Nawet indywidualista przyzna, że istnieją zmiany i nowe kierunki w projektowaniu, które inspirują nas wszystkich do przekształcania otoczenia. W minionym roku przyciągnęły nas barwy ziemi, kojarzone przede wszystkim z harmonią i wyciszeniem.
Królowały materiały organiczne, takie jak terakota, trawertyn i bambus, naśladujące naturalne środowisko we wnętrzu domu. Trendy ekologiczne przebiły się do głównego nurtu i wygląda na to, że zostaną z nami na najbliższy czas.
Jednak w modzie nic nie może trwać wiecznie. Nawet klasyczne i tradycyjne formy, poddają się wpływom obecnych nurtów. Te, zaprezentowane podczas mediolańskiego Supersalone we wrześniu 2021, nie pozostawiają złudzeń.
Przed nami kilka ciekawych, zaskakujących nowości, które zapewne ucieszą amatorów wystroju wnętrz.
Wielofunkcyjność w duchu zrównoważonego rozwoju
W zgodzie z zadomowionym już trendem vintage, wykorzystującym elementy wystroju z poprzednich dziesięcioleci, np. z lat 70-tych lub 80-tych, projektanci pragną tworzyć meble do użytku we wszystkich przestrzeniach mieszkalnych, i jednocześnie nie rezygnować z estetyki, komfortu, a nawet luksusu.
Zamiast jednej funkcji, zaczyna liczyć się możliwość dostosowania przedmiotów do naszych wymogów na różnych etapach życia. Wracają meblościanki i konstrukcje modułowe.
Co istotne, dostosowanie to wykracza poza trywialne zmiany, jak np. zmiana koloru. Jest to podejście minimalistyczne, ale nie pozbawione finezji.
W Ospel tę koncepcję realizujemy między innymi przy pomocy gniazdek z ładowarką USB, oszczędzających miejsce i dbających o estetykę wnętrza.
Trend ten jest odpowiedzią projektantów na jedno z najważniejszych pytań targów w Mediolanie, czyli na zagadnienie zrównoważonego rozwoju (z ang. sustainability). Stąd też nacisk na wielofunkcyjność, materiały biodegradowalne i recycling.
Moda na obłe kształty i organiczne faktury
Wszystkie prognozy na 2022 rok zapowiadają nadejście mody na zaokrąglenia, obłe kształty i organiczne bryły. Współgrają one ze wspomnianym powyżej funkcjonalnym minimalizmem, nadają mu mniej surowego, przytulnego charakteru.
Szczególnie modne będą asymetryczne półokrągłe sofy, kanapy i fotele, które nawiązują do stylu art déco oraz wszelkiego rodzaju miękkie dywany o owalnych kształtach. Co więcej, meble miękkie, tapicerowane, ale też stoliki kawowe, stracą na wysokości.
Nadchodzący sezon należy do sof pokrytych przyjemnym w dotyku aksamitem, nisko osadzonych, inspirowanych kulturą japońską.
W skrócie - wszystko to, co kuliste i tuż nad ziemią, sprawdzi się wyśmienicie w modnym wnętrzu roku 2022.
Kolory, które zaskakują
O tym, że zielenie, terakota i sezam rządziły w 2021 nie ma chyba wątpliwości. Natomiast ciekawostką na ten rok niech będzie pojawienie się fioletów wśród trendów designerskich. Wczesne zapowiedzi projektantów zwiastują wejście na scenę tkanin i farb od ciepłej śliwki po intensywny wrzos.
Kolor fioletowy to barwa kreatywności. W Ospel jesteśmy również nim zainspirowani. Fiolet dostępny jest między innymi w serii Impresja (śliwka szkło) oraz w serii Karo (lawenda).
Fiolet pobudza nasz umysł do większego wykorzystywania wyobraźni. Niewątpliwie jest też kolorem luksusu. Warto więc zwrócić na niego uwagę przy projektowaniu wystroju wnętrz w tym roku.
Trendy i style roku 2022 są odbiciem ostatnich doświadczeń i tęsknot nas i klientów. Wszyscy marzymy o zdrowym i harmonijnym świecie, o przytulnym domu, a także o inspiracjach, które pobudzą nasz umysł.
Wnętrze naszego domu i mieszkania może choć w małym stopniu zrealizować to marzenie.
Źródło i zdjęcia: Ospel