycieki mgły i jej kondensacja nie są regularnie kontrolowane. Dochodzi wtedy do uszkodzenia sprzętów oraz filtrów jednostki gromadzącej zanieczyszczenia.

Nieszczelność instalacji może skutkować kapaniem substancji chemicznych na obwody oraz elementy elektroniczne i powstawaniem pęcherzy, rdzy lub pleśni. Może być również przyczyną awarii wymuszającej przerwanie produkcji i kosztowne przestoje.

Komponenty instalacji odpylania

Modułowe kanały do odpylania TRANS-QUICK, w połączeniu z separatorem mgły olejowej, przyczynią się do skutecznego oddzielenia mgły olejowej i dymu od strumienia powietrza i poprawią jego jakość.

Nowoczesne instalacje do odpylania

System rurowy TRANS-Quick składa się z:

  • rur zgrzewanych doczołowo o grubości 0,7 lub 0,9 mm,
  • kolan 1D, 1.5D, oraz 2D,
  • trójników, redukcji, złączek nyplowych i mufowych, króćców, przepustnic,
  • elementu systemu TRANS-Quick, czyli klamry spinającej FLKA-C bądź klamry z uszczelką NBR (FLKA-NBR) lub z silikonem (FLKA-CS), zapewniających trwałe i szczelne łączenie komponentów systemu,
  • kanałów i kształtek systemu posiadającego (z charakterystycznym wywinięciem na obrzeżu elementu pod kątem 90 stopni o wysokości około 7 mm),
  • rur dostarczanych w długościach 1500 mm, 1000 mm oraz 500 mm.

W systemie tym nie występują nity i śruby złącza spawane - jedyny element łączący to klamra.

W miejscach występowania ryzyka pojawienia się wilgoci, wysokich temperatur lub takich związków w powietrzu, które mogłyby uszkodzić powierzchnię blachy ocynkowanej, rekomendowane jest stosowanie systemu wykonanego ze stali kwasoodpornej.

Separator mgły olejowej

Separator mgły olejowej to system filtrujący, który wykorzystuje przemysłowe filtry mgły olejowej do usuwania jej z powietrza. Jest istotną częścią systemu odciągu mgły olejowej.

Przewody wentylacyjne w agresywnych środowiskach

Najlepiej sprawdzi się blacha kwasoodporna 1.4301/304 i blacha kwasoodporna z molibdenem 1.4404/316L - stosowana w najbardziej wymagających instalacjach wentylacji przemysłowej.

Dodatkowo należy pamiętać, że zastosowanie odpowiedniej uszczelki w instalacji TRANS-QUCIK gwarantuje szczelność całego systemu. W miejscach, w których występują oleje i smary, najlepiej sprawdzi się materiał NBR, natomiast przy wyższych temperaturach odpowiednie właściwości zapewni silikon.

Separator mgły olejowej
Instalacja z odciągami mgły olejowej

Materiał NBR - kauczuk nitrylowy

Kauczuk nitrylowy charakteryzuje się dobrymi własnościami mechanicznymi: wytrzymałością na zerwanie, elastycznością i niskim odkształceniem trwałym przy ściskaniu. Jest uniwersalnym materiałem stosowanym na uszczelnienia techniczne pozostające w kontakcie z propanem, butanem, benzyną i olejami mineralnymi (oleje smarowe, oleje hydrauliczne z grup H, H-L, H-LP).

Grupy olejów:

  • oleje kategorii H-L - rafinowane oleje mineralne zawierające inhibitory korozji i utleniania,
  • oleje kategorii H-LP - głęboko rafinowane oleje mineralne wraz z dodatkami przeciwzużyciowymi (AW), przeciwzatarciowymi (EP) i inhibitorami utleniania,
  • oleje kategorii H - rafinowane oleje mineralne bez dodatków uszlachetniających.

Zastosowanie systemów modułowch TRANS-Quick do odpylania umożliwia proste modyfikowanie instalacji poprzez dodawanie komponentów, wymienianie ich lub przenoszenie do innej lokalizacji, np. przy rozbudowie parku maszynowego lub zmianie planu hali produkcyjnej - demontuje się obecną instalację i ponownie montuje się ją w nowym miejscu.

Przewody wentylacyjne SPIRAL do instalacji odciągu mgły olejowej

Czasem alternatywnym rozwiązaniem podczas wykonywania systemu jest realizacja instalacji w systemie SPIRAL - należy pamiętać, że wówczas uszczelki EPDM zmienia się na NBR, a w zamku rury spiralnie zwijanej powinno się umieścić profil z gumy NBR, tak by została zapewniona całkowita szczelność.

Aby zagwarantować poprawne działanie systemu oczyszczania powietrza, niezbędna jest gruntowna znajomość budowy wszystkich elementów centralnych systemów odpylania oraz ich działania.

Znaczenie instalacji odpylania

Odpowiednio zaprojektowana (z materiałem dobranym do środowiska pracy) instalacja odpylania zapewni prawidłową pracę maszyn, poprawi warunki pracy, a poprzez możliwość odzysku ciepła, przyczyni się do oszczędności energii.

Źródło i zdjęcia: Alnor Systemy Wentylacyjne