Wiele rozwiązań proponowanych prze firmę VENTS reprezentuje wyposażenie techniczne, które samodzielnie dopasowują tryb pracy urządzeń do warunków zewnętrznych lub pozwala użytkownikowi na kontrole urządzeń poprzez urządzenia mobilne lub zdalne sterowanie. Tego rodzaju inteligentne rozwiązania dedykowane są zarówno do segmentu gospodarstwa domowego, ale również dla miejsc segmentu rynku przemysłowego.
W sektorze prywatnym, czyli w zaciszu mieszkania czy apartamentu istnieje wiele rozwiązań wyposażenia czy akcesoriów, które zapewniają wysokiej jakości wentylacje. Jednym z nich są centrale wentylacyjne z wbudowanym sterowaniem A21. Takie urządzenia zapewniają wydajną wentylacje nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła oraz niezbędną filtracja powietrza. Dzięki wbudowanej automatyce można podłączyć centrale do systemu "Inteligentny Dom" i sterować nim za pomocą smartfona.
Do niedawna urządzenia wentylacyjne firmy VENTS bazowały na konfigurowalnych sterownikach A11, A14, A19 i Carel (A17, A18). Sterowniki te pozwoliły na precyzyjne dostrojenie parametrów urządzeń wentylacyjnych do potrzeb użytkownika i ich automatyczną obsługę. Pomimo solidnej reputacji zdobytej na całym świecie, niestety tym systemom starowania brakuje bezprzewodowego działania. W dzisiejszych czasach zdalne sterowanie przez Internet staje się wręcz koniecznością w urządzeniach wentylacyjnych. Chcąc przekroczyć funkcjonalność stosowanych dziś systemów sterowania i udoskonalić swoje produkty zgodnie z nowymi wymaganiami rynku firma Vents stworzyła własny system sterowania A21.
W przeciwieństwie do innych systemów sterowania, A21 ma szerszy zakres funkcji. Jednym z nich jest sterowanie sprzętem za pomocą Wi-Fi. Centrale wentylacyjne są bezprzewodowo połączone ze smartfonem lub tabletem w celu sterowania przez aplikację mobilną Vents AHU z rozszerzonym zestawem ustawień lub do naściennych paneli sterowania A22 lub A25.
Aby kontrolować instalację z dowolnego miejsca na świecie, wystarczy podłączyć ją do sieci bezprzewodowej i zsynchronizować z Vents Cloud Server. Za pomocą serwera w chmurze możliwe jest zapewnienie inżynierom serwisu firmy dostępu do danych o stanie instalacji, co pozwoli na okresową ocenę jej stanu, identyfikację awarii i reagowanie. Dzięki nowemu systemowi sterowania działanie urządzeń wentylacyjnych VENTS stało się bardziej zautomatyzowane.
Jednostki wyposażone są w timer, który steruje włączaniem i wyłączaniem jednostki, a także programowany przez użytkownika harmonogram tygodniowy. Harmonogram tygodniowy umożliwia ustawienie prędkości centrali wentylacyjnej, godzin pracy i progu temperatury do ich aktywacji. Ustawienia można zastosować do każdego dnia, całego tygodnia, poszczególnych dni tygodnia lub weekendów.
Automatyka A21 pozwala na wybór jednego z czterech podstawowych trybów pracy centrali: wentylacja, grzanie, chłodzenie lub auto (system samodzielnie decyduje czy ma ogrzewać czy chłodzić powietrze). Przepływ powietrza można płynnie regulować za pomocą suwaka (paska wyszukiwania) lub wybrać jedną z zadanych wartości.
System sterowania A21 dokładnie monitoruje parametry jakości powietrza: wilgotność, dwutlenek węgla, nasycenie lotnymi substancjami organicznymi (VOC), takimi jak dym papierosowy i opary domowe, a także najdrobniejsze cząsteczki (PM2,5), takie jak alergeny i cząstki stałe. W tym celu czujniki CO2, VOC i PM2,5 są opcjonalnie podłączone do jednostek z układem sterowania A21, z czujnikiem wilgotności wbudowanym w system. Nowa automatyka jest kompatybilna z systemem BMS (Building Management System), lepiej znany jako "Inteligentny dom". System automatycznego sterowania łączy się z innymi urządzeniami elektronicznymi poprzez szeregowe łącze danych RS-485 przy użyciu otwartego protokołu komunikacyjnego Modbus. Łącze danych RS-485 obsługuje jednocześnie do 16 central wentylacyjnych i do 16 jednoczesnych połączeń panelem sterowania.
System sterowania A21 dokładniej wykrywa awarie urządzeń - w aplikacji mobilnej lub na ekranie panelu sterowania A25 wyświetla się kod i opis błędu. System ma również specjalny licznik czasu do obserwowania okresów wymiany filtra. W urządzeniach wyposażonych w presostat sygnał wymiany filtra uzależniony jest od aktualnego stanu zabrudzenia filtra. Automatyka A21 reguluje proces ochrony przed zamarzaniem.
Istnieją trzy rodzaje zabezpieczeń: okresowe wyłączanie wentylatora nawiewnego, bypass oraz elektryczne podgrzewanie wstępne powietrza. Bypass służy również do chłodzenia powietrza w okresie letnim. Korzystając ze specjalnego menu inżynieryjnego, można ustawić ustawienia operacyjne, które nie są dostępne w menu podstawowym i innych systemach sterowania. Menu serwisowe, które jest zalecane tylko dla specjalistów, dodatkowo rozszerza możliwości systemu sterowania. Wśród nich: predefiniowane podstawowych prędkości (1, 2, 3), zaawansowane ustawienia temperatury i ustawień czujników zewnętrznych, funkcja resetowania danych i wiele więcej.
Nowoczesna wentylacja, oprócz wykorzystania w pełni technicznych możliwości sprzętu, wymaga kompleksowego wdrożenia zaawansowanych technicznie elementów systemu sterowania. Tworząc inteligentny pakiet sterujący oparty na autorskim systemie automatycznego sterowania A21, firma VENTS miała na celu strategiczną poprawę prostoty, funkcjonalności i przyjazności dla użytkownika.
Dodaj komentarz