Magazynowanie deszczówki bez zastoisk - ażurowe zbiorniki

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Magazynowanie deszczówki bez zastoisk - ażurowe zbiorniki

Podziemne zbiorniki ażurowe to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na efektywne zarządzanie wodą deszczową. Zamiast kierować wodę z rynien na powierzchnię terenu, gdzie mogłaby tworzyć zastoiska, zbiorniki te magazynują wodę pod ziemią, umożliwiając jej stopniowe wsiąkanie w grunt.

aktualizacja: 2024-05-09 10:35:10

Można zastosować pojedynczy zbiornik lub tzw. skrzynki rozsączające, które łączone w moduły tworzą system o odpowiedniej pojemności. Skrzynki, wykonane z tworzywa sztucznego i owinięte geowłókniną, są wyposażone w klipsy montażowe i otwory ułatwiające ich łączenie.

Podziemne zbiorniki ażurowe sprawdzają się jedynie na działkach z chłonnym gruntem, gdzie woda może swobodnie przesiąkać. W przypadku słabej przepuszczalności wierzchniej warstwy ziemi, można zastosować studnię chłonną z kręgów betonowych lub elementów z tworzywa, której dno zasypuje się żwirem i grubym piaskiem. Planując jej lokalizację, należy zachować odległość 1,5 m od poziomu wód gruntowych oraz co najmniej 2 m od budynku.

Co warto wiedzieć o podziemnych zbiornikach ażurowych?

W przypadku takiego rozwiązania woda z rynien nie trafia na powierzchnię terenu, gdzie mogłaby tworzyć zastoiska, ale zostaje skierowana pod powierzchnię. Magazynowana jest w zbiorniku, a potem sama stopniowo wsiąka w grunt. W tym celu można zastosować pojedynczy zbiornik lub tzw. skrzynki rozsączające, które łączy się w moduły (ustawiając elementy na lub obok siebie), uzyskując wymaganą wielkość. Skrzynki to większe elementy z tworzywa sztucznego owinięte geowłókniną, wyposażone w klipsy montażowe i otwory ułatwiające łączenie. Jednak mają one rację bytu tylko wtedy, gdy grunt na działce jest chłonny i woda może swobodnie przez niego przesiąkać.

Jeśli przepuszczalność wierzchniej warstwy ziemi jest słaba i dopiero głębiej znajduje się bardziej przepuszczalna warstwa, można zbudować tzw. studnię chłonną z kręgów betonowych lub z elementów z tworzywa. Jej dno zasypuje się materiałem przepuszczalnym, np. żwirem i grubym piaskiem. Planując usytuowanie takiej studni na działce trzeba pamiętać, że odległość między jej dolną częścią a poziomem wód gruntowych nie może być mniejsza niż 1,5 m. Należy też zachować przynajmniej 2 m odstęp od budynku. Problemu nie stanowi to, aby spływała do niej woda z kilku rur spustowych, trzeba tylko połączyć je ze studnią rurami ułożonymi z ok. 1% spadkiem lub odpowiednio uformowanymi korytkami na powierzchni. W obrębie nawierzchni utwardzonych można do tego wykorzystać elementy odpływów liniowych.

Innym rozwiązaniem pozwalającym zagospodarować deszczówkę jest drenaż rozsączający, stosowany także przy oczyszczaniu ścieków. Woda z dachu trafia rurami spustowymi do perforowanych rur drenażowych zabezpieczonych geowłókniną i obsypanych żwirem. Rozprowadzone są one w gruncie na całej działce - pozwala to skierować wodę w różne miejsca w ogrodzie. Istotne jest, by przy odpływie rury spustowej zamontować czyszczak, czyli osadnik rynnowy wyposażony w sitko lub koszyk. W przeciwnym razie drenaż mogłyby zapchać liście i inne zanieczyszczenia.

Dowiedz się więcej o podziemnych zbiornikach na deszczówkę ➡️ Czy zamontować podziemny zbiornik na deszczówkę?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: Lilianna Jampolska

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!