Co zrobić, gdy budynek wybudowano poniżej systemu zewnętrznej kanalizacji?

Co zrobić, gdy budynek wybudowano poniżej systemu zewnętrznej kanalizacji?

W domach jednorodzinnych kanalizacja jest zwykle grawitacyjna - ścieki spływają rurami w dół pod wpływem siły grawitacji. Co zrobić, jeśli jakieś przybory sanitarne (umywalkę, toaletę itp.) chcemy zamontować w piwnicy, poniżej odpływu do sieci kanalizacyjnej? Albo gdy budynek wybudowano poniżej systemu zewnętrznej kanalizacji? Ścieki można wówczas przepompować, stosując specjalne urządzenia pompujące.

Żeby ścieki spływały grawitacyjnie, poziome odcinki instalacji kanalizacyjnej (które nie mogą być zbyt długie) układa się z 2-3-procentowym spadkiem. Co oczywiste, w tym systemie wszystkie przybory sanitarne muszą być zamontowane powyżej odprowadzenia do zewnętrznej sieci kanalizacyjnej, szamba czy przydomowej oczyszczalni ścieków.

Jeśli chcemy urządzić łazienkę albo pralnię w piwnicy, poniżej poziomu odprowadzenia ścieków, potrzebne są urządzenia pompujące. Stosuje się je również w dużych budynkach, gdzie zachodzi potrzeba pompowania nieczystości do odległych pionów kanalizacyjnych.

W łazience urządzonej w piwnicy, z której nie da się odprowadzić ścieków grawitacyjnie, sprawdzą się kompaktowe pomporozdrabniacze. W zależności od modelu podłącza się do nich odpływy z brodzika czy umywalki (tu mamy tzw. ścieki szare - bez fekaliów), jak i te z sedesu (tzw. ścieki czarne). Przetłaczanie nieczystości odbywa się za pośrednictwem rury o niewielkiej średnicy (np. 32 mm), na odległość kilkudziesięciu metrów w poziomie i kilku metrów w pionie. Pompa i noże tnące są zasilane elektrycznie, a urządzenie nie pracuje ciągle - włącza się jedynie wtedy, gdy skorzystamy z sanitariatu i gdy trafi do niego odpowiednia ilość nieczystości.

Gdy przetłaczanie ścieków potrzebne jest na ich wyprowadzeniu z budynku, stosuje się przepompownie, najczęściej typu mokrego, które okresowo przesyłają nieczystości do wyżej położonych kolektorów kanalizacyjnych, oczyszczalni czy szamba. Takie urządzenia mogą tłoczyć ścieki z jednego lub kilku domów, a nawet z całych osiedli.

Przepompownia składa się ze szczelnego zbiornika (z żywic poliestrowych wzmocnionych włóknem szklanym lub prefabrykowanego żelbetowego), zespołu pompowego oraz układu sterowania. Zbiorniki na ogół posadawia się w gruncie, choć są też modele instalowane wewnątrz budynku. Nieczystości spływają do nich grawitacyjnie, po czym włącza się układ rozdrabniająco-pompujący i przetłacza je dalej. Pompy włączają się automatycznie, więc system jest w zasadzie bezobsługowy. Ochronę przed przepływem wstecznym, czyli tzw. cofką, zapewnia montaż zaworów zwrotnych.

Na efektywność i niezawodność przepompowni wpływ mają zastosowane pompy i wirniki, dobrane do składu ścieków. Ważne parametry urządzenia to wydajność, wysokość podnoszenia, maksymalna wielkość zanieczyszczeń. Jego wybór najlepiej powierzyć specjaliście, który dobierze przepompownię do ilości i rodzaju ścieków i odległości, na którą trzeba je przepompować.

Taka ciśnieniowa kanalizacja sprawdza się na terenach pagórkowatych i górzystych oraz na nizinach, w miejscach z wysokim poziomem wód gruntowych.

Janusz Werner
Na zdjęciu: przepompownia Minilift S KTP 300-S1, do zabudowy w płycie podłogowej

Janusz Werner
Janusz Werner

Dziennikarz z przeszło 25-letnim doświadczeniem w mediach drukowanych i elektronicznych. W Budujemy Dom od blisko dekady. Na budowach bywa tak często, jak w redakcji. Autor tekstów poradnikowych i publicystycznych, także porad prawnych. Nadąża za zmianami w największych programach pomocowych dla inwestorów indywidualnych: w Czystym Powietrzu, Moim Prądzie, Mojej Wodzie...

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz