Jak zbudować domową stację uzdatniania wody?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak zbudować domową stację uzdatniania wody?

Domowa stacja uzdatniania wody to kluczowy element zapewniający zdrowie i komfort mieszkańcom. Artykuł przedstawia praktyczne wskazówki dotyczące planowania, instalacji i utrzymania systemu filtracji wody w domu.

aktualizacja: 2024-03-20 08:02:18

Już na etapie projektowania budynku warto przemyśleć lokalizację i warunki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania stacji uzdatniania, aby zapewnić efektywne i bezproblemowe użytkowanie przez lata.

Od wyboru odpowiedniego miejsca, przez rozważenie aspektów technicznych instalacji, po regularne serwisowanie i dostępność serwisantów - artykuł ten jest nieocenionym źródłem informacji dla każdego, kto marzy o czystej i bezpiecznej wodzie w swoim domu.

Domowa stacja uzdatniania wody

Jak wspomniano, o metodach uzdatniania wody należy pomyśleć już na etapie projektowania i budowy domu. Wtedy można bowiem zaplanować odpowiednią przestrzeń na urządzenia do dezynfekcji.

W idealnym wariancie na stację uzdatniania mamy oddzielne pomieszczenie. Jednak urządzenia filtracyjne można umieścić również w wydzielonym miejscu kotłowni, piwnicy lub ogrzewanym garażu. Ważne, by elementy elektroniczne filtrów nie były narażone na zniszczenie, a zbiorniki z wodą na zamarznięcie. Pomieszczenie powinno być wyposażone w przyłącze wody, kratkę ściekową, przyłącze prądu i kanalizacji. Jak napisaliśmy, przy płukaniu filtrów powstaje dużo ścieków - dotyczy to szczególnie odżelaziaczy. Jeżeli korzystamy z szamba, to przy projektowaniu jego pojemności powinniśmy to uwzględnić. Czasem zamiast odprowadzać popłuczyny do szamba na działce wykonuje się w tym celu studnię chłonną.

Do stacji uzdatniania trzeba zapewnić swobodny dostęp - zarówno dla właścicieli, jak i serwisantów. Co prawda większość filtrów sterowana jest automatycznie, ale niezbędne jest dokonywanie regularnych przeglądów i uzupełnianie materiałów filtracyjnych. Częstotliwość tych zabiegów zależy od rodzaju filtrów. Przykładowo zmiękczacz wymaga uzupełniania soli średnio raz w miesiącu.

Warto pamiętać, że wspomniana sól pakowana jest w dosyć duże i ciężkie opakowania zbiorcze. Trzeba więc zaplanować miejsce na jej składowanie.

Dowiedz się więcej o uzdatnianiu wody ➡️ Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Redakcja BD
fot. otwierająca: UST-M

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!