Kanalizacja zbiorcza
Najlepsza opcji jeśli chodzi o odprowadzanie ścieków to podłączenie do publicznej sieci kanalizacyjnej. W tym celu należy wykonać tzw. przykanalik, który przeważnie zakończony jest studzienką rewizyjną, w której łączy się on z przewodem odprowadzającym ścieki z budynku.
Wpierw jednak trzeba ustalić warunki budowy z lokalnym przedsiębiorstwem wodno-kanalizacyjnym. Potrzebny też będzie odpowiedni projekt oraz zgłoszenie zamiaru wykonania przyłącza w starostwie powiatowym. Co prawda obecnie formalnie istnieje możliwość wykonania przyłączy w prostszym trybie, bez wykonywania projektu, jednak w praktyce trudno z niej skorzystać. Najczęściej bowiem wymóg odpowiedniego uzgodnienia i wykonania projektu wynika z wydanych technicznych warunków przyłączenia.
Najwygodniej jest wszystkie te sprawy powierzyć odpowiedniej firmie, np. poleconej przez operatora sieci. Będzie to bardziej kosztowne, ale formalności ograniczą się do złożenia podpisów na dokumentach.
To oczywiście nie jedyne wydatki, jakie trzeba ponieść, bo potem trzeba płacić za odprowadzanie ścieków. Rachunki naliczane są na podstawie zużycia wody z instalacji wodociągowej. Dlatego zawierając umowę z przedsiębiorstwem wod.-kan. warto od razu wystąpić o zgodę na założenie drugiego wodomierza, zliczającego wodę niewracającą do kanalizacji, służącą do podlewania ogrodu.
Dowiedz się więcej o odprowadzaniu ścieków z domu ➡️ Zasady montażu instalacji kanalizacyjnej
Redakcja BD
Fot. otwierająca: GEBERIT