Usuwanie wilgoci z domu za pomocą rekuperacji 

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Usuwanie wilgoci z domu za pomocą rekuperacji 

Nadmiar wilgoci w domu nie jest mile widzianym gościem. Zbyt wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniach nie tylko obniża komfort mieszkania, ale może mieć również negatywny wpływ na zdrowie domowników. Wilgoć i niska temperatura to idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Zbyt duża wilgotność powietrza w dłuższej perspektywie odbija się także na konstrukcji samego budynku. Dlatego warto zadbać o to, aby wspomniany problem nie pojawił się w Twoim domu. Rozwiązaniem, które wspomaga walkę z wilgocią, jest rekuperacja.

aktualizacja: 2021-03-03 08:16:44

Jak zlikwidować wilgoć?

Każdy dom potrzebuje sprawnej wentylacji, której zadaniem jest wymiana zużytego powietrza i napływ świeżego z zewnątrz. Odpowiednia cyrkulacja powietrza w budynku odpowiada za to, że wilgotność utrzymuje się na optymalnym poziomie. W przypadku nowego budownictwa problemowi wilgoci można stawić czoło już na etapie projektu, uwzględniając w nim instalację, która będzie wsparciem dla wentylacji grawitacyjnej. Nie oznacza to, że w starszym budownictwie nie można wykorzystać nowoczesnych technologii, które poradzą sobie z nadmierną wilgotnością. W jednym i drugim przypadku sprawdzi się rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Rekuperator usuwa wilgoć w domu

Działanie rekuperatora opiera się na dostarczaniu powietrza do pomieszczeń oraz usuwaniu tego zużytego, w którym występuje dwutlenek węgla, zanieczyszczenia, ale także wilgoć. Jednocześnie w rekuperatorze odbywa się wymiana energii - powietrze wywiewane przekazuje ciepło temu, które napływa z zewnątrz. Zastosowanie rekuperacji gwarantuje stałą wymianę powietrza w pomieszczeniach, a więc pomaga w pozbywaniu się zawilgoconego powietrza. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nie dopuszcza także do wychłodzenia pomieszczeń, co zapobiega stratom energii cieplnej, ale również gromadzeniu się wilgoci.

Tradycyjny system wentylacji mechanicznej z rekuperatorem PremAIR.
Tradycyjny system wentylacji mechanicznej z rekuperatorem PremAIR.

Rekuperator ścienny na wilgoć w starych i remontowanych domach

Gdy dopiero planujesz budowę domu, możesz na etapie projektu zaplanować kompletny system rekuperacji (rekuperacja scentralizowana). W przypadku starych lub wyremontowanych domów centralna instalacja wiązałaby się z dużą ingerencją w budynek. Wymaga bowiem odpowiedniego rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych do wszystkich pomieszczeń.

Właściciele starszych domów zmagających się z niewłaściwie działającą wentylacją grawitacyjną mogą skorzystać z innego rozwiązania. Rekuperatory ścienne są bezkanałowe, ale też pomogą w walce z wilgocią. Montaż tego rodzaju urządzeń jest stosunkowo prosty, a ich cena konkurencyjna w porównaniu z rekuperacją scentralizowaną. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że rekuperator ścienny nie zapewnia tak wysokiego komfortu użytkowania i tak wysokiej jakości powietrza jak rekuperator centralny.

Rekuperator ścienny rurowy HRU-WALL-RC
Rekuperator ścienny rurowy HRU-WALL-RC jest polecany do starszych domów w których wentylacja grawitacyjna nie działa prawidłowo.

Skąd bierze się wilgoć w domu?

Wilgoć w nowym domu? Nie jest to zaskoczenie, ponieważ trzeba pamiętać o tym, że wiele obecnie stosowanych materiałów budowlanych posiada w swoim składzie wodę. W nowym budownictwie mamy do czynienia z tzw. wilgocią technologiczną. Chcąc jej uniknąć, należy regularnie wietrzyć i dogrzewać pomieszczenia w nowym domu.

Źródłem wilgoci jest również codzienne funkcjonowanie domowników. Duże ilości pary wodnej gromadzą się m.in. w łazience podczas kąpieli lub w kuchni, gdy przygotowuje się posiłki. Te wszystkie kwestie należy wziąć pod uwagę, planując system odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci.

Efekt termosu, czyli termoizolacja i jej "wady"

Dzisiaj stawiamy domy, których celem jest energooszczędność. Stosujemy rozwiązania, które mają zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną. Szczelne okna i drzwi oraz ocieplanie ścian zewnętrznych może prowadzić do efektu termosu, jeżeli nie zadbasz o skuteczną wentylację. Przy współczesnych rozwiązaniach wentylacja grawitacyjna potrzebuje wsparcia i jest nim rekuperacja.

Dzięki wentylacji z odzyskiem ciepła w domu pojawi się świeże powietrze, a jednocześnie zostanie z niego usunięte to wilgotne i zanieczyszczone.

Więcej informacji na temat rekuperacji i wentylacji znajdziesz na naszej stronie www.alnor.com.pl w Bazie Wiedzy lub korzystają z naszego czatu ze specjalistami ds. rekuperacji.

Bezpłatnie doradzimy, wycenimy i polecimy sprawdzonych instalatorów rekuperacji w Twojej okolicy.


www.alnor.com.pl
Firma Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. to polski producent kompletnych systemów wentylacji i rekuperacji. Od 1994 roku zdobywa wiedzę i doświadczenie w branży wentylacyjnej, nieustannie poszerzając swoją ofertę produktową dodając do niej asortyment skierowany również do specjalistycznych systemów wentylacji w tym m.in.. wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła do domków jednorodzinnych.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje