Dlaczego trzeba stosować syfony?
Urządzenia podłączane do instalacji kanalizacyjnej należy zasyfonować, czyli przyłączyć za pośrednictwem wypełnionego wodą odcinka przewodu. Taki syfon zapobiega cofaniu się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji do pomieszczeń. Wyjątkiem jest miska sedesowa, w której rolę syfonu pełni już jej odpowiednio ukształtowany odpływ.
Do wyboru jest kilka rodzajów syfonów. Dawniej najczęściej stosowano modele rurowe, w kształcie litery U. Zajmują one dość dużo miejsca, dlatego obecnie często zastępowane są przez syfony butelkowe. Dzięki nim w szafkach pod zlewami i umywalkami pozostaje więcej przestrzeni do zagospodarowania. Do brodzików i wanien przeznaczone są z kolei syfony dzwonowe. Mają mniejszą wysokość od modeli rurowych i butelkowych, bo przestrzeń pod tymi przyborami jest bardzo ograniczona. Ich zaletą jest to, że można je rozebrać i wyczyścić od góry, wyjmując kolejne elementy. Dzięki temu nie trzeba w tym celu demontować obudowy wanny.
W sprzedaży są też syfony suche, w których przepływ wody i zapachy z rurociągu blokowane są mechanicznie - przez zapadkę lub kulkę. Stosuje się je przede wszystkim w rzadko używanych pomieszczeniach, gdzie woda z typowego syfonu mogłaby odparować.
Dowiedz się więcej o odprowadzaniu ścieków z domu ➡️ Czym, poza kształtem i wielkością, różnią się syfony?
Redakcja BD
Fot. otwierająca: J. Antkiewicz