Ta innowacyjna technologia gwarantuje, że woda dostępna jest na żądanie, eliminując potrzebę gromadzenia i utrzymywania ciepłej wody w zbiorniku, co przekłada się na znaczne oszczędności energii. W naszym artykule przyglądamy się bliżej działaniu podgrzewaczy przepływowych, ich zaletom oraz wyzwaniom, jakie stawiają przed użytkownikami.
Poruszamy kwestię wysokiej mocy niezbędnej do natychmiastowego podgrzania wody i wyjaśniamy, jak wyzwania związane z mocą przyłączeniową wpływają na wybór między podgrzewaczem gazowym a elektrycznym. Dowiedz się, dlaczego pomimo pewnych ograniczeń, podgrzewacze przepływowe mogą być idealnym rozwiązaniem dla Twojego domu.
Na czym polega działanie podgrzewaczy przepływowych?
Podgrzewacze przepływowe różnią się od pojemnościowych w sposób zasadniczy. W ich przypadku woda nie jest bowiem ogrzewana na zapas w zbiorniku, lecz dopiero w momencie odkręcenia kranu. Takie urządzenie musi więc być uruchamiane i wyłączane błyskawicznie. Duża częstotliwość takich krótkotrwałych włączeń nie może zaś być szkodliwa dla podgrzewacza. Nie powinna też zbytnio obniżać jego sprawności. W związku z tym mogą być zasilane jedynie prądem lub gazem.
Niezbędna jest przy tym bardzo wysoka moc, gdyż woda musi być podgrzana natychmiast w znacznej ilości. Komfortowe korzystanie z jednego typowego prysznica wymaga ok. 20 kW. W przypadku urządzeń gazowych nie jest to raczej problemem, gdyż podobną moc mają powszechnie stosowane kotły gazowe i przyłącza gazu bez trudu dostarczają go w odpowiedniej ilości. Jednak w przypadku prądu tak duży pobór mocy może być niemożliwy.
W wielu domach tzw. moc przyłączeniowa, zagwarantowana w umowie z zakładem energetycznym, wynosi zaledwie 12-15 kW. Uzyskanie większej może oznaczać nie tylko konieczność zmiany umowy, ale nawet wykonania nowego przyłącza, gdyż stare nie zawsze będzie w stanie znieść dodatkowe obciążenie. W wielu regionach zwiększenie przydziału mocy może być przy tym trudne, gdyż linie niskiego napięcia już są mocno obciążone.
Ponadto ogrzewacze przepływowe są małe i lekkie w porównaniu z pojemnościowymi. W szczególności dotyczy to modeli elektrycznych.
Dowiedz się więcej o podgrzewaczach przepływowych ➡️ Dlaczego warto wykorzystać przepływowy podgrzewacz wody?
Redakcja BD
fot. otwierająca: STIEBEL ELTRON