Zbiornik naziemny na deszczówkę - idealny do ogrodu!

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zbiornik naziemny na deszczówkę - idealny do ogrodu!

Zbiorniki naziemne to popularne i proste rozwiązanie do gromadzenia wody deszczowej, znane od lat z ogródków działkowych. W dużym uproszczeniu są to zbiorniki z kranikiem i pokrywką, przypominające bardziej zaawansowane beczki. Dostępne w wielu kształtach, wielkościach i kolorach, mogą stanowić estetyczny element ogrodu, przypominając tradycyjne amfory czy murki.

aktualizacja: 2024-05-09 09:08:28

Najlepsze zbiorniki wykonane są z wysokogatunkowego polietylenu, który zabezpiecza przed nagrzewaniem się wody i rozwojem glonów. Pomimo mniejszej pojemności (100-350 litrów, maksymalnie 800), idealnie sprawdzają się w przeciętnym gospodarstwie domowym, gdzie woda jest potrzebna do podlewania ogrodu czy mycia samochodu. Kluczowe jest odpowiednie umiejscowienie zbiornika, łatwy dostęp do wody dzięki kranikowi spustowemu i zabezpieczenie na zimę. W artykule omówimy, jak wybrać i użytkować zbiornik naziemny, aby cieszyć się jego funkcjonalnością przez długie lata.

Co warto wiedzieć o zbiornikach naziemnych?

W dużym uproszczeniu są to zbiorniki z kranikiem i pokrywką, nieco bardziej zaawansowane odpowiedniki zwykłych beczek. Rozwiązanie takie jest łatwe w realizacji i dość popularne, od lat spotyka się je chociażby w ogródkach działkowych. Zbiornik naziemny stanowi dość widoczny element, ale producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom inwestorów i oferują duży wybór modeli w wielu kształtach, wielkościach i kolorach. Niektóre przypominają tradycyjne amfory lub murki.

W sprzedaży znajdziemy wersje drewniane, jednak większość wykonana jest z tworzywa. Najlepiej wybierać produkty z wysokogatunkowego polietylenu, które są tak zabezpieczone, że światło słoneczne nie dostaje się do środka, a zbiornik się nie nagrzewa. W przypadku wyrobów gorszej jakości, w wodzie szybko mogą namnażać się glony i bakterie.

Zbiorniki naziemne są dużo mniejsze od tych wkopywanych - zwykle mają pojemność 100-350 l, zaś maksymalnie 800. Można je kupić w sklepach ogrodniczych, marketach albo przez Internet średnio za kilkaset złotych. Sprzedawane są w zestawie z kolankami i łącznikami umożliwiającymi szybkie podłączenie do rury spustowej. Spełniają potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego, gdzie potrzebna jest woda do podlewania kwiatów, trawnika czy mycia samochodu.

Zbiornik lokuje się tak, by nie przeszkadzał domownikom, a jednocześnie znajdował się jak najbliżej rury spustowej. Woda z rynien trafia do rur spustowych (należy zamontować w nich tzw. łapacze/zbieracze), a następnie do zbiornika. Po jego napełnieniu kierowana jest odpowiednim przelewem na powierzchnię terenu przy domu. Najlepiej, jeżeli zbiornik ma filtr zanieczyszczeń na wlocie wody, zaś w dolnej części kurek spustowy - wówczas można łatwo nalewać wodę do konewki.

Przy większym podlewaniu ogrodu za pomocą węża lub zraszacza, najwygodniej pobierać wodę, używając pompy elektrycznej (nawet najprostszej zatapialnej) umieszczanej w zbiorniku.

Wadą modeli umieszczanych bezpośrednio na gruncie jest to, że zimą trzeba je niekiedy odłączyć od rynny i zabezpieczyć. Zamarzająca woda jest w stanie uszkodzić rury i zawory. Dla dobrej jakości zbiorników z tworzywa zamarznięcie wody nie jest groźne, szczególnie jeśli chodzi o wyroby z polietylenu, ponieważ materiał ten zachowuje elastyczność nawet podczas dużych mrozów.

Dowiedz się więcej o gromadzeniu wody deszczowej ➡️ Gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej - kaprys czy coraz pilniejsza konieczność?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: GRAF

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!