Wybierz idealny system rozsączania dla swojego domu i ogrodu!

Wybierz idealny system rozsączania dla swojego domu i ogrodu!

Skrzynki rozsączające to idealne rozwiązanie do zarządzania wodą deszczową na działkach, gdzie grunt charakteryzuje się dobrą przepuszczalnością. Aby ocenić, czy warunki gruntowe są odpowiednie, można zlecić badanie przepuszczalności profesjonaliście lub wykonać je samodzielnie za pomocą testu perkolacyjnego. Instrukcje do jego wykonania są szeroko dostępne.

Dobór odpowiedniego zbiornika zależy od chłonności gruntu, intensywności opadów w danej lokalizacji oraz powierzchni, z której zbierana będzie woda. Najlepiej powierzyć tę decyzję profesjonalistom, którzy przy użyciu specjalistycznych narzędzi określą optymalne wymiary i pojemność systemu, zgodnie z normami.

Kiedy sprawdzą się skrzynki rozsączające i jak je zamontować?

Skrzynki rozsączające sprawdzą się wszędzie tam gdzie warunki gruntowe pozwalają na rozsączenie wody, innymi słowy grunt musi być chłonny. Badanie przepuszczalności gruntu można zlecić profesjonaliście lub wykonać je samodzielnie. Instrukcje wykonania takiego testu można znaleźć w wielu źródłach, najczęściej pod nazwą test perkolacyjny.

Ważny jest też również poziom wód gruntowych. Zaleca się, aby poziom zwierciadła znajdował się minimum 1 m poniżej planowanego dna zbiornika, a to dlatego, że w przypadku podniesienia się zwierciadła wody gruntowej woda ta wpłynie nam do zbiornika, przez co nie będzie on działał prawidłowo.

Sam dobór zbiornika zależny jest od chłonności gruntu, krytycznego natężenia deszczu w danym miejscu oraz powierzchni z jakiej chcemy zbierać i rozsączać wodę, stąd najlepiej powierzyć sprawę profesjonalistom, którzy wykorzystując narzędzia dedykowane do takich doborów, określą zarówno objętość, jak i wymiary układu, spełniając wszystkie zalecenia norm.

Sam montaż zbiornika rozsączającego po właściwym doborze składa się z kilku etapów, takich jak wykonanie wykopu o właściwych wymiarach, rozłożenie geowłókniny pozwalającej na owinięcie zbiornika, złożenie samego zbiornika z elementów podstawowych odpowiednio dobranego typu układu wraz z akcesoriami, wykonanie podłączenia kanalizacji doprowadzającej wody deszczowe, owinięcie zbiornika geowłókniną po bokach i od góry, zasypanie zbiornika.

Jednakże jeśli chcemy wykorzystywać wodę deszczową na przykład do podlewania roślin w ogrodzie to zawsze można wykonać układ dwóch zbiorników - pierwszy szczelny (owinięty geomembraną i dodatkową geowłókniną - w sumie 3 warstwy) ze specjalnym przelewem do drugiego zbiornika, który w przypadku przepełnienia pierwszego będzie przejmował i rozsączał nadmiar wody deszczowej do gruntu.

Rafał Dudziak
Kierownik Działu Zarządzania Produktem i Centrum Projektowo-Technicznego ACO.

Dowiedz się więcej o rozsączaniu deszczówki w gruncie ➡️ Deszczówka gromadzona do skrzynek retencyjno-rozsączających - rady inwestorów

Redakcja BD
Fot. otwierająca: Pipelife

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz