Jak łapać deszcz i co z nim zrobić?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak łapać deszcz i co z nim zrobić?

Jak mądrze gospodarować wodą w czasie suszy? W jaki sposób łapać i przechowywać deszczówkę? Czy to się w ogóle opłaca? Poznaj pomysły na łapanie wody deszczowej i sprawdź sposoby na jej wykorzystywanie.

aktualizacja: 2022-06-23 09:58:22

Czy wiesz, że ok. 50% wody wodociągowej możesz zastąpić wodą opadową? Deszczówka może być wykorzystywana do mycia podjazdu przed domem, spłukiwania toalet, a nawet prania ubrań, jednak przede wszystkim wykorzystuje się ją do podlewania ogrodu. Deszczówka jest wodą miękką i ubogą w chlor, rośliny są za nią wdzięczne.

Wykres: Woda, którą można zastąpić wodą opadową
Źródło: GRAF Polska.

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz magazynować deszcz? Sposobów jest kilka. Oto niektóre z nich:

Naziemne zbiorniki na wodę deszczową, które mogą pełnić aż trzy funkcje w ogrodzie:

  • łapanie wody opadowej prosto z rury spustowej (tutaj przyda się zbieracz wody, który przekieruje wodę z rury wprost do zbiornika),
  • tworzenie kompozycji kwiatowej - niektóre zbiorniki "2w1" posiadają donicę na rośliny,
  • dodatkowa dekoracja w ogrodzie.

Wybór naziemnych zbiorników na deszczówkę jest naprawdę duży. Styl zbiornika można dopasować do wyglądu swojego domu, bądź atmosfery panującej w ogrodzie. W ofercie firmy GRAF znajdują się zbiorniki w stylu klasycznym, śródziemnomorskim, rustykalnym i nowoczesnym. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Naziemny zbiornik na deszczówkę Stone 2w1 silver
Na zdjęciu: Naziemny zbiornik na deszczówkę Stone 2w1 silver. Źródło: GRAF Polska.

Podziemne zbiorniki na wodę deszczową to propozycja dla osób, które mają w planach budowę domu, albo nie boją się małej rewolucji w ogrodzie. Jak sama nazwa wskazuje, zbiorniki podziemne są posadowione w gruncie, przed ich montażem trzeba przygotować odpowiednio duży wykop w ziemi oraz zaplanować rozmieszczenie całej instalacji.

Podziemne zbiorniki mają niewątpliwie jedną największą zaletę - magazynują nawet kilkadziesiąt razy więcej wody opadowej niż zbiorniki naziemne. Ich pojemności zaczynają się od 1 000 l.

Zbiorniki do magazynowania wody deszczowej są bardzo korzystnymi rozwiązaniami zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych. Instalacja umożliwia zaoszczędzenie do 50% wody pitnej, a także korzystnie wpływa na poziom wód gruntowych oraz odciąża kanalizację ściekową.

Jak wygląda instalacja systemu zarządzania wodą deszczową? Obejrzyj na filmie:

Zbiornik na deszczówkę. Zbiornik Carat z centralą Aqua-Center Silentio. Program MOJA WODA.

Na rynku można również zetknąć się z tunelami (komorami) lub skrzynkami rozsączającymi. Oprócz swojej podstawowej funkcji, jaką jest rozsączanie wody w gruncie, mogą one również magazynować wodę deszczową. Moduły z tworzyw sztucznych stały się popularnym rozwiązaniem do rozsączania i magazynowania wody deszczowej. Zajmują znacznie mniej miejsca w porównaniu do rozwiązań proponujących żwir lub rury drenażowe, są lekkie i łatwe w transporcie. Odpowiednio głęboko wkopane wytrzymują obciążenia aut osobowych, a nawet ciężarowych.

Skrzynki rozsączające GRAF® EcoBloc Inspect flex
Skrzynki rozsączające GRAF® EcoBloc Inspect flex. Źródło: GRAF Polska.

Artykuł napisany przy współpracy z GRAF Polska Sp. z o. o. z siedzibą w Skierniewicach. www.grafpolska.pl.

Od 60 lat marka GRAF jest synonimem wysokiej jakości produktów z tworzywa sztucznego. Przedsiębiorstwo założone w 1962 r. początkowo specjalizowało się w produkcji plastikowych pojemników do zastosowania w rolnictwie. Obecnie, dzięki stale wprowadzanym innowacjom, firma GRAF jest europejskim liderem w dziedzinie rozwiązań do wykorzystywania wody deszczowej.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje