Budowa studni krok po kroku - formalności i zasady lokalizacji

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Budowa studni krok po kroku - formalności i zasady lokalizacji

Planowanie budowy studni na własnej działce wydaje się prostsze niż mogłoby się wydawać, jednak wymaga zrozumienia i stosowania określonych przepisów. Prezentujemy opis wymagań prawnych oraz praktyczne wskazówki, jak przygotować się do prawidłowego zainstalowania studni, zgodnie z obowiązującymi regulacjami.

aktualizacja: 2024-05-07 11:09:59

Jakie formalności są wymagane przy budowie studni?

Wbrew pozorom, jest ich mniej niż w przypadku wodociągu. Obecnie nie ma nawet obowiązku zgłaszania zamiaru wykonania studni - pod warunkiem, że będzie miała ona głębokość nie większą niż 30 m, a pobór wody nie będzie przekraczał 5 m³ na dobę. Przy czym w tym wariancie trzeba spełnić kilka wymagań prawnych, które dotyczą m.in. minimalnej odległości studni od granic działki, szamba i oczyszczalni.

Procedura jest bardziej skomplikowana, gdy studnia będzie głębsza, a docelowy pobór wody będzie przekraczał 5 m³ na dobę, ale w domach jednorodzinnych się to raczej nie zdarza.

Gdzie usytuować studnię?

Lokalizację studni należy dobrze przemyśleć, ponieważ jest ona obwarowana przepisami. Zgodnie z nimi minimalna odległość ujęcia wody od innych obiektów na terenie działki musi być następująca:

  • 5 m od granicy parceli (wyjątkiem jest studnia wspólna na granicy dwóch działek);
  • 7,5 m od osi rowu przydrożnego;
  • 15 m od szamba;
  • 30 m od najbliższego przewodu rozsączającego oczyszczalni przydomowej - o ile odprowadzane do niej ścieki są oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód.

Dowiedz się więcej o budowie studni ➡️ Studnia - wybór i lokalizacja

Redakcja BD
Fot. otwierająca: KFA ARMATURA

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!