Na co zwracać szczególną uwagę, planując w domu alergika wentylację z rekuperatorem? Jakie elementy powinny być w nim uwzględnione, a czego nie musi być?

Na co zwracać szczególną uwagę, planując w domu alergika wentylację z rekuperatorem? Jakie elementy powinny być w nim uwzględnione, a czego nie musi być?

Planując budowę domu, w którym mieszkać będzie osoba zmagająca się z alergiami oddechowymi, warto wybrać projekt, który w standardzie ma uwzględnioną wentylację mechaniczną z rekuperacją.

To system, którego główną zaletą jest stała wymiana powietrza w budynku, zapewniająca we wnętrzu przyjemny i zdrowy mikroklimat. Podczas tej wymiany rekuperator odzyskuje ciepło z wywiewanego na zewnątrz powietrza i następnie wykorzystuje je do ogrzewania powietrza, które wprowadzane jest do środka, co pozwala w efektywny sposób gospodarować energią budynku i przekłada się na oszczędną eksploatację. Wentylacja mechaniczna filtruje powietrze w domu, pozbawia go nie tylko nieprzyjemnych zapachów, ale przede wszystkim kurzu oraz innych zanieczyszczeń. W zależności od klasy filtra powietrze nawiewane może być czystsze o ok. 60-90%. Można zamontować bardziej zaawansowany elektrofiltr kanałowy, który oczyszcza powietrze na poziomie blisko 100%, w tym usuwa kurz, wirusy, bakterie, a także będące składnikiem smogu pyły, co ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie mieszkańców.

Decyzja o zastosowaniu w domu wentylacji mechanicznej z rekuperacją, podjęta na etapie planowania inwestycji, pozwala na wybór odpowiedniego projektu, w którym przewidziano taki system i uwzględniono właściwą lokalizację poszczególnych urządzeń, w tym centrali wentylacyjnej, czerpni oraz wyrzutni powietrza. Przy zastosowaniu instalacji wentylacji mechanicznej nie wykonujemy kominów wentylacji grawitacyjnej.

Architekt Monika Lisowska-Łętocha
Dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+
www.archon.pl

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz