Co zrobić, gdy budynek wybudowano poniżej systemu zewnętrznej kanalizacji?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Co zrobić, gdy budynek wybudowano poniżej systemu zewnętrznej kanalizacji?

W domach jednorodzinnych kanalizacja jest zwykle grawitacyjna - ścieki spływają rurami w dół pod wpływem siły grawitacji. Co zrobić, jeśli jakieś przybory sanitarne (umywalkę, toaletę itp.) chcemy zamontować w piwnicy, poniżej odpływu do sieci kanalizacyjnej? Albo gdy budynek wybudowano poniżej systemu zewnętrznej kanalizacji? Ścieki można wówczas przepompować, stosując specjalne urządzenia pompujące.

aktualizacja: 2020-12-01 11:41:53

Żeby ścieki spływały grawitacyjnie, poziome odcinki instalacji kanalizacyjnej (które nie mogą być zbyt długie) układa się z 2-3-procentowym spadkiem. Co oczywiste, w tym systemie wszystkie przybory sanitarne muszą być zamontowane powyżej odprowadzenia do zewnętrznej sieci kanalizacyjnej, szamba czy przydomowej oczyszczalni ścieków.

Jeśli chcemy urządzić łazienkę albo pralnię w piwnicy, poniżej poziomu odprowadzenia ścieków, potrzebne są urządzenia pompujące. Stosuje się je również w dużych budynkach, gdzie zachodzi potrzeba pompowania nieczystości do odległych pionów kanalizacyjnych.

W łazience urządzonej w piwnicy, z której nie da się odprowadzić ścieków grawitacyjnie, sprawdzą się kompaktowe pomporozdrabniacze. W zależności od modelu podłącza się do nich odpływy z brodzika czy umywalki (tu mamy tzw. ścieki szare - bez fekaliów), jak i te z sedesu (tzw. ścieki czarne). Przetłaczanie nieczystości odbywa się za pośrednictwem rury o niewielkiej średnicy (np. 32 mm), na odległość kilkudziesięciu metrów w poziomie i kilku metrów w pionie. Pompa i noże tnące są zasilane elektrycznie, a urządzenie nie pracuje ciągle - włącza się jedynie wtedy, gdy skorzystamy z sanitariatu i gdy trafi do niego odpowiednia ilość nieczystości.

Gdy przetłaczanie ścieków potrzebne jest na ich wyprowadzeniu z budynku, stosuje się przepompownie, najczęściej typu mokrego, które okresowo przesyłają nieczystości do wyżej położonych kolektorów kanalizacyjnych, oczyszczalni czy szamba. Takie urządzenia mogą tłoczyć ścieki z jednego lub kilku domów, a nawet z całych osiedli.

Przepompownia składa się ze szczelnego zbiornika (z żywic poliestrowych wzmocnionych włóknem szklanym lub prefabrykowanego żelbetowego), zespołu pompowego oraz układu sterowania. Zbiorniki na ogół posadawia się w gruncie, choć są też modele instalowane wewnątrz budynku. Nieczystości spływają do nich grawitacyjnie, po czym włącza się układ rozdrabniająco-pompujący i przetłacza je dalej. Pompy włączają się automatycznie, więc system jest w zasadzie bezobsługowy. Ochronę przed przepływem wstecznym, czyli tzw. cofką, zapewnia montaż zaworów zwrotnych.

Na efektywność i niezawodność przepompowni wpływ mają zastosowane pompy i wirniki, dobrane do składu ścieków. Ważne parametry urządzenia to wydajność, wysokość podnoszenia, maksymalna wielkość zanieczyszczeń. Jego wybór najlepiej powierzyć specjaliście, który dobierze przepompownię do ilości i rodzaju ścieków i odległości, na którą trzeba je przepompować.

Taka ciśnieniowa kanalizacja sprawdza się na terenach pagórkowatych i górzystych oraz na nizinach, w miejscach z wysokim poziomem wód gruntowych.

Janusz Werner
Na zdjęciu: przepompownia Minilift S KTP 300-S1, do zabudowy w płycie podłogowej

Dodaj komentarz

time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje