Czy warto wykonać GWC pod budynkiem, np. pod garażem?

Czy warto wykonać GWC pod budynkiem, np. pod garażem?

Czy warto wykonać GWC pod budynkiem, np. pod garażem? Widziałem na targach budowlanych takie rozwiązanie, ale zastanawiam się, czy nie grozi to jakimiś problemami? Podobno rurowy GWC bywa też zakopywany w wykopie fundamentu.

Odpowiedź eksperta: Umieszczenie gruntowego wymiennika ciepła pod budynkiem, można rozważać jedynie ze względu na stosunkowo łatwe wykonanie, natomiast nie będzie to miało wpływu na poprawę bilansu cieplnego domu.

Zimne powietrze doprowadzone do strefy fundamentowej będzie po prostu schładzało grunt, co w efekcie spowoduje zwiększenie różnicy temperatury między podłogą a podłożem i - niezależnie od grubości izolacji podpodłogowej - zwiększy się ucieczka ciepła.

Oczywiście, wpływ GWC na rozkład temperatury zależeć będzie od intensywności przepływu powietrza wentylacyjnego, ale z pewnością nie uzyskamy w ten sposób odczuwalnej ilości dodatkowej darmowej energii. Podstawowy problem polega na tym, że termiczna regeneracja płytkich warstw gruntu następuje "od góry", w wyniku działania deszczu i słońca, a pod budynkiem to niemożliwe.

W skrajnie niekorzystnych warunkach, może też dojść do pogłębienia się strefy przemarzania gruntu, co przy podłożach wysadzinowych i miejscowym zamarznięciu może spowodować deformację fundamentu i pojawienie się pęknięć na ścianach.

Redakcja BD
Na rysunku otwierającym: Gruntowy wymiennik ciepła zdecydowanie lepiej umieścić poza obrysem budynku, bo jego regenerację termiczną zapewnia głównie wnikanie wód opadowych i działanie słońca

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

ArsTECH
03-01-2020 10:49
Podaję informację dla Grzebieniowego GWC: Czy wykonać wymiennik pod budynkiem?   Argumenty przeciw: wychładzamy grunt pod budynkiem w miejscu GWC. Zamiast temperatury bilansowej gruntu 10oC mamy 5oC. W przypadku pomieszczeń zimnych (garaż, pom. gosp) nie ma to znaczenia. ...
witek.myslowice
25-05-2019 11:43
Parametry powietrza z GWC: Tu sa dane ekstremalnych temperarur powietrza przed i za GWC - dzięki nim mozna obliczyć, określić na podstawie audytu budynku ilość potrzebnych wymian powietrza dla osiągnięcia normatywnych lub wymaganych parametrów powietrza. Przy odpowiedniej wydajności ...
Gość Tomo
15-02-2018 02:24
A ja się nie zgodzę. Złoże regeneruje się latem jak chłodzimy powietrzem dom, a zimą tej energii z gruntu ubywa - bo ciepło z gruntu zabieramy. Energia, jaką w gruncie pod domem możemy zgromadzić, jest bardzo duża. Tylko że nie można jej ani szybko dostarczyć, ani szybko zabrać. ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz