Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Centrale wentylacyjne z wbudowanym sterowaniem

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Centrale wentylacyjne z wbudowanym sterowaniem

Nie można już sobie wyobrazić współczesnego świata bez zaawansowanych technologii. Dziś całkowicie wypełniły naszą przestrzeń życiową, zapewniając nam jeszcze większą wygodę i komfort. Smartfony, tablety, telewizja cyfrowa i Internet, "inteligentne" pralki i odkurzacze, systemy ogrzewania i klimatyzacji - to już powszechny "must have", który nikogo nie zaskoczy. Jednak nawet dziś niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zarówno systemy wentylacyjne, jak i nawet zwykłe domowe wentylatory mogą być inteligentne i zapewnić swoim właścicielom maksymalny komfort dzięki zastosowanej w nich automatyzacji.

aktualizacja: 2020-11-18 11:53:43

Wiele rozwiązań proponowanych prze firmę VENTS reprezentuje wyposażenie techniczne, które samodzielnie dopasowują tryb pracy urządzeń do warunków zewnętrznych lub pozwala użytkownikowi na kontrole urządzeń poprzez urządzenia mobilne lub zdalne sterowanie. Tego rodzaju inteligentne rozwiązania dedykowane są zarówno do segmentu gospodarstwa domowego, ale również dla miejsc segmentu rynku przemysłowego.

W sektorze prywatnym, czyli w zaciszu mieszkania czy apartamentu istnieje wiele rozwiązań wyposażenia czy akcesoriów, które zapewniają wysokiej jakości wentylacje. Jednym z nich są centrale wentylacyjne z wbudowanym sterowaniem A21. Takie urządzenia zapewniają wydajną wentylacje nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła oraz niezbędną filtracja powietrza. Dzięki wbudowanej automatyce można podłączyć centrale do systemu "Inteligentny Dom" i sterować nim za pomocą smartfona.

Do niedawna urządzenia wentylacyjne firmy VENTS bazowały na konfigurowalnych sterownikach A11, A14, A19 i Carel (A17, A18). Sterowniki te pozwoliły na precyzyjne dostrojenie parametrów urządzeń wentylacyjnych do potrzeb użytkownika i ich automatyczną obsługę. Pomimo solidnej reputacji zdobytej na całym świecie, niestety tym systemom starowania brakuje bezprzewodowego działania. W dzisiejszych czasach zdalne sterowanie przez Internet staje się wręcz koniecznością w urządzeniach wentylacyjnych. Chcąc przekroczyć funkcjonalność stosowanych dziś systemów sterowania i udoskonalić swoje produkty zgodnie z nowymi wymaganiami rynku firma Vents stworzyła własny system sterowania A21.

W przeciwieństwie do innych systemów sterowania, A21 ma szerszy zakres funkcji. Jednym z nich jest sterowanie sprzętem za pomocą Wi-Fi. Centrale wentylacyjne są bezprzewodowo połączone ze smartfonem lub tabletem w celu sterowania przez aplikację mobilną Vents AHU z rozszerzonym zestawem ustawień lub do naściennych paneli sterowania A22 lub A25.

Sterownik A25
Sterownik A25

Aby kontrolować instalację z dowolnego miejsca na świecie, wystarczy podłączyć ją do sieci bezprzewodowej i zsynchronizować z Vents Cloud Server. Za pomocą serwera w chmurze możliwe jest zapewnienie inżynierom serwisu firmy dostępu do danych o stanie instalacji, co pozwoli na okresową ocenę jej stanu, identyfikację awarii i reagowanie. Dzięki nowemu systemowi sterowania działanie urządzeń wentylacyjnych VENTS stało się bardziej zautomatyzowane.

Smart Home

Jednostki wyposażone są w timer, który steruje włączaniem i wyłączaniem jednostki, a także programowany przez użytkownika harmonogram tygodniowy. Harmonogram tygodniowy umożliwia ustawienie prędkości centrali wentylacyjnej, godzin pracy i progu temperatury do ich aktywacji. Ustawienia można zastosować do każdego dnia, całego tygodnia, poszczególnych dni tygodnia lub weekendów.

Automatyka A21 pozwala na wybór jednego z czterech podstawowych trybów pracy centrali: wentylacja, grzanie, chłodzenie lub auto (system samodzielnie decyduje czy ma ogrzewać czy chłodzić powietrze). Przepływ powietrza można płynnie regulować za pomocą suwaka (paska wyszukiwania) lub wybrać jedną z zadanych wartości.

System sterowania A21 dokładnie monitoruje parametry jakości powietrza: wilgotność, dwutlenek węgla, nasycenie lotnymi substancjami organicznymi (VOC), takimi jak dym papierosowy i opary domowe, a także najdrobniejsze cząsteczki (PM2,5), takie jak alergeny i cząstki stałe. W tym celu czujniki CO2, VOC i PM2,5 są opcjonalnie podłączone do jednostek z układem sterowania A21, z czujnikiem wilgotności wbudowanym w system. Nowa automatyka jest kompatybilna z systemem BMS (Building Management System), lepiej znany jako "Inteligentny dom". System automatycznego sterowania łączy się z innymi urządzeniami elektronicznymi poprzez szeregowe łącze danych RS-485 przy użyciu otwartego protokołu komunikacyjnego Modbus. Łącze danych RS-485 obsługuje jednocześnie do 16 central wentylacyjnych i do 16 jednoczesnych połączeń panelem sterowania.

System sterowania A21 dokładniej wykrywa awarie urządzeń - w aplikacji mobilnej lub na ekranie panelu sterowania A25 wyświetla się kod i opis błędu. System ma również specjalny licznik czasu do obserwowania okresów wymiany filtra. W urządzeniach wyposażonych w presostat sygnał wymiany filtra uzależniony jest od aktualnego stanu zabrudzenia filtra. Automatyka A21 reguluje proces ochrony przed zamarzaniem.

Istnieją trzy rodzaje zabezpieczeń: okresowe wyłączanie wentylatora nawiewnego, bypass oraz elektryczne podgrzewanie wstępne powietrza. Bypass służy również do chłodzenia powietrza w okresie letnim. Korzystając ze specjalnego menu inżynieryjnego, można ustawić ustawienia operacyjne, które nie są dostępne w menu podstawowym i innych systemach sterowania. Menu serwisowe, które jest zalecane tylko dla specjalistów, dodatkowo rozszerza możliwości systemu sterowania. Wśród nich: predefiniowane podstawowych prędkości (1, 2, 3), zaawansowane ustawienia temperatury i ustawień czujników zewnętrznych, funkcja resetowania danych i wiele więcej.

Nowoczesna wentylacja, oprócz wykorzystania w pełni technicznych możliwości sprzętu, wymaga kompleksowego wdrożenia zaawansowanych technicznie elementów systemu sterowania. Tworząc inteligentny pakiet sterujący oparty na autorskim systemie automatycznego sterowania A21, firma VENTS miała na celu strategiczną poprawę prostoty, funkcjonalności i przyjazności dla użytkownika.

Logo Vents-Group
www.vents-group.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż rekuperatora OnyX PRIDE 400
Montaż rekuperatora OnyX PRIDE 400
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje