Studnię można wykonać na kilka sposobów. Przed laty najpowszechniejsze były studnie kopane, które zabezpieczone były cembrowiną z kręgów betonowych. Obecnie drąży się je sporadycznie.
Większą popularnością cieszą się studnie wąskorurowe, zwane popularnie abisyńskimi. Mogą być wbijane lub wkręcane. To najprostsza opcja w sytuacji, gdy poziom wody znajduje się na głębokości do 7 m. Istotną wadą tego typu studni jest to, że dość szybko się zamulają, co przeważnie oznacza konieczność wykonania ich od nowa.
Najbardziej rozpowszechnione są obecnie studnie wiercone. Wykonuje się je przy użyciu wiertnic, dzięki czemu wodę można czerpać z warstw wodonośnych znajdujących się nawet na głębokości kilkudziesięciu metrów. Dzięki temu jest ona znacznie mniej podatna na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.
Wybór studni powinien uwzględniać miejscowe warunki wodno-gruntowe. Dlatego w pierwszej kolejności warto się rozeznać wśród właścicieli sąsiednich działek, jakie rozwiązanie zastosowali oni u siebie. Ważna będzie też opinia firmy studniarskiej, której zlecimy wykonanie studni. Najlepiej wybrać do tego miejscowych fachowców, którzy zazwyczaj dobrze znają układ warstw wodonośnych na swoim terenie działania.
Dowiedz się więcej o budowie studni ➡️ Własna studnia - formalności i rodzaje
Redakcja BD
Fot. otwierająca: ARCHIWUM BD