Co zrobić, gdy budynek wybudowano poniżej systemu zewnętrznej kanalizacji?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Co zrobić, gdy budynek wybudowano poniżej systemu zewnętrznej kanalizacji?

W domach jednorodzinnych kanalizacja jest zwykle grawitacyjna - ścieki spływają rurami w dół pod wpływem siły grawitacji. Co zrobić, jeśli jakieś przybory sanitarne (umywalkę, toaletę itp.) chcemy zamontować w piwnicy, poniżej odpływu do sieci kanalizacyjnej? Albo gdy budynek wybudowano poniżej systemu zewnętrznej kanalizacji? Ścieki można wówczas przepompować, stosując specjalne urządzenia pompujące.

aktualizacja: 2020-12-01 11:41:53

Żeby ścieki spływały grawitacyjnie, poziome odcinki instalacji kanalizacyjnej (które nie mogą być zbyt długie) układa się z 2-3-procentowym spadkiem. Co oczywiste, w tym systemie wszystkie przybory sanitarne muszą być zamontowane powyżej odprowadzenia do zewnętrznej sieci kanalizacyjnej, szamba czy przydomowej oczyszczalni ścieków.

Jeśli chcemy urządzić łazienkę albo pralnię w piwnicy, poniżej poziomu odprowadzenia ścieków, potrzebne są urządzenia pompujące. Stosuje się je również w dużych budynkach, gdzie zachodzi potrzeba pompowania nieczystości do odległych pionów kanalizacyjnych.

W łazience urządzonej w piwnicy, z której nie da się odprowadzić ścieków grawitacyjnie, sprawdzą się kompaktowe pomporozdrabniacze. W zależności od modelu podłącza się do nich odpływy z brodzika czy umywalki (tu mamy tzw. ścieki szare - bez fekaliów), jak i te z sedesu (tzw. ścieki czarne). Przetłaczanie nieczystości odbywa się za pośrednictwem rury o niewielkiej średnicy (np. 32 mm), na odległość kilkudziesięciu metrów w poziomie i kilku metrów w pionie. Pompa i noże tnące są zasilane elektrycznie, a urządzenie nie pracuje ciągle - włącza się jedynie wtedy, gdy skorzystamy z sanitariatu i gdy trafi do niego odpowiednia ilość nieczystości.

Gdy przetłaczanie ścieków potrzebne jest na ich wyprowadzeniu z budynku, stosuje się przepompownie, najczęściej typu mokrego, które okresowo przesyłają nieczystości do wyżej położonych kolektorów kanalizacyjnych, oczyszczalni czy szamba. Takie urządzenia mogą tłoczyć ścieki z jednego lub kilku domów, a nawet z całych osiedli.

Przepompownia składa się ze szczelnego zbiornika (z żywic poliestrowych wzmocnionych włóknem szklanym lub prefabrykowanego żelbetowego), zespołu pompowego oraz układu sterowania. Zbiorniki na ogół posadawia się w gruncie, choć są też modele instalowane wewnątrz budynku. Nieczystości spływają do nich grawitacyjnie, po czym włącza się układ rozdrabniająco-pompujący i przetłacza je dalej. Pompy włączają się automatycznie, więc system jest w zasadzie bezobsługowy. Ochronę przed przepływem wstecznym, czyli tzw. cofką, zapewnia montaż zaworów zwrotnych.

Na efektywność i niezawodność przepompowni wpływ mają zastosowane pompy i wirniki, dobrane do składu ścieków. Ważne parametry urządzenia to wydajność, wysokość podnoszenia, maksymalna wielkość zanieczyszczeń. Jego wybór najlepiej powierzyć specjaliście, który dobierze przepompownię do ilości i rodzaju ścieków i odległości, na którą trzeba je przepompować.

Taka ciśnieniowa kanalizacja sprawdza się na terenach pagórkowatych i górzystych oraz na nizinach, w miejscach z wysokim poziomem wód gruntowych.

Janusz Werner
Na zdjęciu: przepompownia Minilift S KTP 300-S1, do zabudowy w płycie podłogowej

Dodaj komentarz

time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje