Żeby ścieki spływały grawitacyjnie, poziome odcinki instalacji kanalizacyjnej (które nie mogą być zbyt długie) układa się z 2-3-procentowym spadkiem. Co oczywiste, w tym systemie wszystkie przybory sanitarne muszą być zamontowane powyżej odprowadzenia do zewnętrznej sieci kanalizacyjnej, szamba czy przydomowej oczyszczalni ścieków.
Jeśli chcemy urządzić łazienkę albo pralnię w piwnicy, poniżej poziomu odprowadzenia ścieków, potrzebne są urządzenia pompujące. Stosuje się je również w dużych budynkach, gdzie zachodzi potrzeba pompowania nieczystości do odległych pionów kanalizacyjnych.
W łazience urządzonej w piwnicy, z której nie da się odprowadzić ścieków grawitacyjnie, sprawdzą się kompaktowe pomporozdrabniacze. W zależności od modelu podłącza się do nich odpływy z brodzika czy umywalki (tu mamy tzw. ścieki szare - bez fekaliów), jak i te z sedesu (tzw. ścieki czarne). Przetłaczanie nieczystości odbywa się za pośrednictwem rury o niewielkiej średnicy (np. 32 mm), na odległość kilkudziesięciu metrów w poziomie i kilku metrów w pionie. Pompa i noże tnące są zasilane elektrycznie, a urządzenie nie pracuje ciągle - włącza się jedynie wtedy, gdy skorzystamy z sanitariatu i gdy trafi do niego odpowiednia ilość nieczystości.
Gdy przetłaczanie ścieków potrzebne jest na ich wyprowadzeniu z budynku, stosuje się przepompownie, najczęściej typu mokrego, które okresowo przesyłają nieczystości do wyżej położonych kolektorów kanalizacyjnych, oczyszczalni czy szamba. Takie urządzenia mogą tłoczyć ścieki z jednego lub kilku domów, a nawet z całych osiedli.
Przepompownia składa się ze szczelnego zbiornika (z żywic poliestrowych wzmocnionych włóknem szklanym lub prefabrykowanego żelbetowego), zespołu pompowego oraz układu sterowania. Zbiorniki na ogół posadawia się w gruncie, choć są też modele instalowane wewnątrz budynku. Nieczystości spływają do nich grawitacyjnie, po czym włącza się układ rozdrabniająco-pompujący i przetłacza je dalej. Pompy włączają się automatycznie, więc system jest w zasadzie bezobsługowy. Ochronę przed przepływem wstecznym, czyli tzw. cofką, zapewnia montaż zaworów zwrotnych.
Na efektywność i niezawodność przepompowni wpływ mają zastosowane pompy i wirniki, dobrane do składu ścieków. Ważne parametry urządzenia to wydajność, wysokość podnoszenia, maksymalna wielkość zanieczyszczeń. Jego wybór najlepiej powierzyć specjaliście, który dobierze przepompownię do ilości i rodzaju ścieków i odległości, na którą trzeba je przepompować.
Taka ciśnieniowa kanalizacja sprawdza się na terenach pagórkowatych i górzystych oraz na nizinach, w miejscach z wysokim poziomem wód gruntowych.
Janusz Werner
Na zdjęciu: przepompownia Minilift S KTP 300-S1, do zabudowy w płycie podłogowej