Aby zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczną i smaczną wodę, warto przeprowadzić jej szczegółową analizę w specjalistycznych laboratoriach. Na podstawie wyników takiej analizy możemy zdecydować o konieczności oraz metodach uzdatniania wody. W artykule wyjaśniamy, jakie są dostępne metody oczyszczania wody i jak działają popularne systemy filtracyjne, takie jak filtry mechaniczne, odżelaziacze czy systemy odwróconej osmozy, które mogą być kluczowe dla jakości wody w Twoim domu.
Czy wodę zawsze trzeba uzdatniać?
Jakość wody z sieci musi odpowiadać normom, ale nie zawsze jest ona smaczna. Bywa też, że jest zbyt twarda. W przypadku kranówki czerpanej z własnej studni problemów może być więcej. Przykładowo może ona zawierać związki żelaza i manganu, co objawia się rdzawym kolorem wody, a także zaciekami na armaturze. Przy wyższych stężeniach tych pierwiastków zabrudzenia zmieniają również jej smak i zapach. W studniach zlokalizowanych w miejscu hodowli zwierząt przekroczone mogą być normy związków azotu (jonu amonowego). Z kolei gdy ujęcie wody jest płytkie, mogą się w niej pojawić drobnoustroje.
Z powyższych powodów uzdatnia się wodę. Wpierw jednak trzeba zbadać jej jakość, zlecając analizę wody. Zajmują się tym np. lokalne oddziały Sanepidu lub inne specjalistyczne laboratoria. W sprzedaży są też testy jakości wody, ale ich wyniki nie zawsze są wiarygodne, dlatego lepiej polegać na profesjonalistach. Wykonane przez nich badanie pozwoli określić, jaki rodzaj uzdatniania wody jest potrzebny.
W jaki sposób uzdatniać wodę?
Wybór sposobów uzdatniania wody i urządzeń oczyszczających jest bardzo szeroki. Najczęściej stosuje się filtry mechaniczne (wstępne), które zatrzymują piasek, rdzę i zawiesiny występujące w wodzie. Zakłada się je na początku instalacji wodociągowej i w razie potrzeby również bezpośrednio przed filtrami innego typu, zaworami itp.
Zadaniem odżelaziaczy jest usuwanie z wody nadmiaru żelaza i ewentualnie także manganu (odżelaziaczo-odmanganiacze). Wymagają regularnego płukania, dlatego trzeba je podłączyć do kanalizacji, do której trafia wytrącone przez wodę żelazo. Podobnie jest ze zmiękczaczami, które rozwiązują problemy ze zbyt twardą wodą. Montuje się je w grupie filtrów jako końcowy element stacji uzdatniania wody. Do kanalizacji muszą być też podłączone urządzenia działające na zasadzie odwróconej osmozy. Bardzo dokładnie oczyszczają one wodę, ale jednocześnie pozbawiają ją większości minerałów. Zakłada się je bezpośrednio przed punktem czerpania wody do picia, zazwyczaj w szafce kuchennej pod zlewozmywakiem.
W tym samym miejscu montuje się też filtry kuchenne. Nie są zbyt wydajne, dlatego stosuje się je przeważnie jako uzupełnienie centralnego oczyszczania wody lub wtedy, gdy na początku domowej instalacji wodnej nie zastosowano innych filtrów do uzdatniania.
Sporą popularnością cieszą się ponadto filtry węglowe. Usuwają wiele zanieczyszczeń, np. chlor, metale ciężkie, związki azotu czy pestycydy, a dodatkowo poprawiają smak i zapach wody. Do uzdatniania wykorzystuje się również lampy UV, które promieniowaniem ultrafioletowym niszczą znajdujące się w wodzie mikroorganizmy. Ponieważ działają miejscowo, to montuje się je blisko punktu poboru wody, np. jako element zestawu filtracyjnego w szafce pod zlewem.
Dowiedz się więcej o filtrach do wody ➡️ Rodzaje filtrów do oczyszczania wody i ich montaż
Redakcja BD
Fot. otwierająca: KFA ARMATURA