Nie planuj termomodernizacji bez rekuperacji!

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Nie planuj termomodernizacji bez rekuperacji!

W ostatnich latach można zaobserwować wzrost liczby budynków termomodernizowanych. Ze względu na stale rosnące ceny energii elektrycznej zaczęliśmy poszukiwać sposobów na poprawę efektywności energetycznej budynków, w których mieszkamy, po to, by najzwyczajniej w świecie zaoszczędzić na rachunkach.

aktualizacja: 2020-09-25 07:02:14

Maksymalnie uszczelniamy budynki, w których mieszkamy po to, by ograniczyć straty ciepła i co się z tym wiąże, zużycie energii na ogrzewanie. Wymieniliśmy nieszczelne okna, drzwi, a ściany pokryliśmy dodatkową warstwą styropianu po to, by ciepło nie uciekało z naszych mieszkań, domów. I co w tym momencie stało się z wentylacją naturalną?

Niestety, w tak zaizolowanym budynku maleje przewiewność pomieszczeń. Niewystarczająca wentylacja pomieszczeń jest aktualnie dużym problemem w wielu mieszkaniach i domach jednorodzinnych, które podlegały w ostatnich latach termomodernizacji. W rezultacie sprzyja to ich zawilgoceniu i rozwojowi grzybów i pleśni. Odbija się to oczywiście niekorzystnie na naszym zdrowiu.

Brak skutecznej wentylacji skutkuje złą jakością powietrza we wnętrzach, co prowadzi do schorzeń na tle alergicznym i płucnym. Zużyte, nieświeże powietrze dodatkowo męczy człowieka i czyni go rozkojarzonym, niezdolnym do skupienia się na wykonywanych czynnościach. Ostatnie miesiące zamknięcia w domach i mieszkaniach zdecydowanie uwidoczniły ten aspekt.

Wtedy właśnie z pomocą przychodzi rekuperacja, czyli proces odzyskiwania energii z zanieczyszczonego powietrza za pomocą centrali wentylacyjnej, zwanej potocznie rekuperatorem. Rekuperator dostarcza świeże powietrze z zewnątrz, które jest od razu filtrowane. Jednocześnie usuwa powietrze zużyte o wysokiej zawartości CO2. Rekuperacja, dzięki systemowi dystrybucji powietrza, który jest nierozerwalna częścią systemu wentylacji mechanicznej, usuwa zużyte powietrze ze wszystkich pomieszczeń w domu, jednocześnie dostarczając świeże powietrze.

Inteligentny system sterowania do central wentylacyjnych ÖSTBERG
Poznaj GENERACJĘ HERU - wydajnych central wentylacyjnych z odzyskiem energii marki Östberg.

Sercem każdego rekuperatora jest wymiennik

Wymiennik to mechanizm, który zapewnia stałą wymianę powietrza. W nowoczesnych systemach wentylacji występuje wymiennik obrotowy, który zapewnia odzysk ciepła na poziomie 86%, a przy okazji gwarantuje odzysk wilgoci.

Warto nadmienić, że centrale wentylacyjne HERU marki Östberg odzyskują ciepło wydajnie nawet w porze zimowej, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Stąd ich przewaga nad innymi urządzeniami dostępnymi na rynku. Nie wymagają odszraniania, ani zmniejszania ilości powietrza podawanego na wymiennik, by uniknąć jego oblodzenia. GENERACJA HERU to wysokiej klasy urządzenia, które pracują cały rok.

Na podstawie badań Szwedzkiego Instytutu Badań Technicznych odszranianie wymiennika ciepła w urządzeniach wentylacyjnych zmniejsza jego wydajność o 5-10%. Wymaga ponadto więcej energii, by podgrzać powietrze nawiewane, które w międzyczasie omija wymiennik.

Centrala wentylacyjne HERU marki Östberg
Centrala wentylacyjne HERU marki Östberg

A co z otwieraniem okien i wietrzeniem?

Dzięki rekuperacji zapomnisz o otwieraniu okien w celu przewietrzenia mieszkania, czy domu. Wietrząc pomieszczenia generujemy ogromne straty energii, szczególnie w okresie grzewczym. Rekuperacja zapewni Tobie i Twoim bliskim komfort oddychania zawsze świeżym, przefiltrowanym powietrzem. Co niewątpliwie docenią osoby zmagające się z różnego rodzaju alergiami.

W urządzeniach są bowiem zamontowane wysokiej klasy filtry F7, które klasyfikowane jako filtry niezwykle dokładne, które zatrzymują pyłki roślin, zarodniki grzybów, bakterie, a częściowo również wirusy. Pozwalają one zatrzymać nawet 95% pyłu PM10, który jest jednym ze składników smogu.

Jak działa rekuperacja w domu?

Rekuperacja, a dom pasywny?

Istotą budownictwa pasywnego jest jak największe pozyskiwanie energii z zewnątrz i ograniczenie utraty ciepła. Podstawową cechą domów pasywnych jest wyjątkowo niskie zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania - poniżej 15 kWh/m2/rok.

Generacja HERU marki Östberg to centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła idealne w budownictwie pasywnym, gdzie najważniejszym czynnikiem jest jak najmniejsza wartość mocy zainstalowanej - zwłaszcza mocy grzewczej. Dodatkowo warto brać pod uwagę urządzenia, które dają gwarancję niezawodności - centrale wentylacyjne GENERACJI HERU posiadają najdłuższy dostępny na rynku, aż 5-letni okres gwarancji.

Planujesz remont budynku - termomodernizację lub wymianę systemu wentylacji - Zapytaj instalatora o dofinansowanie, które możesz uzyskać z programu Czyste Powietrze. Wszystkie centrale wentylacyjne GENERACJI HERU spełniają wymogi rządowego programu "CZYSTE POWIETRZE”. Więcej informacji o dofinansowaniu znajdziesz tutaj: https://neovent.pl/aktualnosci/czyste-powietrze-smog-zmiana-1 

Termomodernizacja budynku połączona z rekuperacją to połączenie idealne, które sprawdzi się zawsze i w każdym pomieszczeniu. Warto zapamiętać, że zarówno termomodernizacja, jak i rekuperacja skutkuje niższym zużyciem energii na ogrzanie budynku, co pozytywnie wpływa na wysokość rachunków za energię. Dzięki czemu Twoje rachunki mogą być o minimum 30% niższe! 

Generalnym Dystrybutorem marki Östberg w Polsce jest Neovent sp. z o.o. sp.k.

Centrala wentylacyjne HERU marki Östberg
 

Neovent sp. zo.o. sp.k. 
ul. Toruńska 41
82-500 Kwidzyn
Tel.:  55 645 73 14
Tel.:  695 301 215

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż rekuperatora OnyX PRIDE 400
Montaż rekuperatora OnyX PRIDE 400
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje