Przydomowa oczyszczalnia ścieków: Co warto wiedzieć przed budową?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Przydomowa oczyszczalnia ścieków: Co warto wiedzieć przed budową?

Współczesne społeczeństwo stoi przed wyzwaniem ochrony środowiska naturalnego, a jednym z kluczowych aspektów tej ochrony jest efektywne zarządzanie odpadami, w tym ściekami. Przydomowe oczyszczalnie ścieków odgrywają istotną rolę w tym procesie, oferując skuteczne i ekologiczne rozwiązania dla gospodarstw domowych. Wybór odpowiedniej technologii oczyszczania jest kluczowy dla zachowania równowagi ekologicznej oraz zminimalizowania negatywnego wpływu ścieków na środowisko. Wśród dostępnych opcji zdecydowanie wyróżnia się biologiczna technologia VH, która oferuje nowoczesne podejście do oczyszczania ścieków.

aktualizacja: 2024-02-12 10:23:00

Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków VH to innowacyjne rozwiązanie, które służy do tlenowego oczyszczania ścieków z domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Dzięki zastosowaniu osadu czynnego (kłaczkowata zawiesina bakterii i mikroorganizmów tlenowych), oczyszczalnia VH charakteryzuje się wysoką skutecznością.

Technologia ta opiera się na odpowiednim napowietrzaniu ścieków, co zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i procesów gnilnych, typowych dla klasycznych przydomowych oczyszczalni. Jeżeli zrównoważony rozwój nie jest ci obojętny, szukasz ekologicznej, ale skuteczniej i prostej alternatywy dla klasycznego szamba to biologiczna oczyszczalnia VH jest właśnie dla ciebie.

Technologia niskoobciążonego osadu czynnego - prosta i skuteczna metoda redukcji zanieczyszczeń ze ścieków

Technologia niskoobciążonego osadu czynnego, znana z zastosowań zarówno w oczyszczalniach komunalnych, jak i przemysłowych, to jedna z bardziej efektywnych i ekonomicznych metod redukcji zanieczyszczeń w ściekach. Polega ona na hodowli osadu czynnego w napowietrzanych bioreaktorach. Mikroorganizmy efektywnie przetwarzają zanieczyszczenia zawarte w ściekach. Stałe napowietrzanie to również znakomity sposób na utrzymanie bezwonnej pracy, ponieważ dostarczany do procesu tlen uniemożliwia gnicie ścieków. Technologia oparta o niskoobciążony osad czynny, dzięki swojej uniwersalności i efektywności, jest idealnym rozwiązaniem dla przydomowych oczyszczalni ścieków, oferując równowagę między kosztami a efektywnością. Przydomowe oczyszczalnie ścieków VH, dzięki zastosowaniu technologii niskoobciążonego osadu czynnego, stają się coraz bardziej popularnym wyborem wśród właścicieli domów, poszukujących nie tylko ekologicznych, ale i ekonomicznych rozwiązań.

Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków VH to długoterminowe korzyści finansowe względem klasycznego szamba

Porównując oczyszczalnie VH PREMIUM z tradycyjnymi szambami, ważne jest uwzględnienie krótko i długoterminowych kosztów.

Porównanie kosztów na przestrzeni 15 lat

W zestawieniu wzięto pod uwagę cenę flagowego i popularnego wśród rodzin modelu VH6 PREMIUM oraz uśrednioną cenę zbiornika bezodpływowego wynikającą z ofert przedstawionych dla różnych regionów kraju

KOSZT PRZYDOMOWA BIOLOGICZNA OCZYSZCZALNIA
VH6 PREMIUM
SZAMBO
CENA 8790 ZŁ 4000 ZŁ
KOSZT MONTAŻU 6210 ZŁ 3000 ZŁ
ROCZNE KOSZTY EKSPLOATACYJNE 600 ZŁ 3000 ZŁ
KOSZT CAŁKOWITY PO 15 LATACH 24 000 ZŁ 52 000 ZŁ

Przedstawione w tabeli dane dotyczące kosztów są szacunkowe i mogą różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, wielkość gospodarstwa domowego, częstotliwość wywozu szamba, jego pojemność itp.

Inwestycja w przydomową biologiczną oczyszczalnię VH6 PREMIUM, mimo wyższych kosztów początkowych, przynosi znaczne korzyści w perspektywie długoterminowej. Zmniejszone zostaje obciążenie finansowe związane z wywozem ścieków, a ich efektywne oczyszczanie redukuje ryzyko zanieczyszczenia gruntów i wód, co jest kluczowe dla zrównoważonego rozwoju.

Inwestycja w przydomową biologiczną oczyszczalnię VH6 PREMIUM zwraca się już po 3 latach!

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia VH PREMIUM: ekologiczna i ekonomiczna alternatywa dla szamba, która pozwala zrezygnować z comiesięcznego wywozu

Decydując się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków, zwróć uwagę na odpowiedni system odprowadzania oczyszczonych ścieków

Instalacja odpowiedniego systemu odprowadzania ścieków oczyszczonych jest kluczowy dla efektywności działania przydomowych oczyszczalni ścieków. Wybór systemu zależy od warunków gruntowo-wodnych danego obszaru, a także od specyfiki dostępnych technologii. W tej sytuacji istotne jest, aby właściciele domów dokładnie przeanalizowali różne dostępne opcje i wybrali rozwiązanie najbardziej odpowiednie do swoich potrzeb.

