7 najczęstszych błędów przy montażu rekuperacji

7 najczęstszych błędów przy montażu rekuperacji

Czy Twoja rekuperacja działa tak, jak powinna? Sprawdź, czy uniknąłeś tych 7 najczęstszych błędów przy instalacji i użytkowaniu systemu rekuperacji. Dowiedz się, jak zoptymalizować swoją wentylację i cieszyć się zdrowym powietrzem w domu.

1. Brak odpowiedniego projektu systemu rekuperacji

Często rekuperacja jest montowana bez dokładnego projektu, co prowadzi do błędów w instalacji. Projekt powinien uwzględniać specyfikę budynku: co najważniejsze - nie tyle metry kwadratowe powierzchni, co metry sześcienne czyli kubaturę budynku. W projekcie należy uwzględnić m.in. liczbę osób przebywających w budynku, liczbę pomieszczeń, wielkość kanałów wentylacyjnych, rozmieszczenie anemostatów, aby na końcu dobrać urządzenie o odpowiedniej wydajności. W aeroVent wykonujemy kompleksowy projekt rekuperacji za darmo, wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie: https://aerovent.pl/projekt-i-wycena/.

2. Niewłaściwy dobór mocy urządzenia

Częstym błędem jest nieodpowiedni dobór rekuperatora do wielkości budynku. Zbyt słaby system, o zbyt niskiej wydajności, nie zapewni odpowiedniej wymiany powietrza i będzie nieefektywny, a za mocny może generować niepotrzebne koszty eksploatacji.

Źle dobrany rekuperator to skutek braku rzetelnego projektu, w którym, zgodnie ze sztuką, należy obliczyć ilości powietrza wentylacyjnego potrzebnego do zapewnienia komfortu przebywania w pomieszczeniach. Obliczenie ilości powietrza to podstawa, aby dobrać właściwe urządzenie. Jak obliczyć ilość powietrza? Dowiesz się, odwiedzając naszą stronę: https://aerovent.pl/obliczenia-ilosci-powietrza/.

3. Błędne rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych i anemostatów

Nieprawidłowe rozmieszczenie otworów nawiewnych i wywiewnych (inaczej zwanych anemostatami) może prowadzić do słabej cyrkulacji powietrza, co skutkuje nieefektywnym działaniem systemu. Ważne jest, aby nawiewy były odpowiednio rozmieszczone w pokojach, sypialniach i salonach, a wywiewy w pomieszczeniach bez okien lub wymagających mocniejszej wentylacji jak: kuchnie, łazienki, garderoby czy pomieszczenia gospodarcze.

Podstawową zasadą jest, aby nawiewniki były umieszczone jak najdalej od drzwi w danym pomieszczeniu, wówczas powietrze będzie przepływało przez największą jego część. Ważnym aspektem dotyczącym drzwi wewnętrznych w budynku jest podcięcie wentylacyjne, zapewniające przepływ powietrza między pomieszczeniami. Dobry przepływ powietrza zapewnimy pozostawiając podcięcie o powierzchni od 80 do 200 cm² (w zależności od rodzaju pomieszczenia) pod drzwiami lub poprzez zastosowanie kratki drzwiowej. Anemostaty nawiewne powinny też być oddalone od okna i ściany. Chcąc być bardziej skrupulatnym, to zgodnie z normą PN-EN 12792: 2006 [5] nawiewnik lub wywiewnik sufitowy powinien być umieszczony w odległości 0,15-0,75 m od ścian wewnętrznych i dokładnie tyle samo od ścian zewnętrznych. Od okien w odległości 0,50-1,50 m.

Wydaje się to oczywiste, ale zaznaczę, że należy również unikać bezpośredniego umiejscowienia anemostatu nad miejscem, w którym domownicy spędzają najwięcej czasu, np. nad łóżkiem, nad stołem, nad sofą, nad kabiną prysznicową czy wanną. Taka praktyka ograniczy efekt uczucia przeciągu chłodnego powietrza, zwłaszcza w zimne dni.

Podczas ustalania lokalizacji nawiewników i wywiewników, ważne jest także umiejscowienie skrzynek rozdzielających, które powinny być zlokalizowane jak najbliżej centrali wentylacyjnej. Po wybraniu lokalizacji tych trzech elementów instalacji należy połączyć je przewodami elastycznymi. W aeroVent są dostępne przewody o niewielkich średnicach, które można ukryć w posadzce, co bardzo ułatwia rozplanowanie trasy kanałów wentylacyjnych. Więcej na temat rozplanowania instalacji rekuperacji dowiesz się na stronie: https://aerovent.pl/rozplanowanie-instalacji/.

4. Brak izolacji lub niewystarczająca izolacja kanałów wentylacyjnych

Niezaizolowane kanały wentylacyjne prowadzą do strat ciepła, kondensacji wilgoci i w rezultacie do obniżenia efektywności systemu. Izolacja jest bardzo istotna, zwłaszcza w miejscach, gdzie kanały przechodzą przez nieogrzewane przestrzenie, np. poddasze czy strych.

Kanały wentylacyjne
Niezaizolowane kanały wentylacyjne prowadzą do strat ciepła, kondensacji wilgoci i w rezultacie do obniżenia efektywności systemu

5. Nieprawidłowa regulacja systemu

Częstym problemem jest brak odpowiedniej regulacji systemu po jego montażu. Każdy budynek ma inne wymagania, dlatego konieczne jest dostosowanie pracy rekuperatora, aby system działał optymalnie i zgodnie z założeniami projektowymi. Regulację systemu rekuperacji wykonuje instalator przy pomocy odpowiedniego urządzenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak prawidłowo wykonać regulację i co jest potrzebne, wejdź na naszą stronę: https://aerovent.pl/regulacja-instalacji/.

6. Nieodpowiednie filtry lub ich brak

Używanie złych filtrów, nie wymienianie ich na czas lub brak filtrów prowadzi do obniżenia jakości powietrza wewnętrznego i zanieczyszczenia kanałów. Każdy rekuperator posiada dostosowane do swojej konstrukcji filtry i z takich należy korzystać. Dowiedz się jakie są najlepsze filtry do rekuperatorów: https://aerovent.pl/blog/jakie-filtry-do-rekuperatora-wybrac-przewodnik-po-klasach-i-rodzajach-filtrow/. Regularna wymiana filtrów jest podstawą dla utrzymania czystego powietrza i sprawnego działania systemu. Skorzystaj z promocji w aeroVent i kup rekuperator, a otrzymasz zapas filtrów aż na 2 lata: https://aerovent.pl/zapas-filtrow-na-2-lata/.

7. Brak prawidłowej konserwacji systemu

Nawet najlepszy system wymaga regularnej konserwacji. Brak okresowych przeglądów może prowadzić do problemów, takich jak spadek wydajności czy awarie. Okresowy przegląd wykonany przez specjalistę jest ważny, ale samodzielnie, bez żadnych specjalistycznych umiejętności, możesz wykonać czyszczenie rekuperatora. Jak dbać o rekuperator? Przeczytaj na naszym blogu: https://aerovent.pl/blog/konserwacja-rekuperatora-dlaczego-jest-wazna-i-jak-ja-przeprowadzic/.

Rekuperacja to inwestycja, która przynosi wiele korzyści pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zaprojektowana, zamontowana i serwisowana. Warto skorzystać z usług profesjonalistów, aby uniknąć powyższych błędów i w pełni wykorzystać potencjał systemu.

Porada firmy aeroVent

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz