Fabryka, którą uczestnicy mieli okazję zobaczyć to jedna z sześciu lokalizacji koncernu produkująca klimakonwektory typu FVW/FIW oraz agregaty wody lodowej o wydajnościach od 200 kW do 9000 kW. W pozostałych pięciu fabrykach należących do G.I Holding produkowane są agregaty wody lodowej o mniejszych wydajnościach od 4 kW do 200 kW oraz urządzenia do klimatyzacji precyzyjnej.
Podczas wizyty w fabryce Projektanci systemów klimatyzacji i wentylacji mieli możliwość obejrzenia trzech linii produkcyjnych agregatów wody lodowej oraz dziewięciu stanowisk testowania, w tym stanowisk kontroli jakości. Ciekawą i wzbudzającą duże zainteresowanie okazała się dostępna do obejrzenia linia produkcyjna chillerów o wydajności chłodniczej powyżej 500 kW, gdzie równocześnie odbywał się montaż 12 różnych jednostek z serii MULTI POWER – na różnych etapach zaawansowania produkcji.
Kolejnym punktem programu wizyty było szkolenie dotyczące portfolio produktów, a także zaprezentowanie możliwości producenta w zakresie dostarczania zaawansowanych technologicznie agregatów chłodniczych na rynek europejski. Szczególnie ciekawym okazała się prezentacja rozwiązania nowej linii energooszczędnych agregatów wody lodowej serii TURBOLINE.
W nowym typoszeregu agregatów serii TURBOLINE najważniejszym innowacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie sprężarek TURBOCOR. TURBOCOR jest sprężarką DANFOSS, w której do łożyskowania wału wykorzystane jest zjawisko magnetyczne. Jedynym ruchomym elementem sprężarki jest wał wraz z dwoma odśrodkowymi wirnikami. Wał ten unosi się na poduszkach magnetycznych nie dotykając powierzchni łożysk. Pozwala to znacząco obniżyć hałas związany z pracą sprężarek, dzięki czemu agregaty TURBOLINE mają bardzo niskie parametry akustyczne (nawet o 10 dbA niższy poziom ciśnienia akustycznego od analogicznych urządzeń na sprężarkach śrubowych). Moc elektryczna potrzebna na wprawienie wału w stan „lewitowania” to około 180 W.
Dla porównania w analogicznej (moc chłodnicza około 300kW) klasycznej sprężarce moc potrzebna na pokonanie sił tarcia w łożyskach to około 10 000 W. Rozwiązanie to pozwala na wyeliminowanie oleju z układu chłodniczego, czego konsekwencją jest m.in. eliminacja strat wydajności chłodniczej urządzeń, czyli podniesienie współczynnika EER, a co ważniejsze - oszczędności eksploatacyjne sięgają nawet 50% w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych.
Wśród wielu dodatkowych atrakcji towarzyszących wizycie we Włoszech było zwiedzanie Wenecji, degustacja wyśmienitych smaków kuchni włoskiej, a także poznawanie uroków okolicznych miejsc fabryki, w tym miejscowości położonej nad morzem Adriatyckim – Lignano Sabbiadoro, gdzie można było wypocząć po całodziennym szkoleniu i zdobywaniu cennej wiedzy.
Firma powiązana: Klima-Therm