Drenaż rozsączający:

Warunki gruntowo-wodne: Idealny do zastosowania na obszarach o wysokiej przepuszczalności gruntu, takich jak piasek i żwir.

Charakterystyka: Składa się z rur perforowanych, które są układane w gruncie w celu rozprowadzenia oczyszczonych ścieków. Pozwala na równomierne rozsączanie wody pościekowej w glebie.

Studnia chłonna:

Warunki gruntowo-wodne: Najlepiej sprawdza się w miejscach, gdzie poziom wód gruntowych jest niski.

Charakterystyka: Jest to konstrukcja umożliwiająca bezpośrednie wprowadzanie oczyszczonych ścieków do gruntu. Ścieki są stopniowo absorbowane przez glebę. W przeciwieństwie do klasycznego drenażu, studnia chłonna poprzez właz rewizyjny pozwala na częściową kontrolę stanu pola rozsączającego.

Poletko rozsączające

Warunki gruntowo-wodne: Idealne dla obszarów o niskiej przepuszczalności gruntu, gdzie inne metody mogą być nieefektywne.

Charakterystyka: Oczyszczone ścieki są rozprowadzane na powierzchni gruntu, co pozwala na ich naturalne wsiąkanie i filtrację przez warstwy gleby. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne w miejscach, gdzie inne metody odprowadzania są ograniczone z powodu warunków gruntowych.

Przy wyborze systemu odprowadzania ścieków oczyszczonych z przydomowej oczyszczalni, ważne jest, aby wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • Warunki gruntowo-wodne: Kluczowe dla określenia, który system będzie najbardziej efektywny.
  • Przepisy lokalne: Sprawdź, czy istnieją jakieś ograniczenia lub wymagania dotyczące odprowadzania ścieków w danym regionie.
  • Koszt i łatwość instalacji: Przy dokonywaniu wyboru warto również zwrócić uwagę na różnice w kosztach instalacji oraz utrzymania poszczególnych systemów.

Wykorzystanie wody pościekowej do nawadniania ogrodu

Wykorzystanie wody pościekowej z przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków, takich jak VH PREMIUM, do nawadniania ogrodu, stanowi ekologiczne i praktyczne rozwiązanie przyczyniające się do ochrony środowiska naturalnego. Można ją bezpiecznie wykorzystywać do nawadniania roślin ozdobnych. Dzięki wysokiej zawartości biogenów takich jak azot i fosfor, woda pościekowa jest idealnym nawozem, z którego możesz zrobić użytek w swoim ogrodzie. Ważne jest, aby unikać stosowania oczyszczonych ścieków do podlewania roślin przeznaczonych bezpośrednio do spożycia, takich jak warzywa i owoce.

Oczyszczone ścieki można bezpiecznie wykorzystywać do nawadniania roślin ozdobnych
Oczyszczone ścieki można bezpiecznie wykorzystywać do nawadniania roślin ozdobnych

Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków VH może zostać wsparty dotacją z urzędu gminy lub WFOŚiGW

Wysoka skuteczność redukcji zanieczyszczeń uwzględniająca polskie i europejskie normy to solidna podstawa do ubiegania się o dotację. Przydomowa biologiczna oczyszczalnia VH PREMIUM posiada deklarację właściwości użytkowych, która jest dokumentem potwierdzającym redukcję zanieczyszczeń w ściekach aż w 97%. O dostępność i wysokość dotacji należy zapytać w urzędzie gminy lub Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacja może wynieść nawet do 8 tys. refundacji kosztów całej inwestycji, ale nie więcej niż 50% poniesionych kosztów.

Podsumowanie korzyści z montażu biologicznej oczyszczalni VH PREMIUM

  • Oszczędność Kosztów: Oczyszczalnia VH PREMIUM oferuje długoterminowe oszczędności w porównaniu do tradycyjnego szamba, dzięki niższym kosztom eksploatacji i braku konieczności regularnego opróżniania.
  • Ekologiczne Rozwiązanie: Zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko dzięki efektywnemu oczyszczaniu ścieków i redukcji emisji nieprzyjemnych zapachów.
  • Bezwonność: System napowietrzania w oczyszczalni VH PREMIUM zapobiega gniciu ścieków i eliminuje nieprzyjemne zapachy, zapewniając komfort bezwonności.
  • Wsparcie Finansowe: Możliwość uzyskania dotacji rządowych i lokalnych, które mogą pokryć nawet do 50% kosztów inwestycji.
  • Kompleksowa Obsługa: Pełne wsparcie montażowe i serwisowe na terenie całego kraju, zapewniające wygodę i bezproblemową eksploatację.
  • Długa Żywotność i Gwarancja: 15-letnia gwarancja na oczyszczalnię VH PREMIUM, zapewniająca spokój i bezpieczeństwo inwestycji.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu