Szczególnie interesującym przypadkiem są podgrzewacze wody, które mogą być zasilane energią słoneczną, co zwiększa efektywność całego systemu. W tym kontekście, podgrzewacze pojemnościowe wydają się być idealnym rozwiązaniem, umożliwiając akumulację ciepła i wykorzystanie produkowanej energii niezależnie od pory dnia i zmienności warunków atmosferycznych.
Jakie podgrzewacze wody można zasilać prądem z PV?
Mikroinstalacja fotowoltaiczna zawsze obniża rachunki za prąd. Jednak w praktyce energią z paneli bezpośrednio można zasilać tylko podgrzewacze pojemnościowe. Przyczyną jest nierównomierna i nieprzewidywalna produkcja prądu ze słońca. Po zmroku PV nie pracują przecież w ogóle, a i za dnia uzyskiwana moc może się zmieniać błyskawicznie. W przypadku podgrzewacza pojemnościowego nie jest to problemem, gdyż woda i tak jest podgrzewana na zapas. Grzałka może więc działać w zupełnie innym czasie niż mieszkańcy z niej korzystają.
W przypadku podgrzewaczy przepływowych jest to niemożliwe, gdyż pełna moc musi być dostarczana dokładnie w momencie, gdy korzystamy z c.w.u.
To samo dotyczy instalacji PV służących wyłącznie do podgrzewania ciepłej wody. Nie ma w nich inwertera, lecz jedynie prosta i tania przetwornica, służąca do zasilania grzałki elektrycznej w zasobniku.
Dowiedz się więcej o zbiornikach c.w.u. ➡️ Montaż elektrycznego podgrzewacza wody - krok po kroku
Redakcja BD
fot. otwierająca: Soleko