Zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła podnosi sprawność całego procesu rekuperacji, ponieważ stabilizuje temperaturę powietrza, które dociera do rekuperatora. Temperatura po przejściu przez GWC jest zawsze dodatnia, co eliminuje konieczność stosowania wstępnych nagrzewnic elektrycznych. Dodatkowo, podnosi to sprawność odzysku ciepła w samej centrali wentylacyjnej i praktycznie uniezależnia ją od chwilowych wahań temperatury zewnętrznej. Ponieważ całość procesu wentylacji jest niezwykle efektywna (straty wentylacyjne są zredukowane w maksymalnym stopniu), wskazane jest dobieranie optymalnych układów wentylacyjnych (pod kątem ilości powietrza), które zapewniają komfortowe i zdrowe warunki w budynku.
Skuteczny gruntowy wymiennik ciepła pozwala latem pokryć zapotrzebowanie budynku na chłód nawet w 70-90%. Warto dodać, że odbywa się to praktycznie bezkosztowo. Co równie ważne, budynek jest chłodzony świeżym powietrzem zewnętrznym, a nie obiegowym, jak w typowych klimatyzatorach. Zastosowanie GWC w okresie lata daje więc podwójną korzyść.
Magdalena Skórska
Projektant instalacji sanitarnych PRO-VENT
Na zdjęciu otwierającym: Gruntowy wymiennik ciepła pozwala zwiększyć efektywność energetyczną systemu rekuperacji, poprawić jakość powietrza w budynku, a także obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia domu. PRO-VENT