Największe fakty i mity o systemie rekuperacyjnym

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Największe fakty i mity o systemie rekuperacyjnym

Rekuperacja to w największym skrócie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, system z rekuperatorem jest nowoczesną metodą umożliwiającą ciągłą cyrkulację powietrza. W jaki sposób działa rekuperacja i jakie są największe fakty oraz mity o tym systemie?

aktualizacja: 2022-09-26 12:30:53

W jaki sposób działa rekuperacja?

W momencie, gdy grupa osób przebywa w tym samym miejscu w jednym pomieszczeniu, po jakimś czasie powietrze staje się nieświeże i wilgotne. Nie jest to sytuacja korzystna, ponieważ jakość powietrza, którym oddychamy, ma wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Po dłuższym czasie przebywania w niewentylowanym pomieszczeniu, możesz poczuć się senny, a Twoja koncentracja spadnie. Dlatego tak istotne jest, aby cyrkulacja powietrza zachodziła non stop.

Kiedy standardem była wentylacja grawitacyjna, wspomniana wymiana zachodziła w sposób naturalny. Było to uzależnione od nieszczelności okien oraz słabej izolacji domów. Nowoczesne budownictwo skutecznie uszczelnia tworzone pomieszczenia, dlatego powoli rezygnuje się ze wspomnianego rodzaju wentylacji. Projektanci coraz częściej doradzają zakup systemu działającego z wykorzystaniem rekuperatora, nie tylko ze względów finansowych, ale również użytkowych. W przypadku wentylacji mechanicznej należy zwracać uwagę na jakość wykonania całej instalacji. Jeśli chcesz mieć pewność, że rekuperacja będzie zaprojektowana w odpowiedni sposób, należy zgłosić się do profesjonalnego producenta systemów wentylacji.

Działanie wentylacji mechanicznej polega na stałej wymianie zużytego powietrza z wewnątrz pomieszczeń, na świeże powietrze, które jest zaciągane z zewnątrz. Proces ten odbywa się z wykorzystaniem dwóch wentylatorów zamkniętych w obudowie centrali. Powietrze z zewnątrz jest zasysane przez specjalne otwory, które znajdują się na dachu lub na ścianach budynku. W związku z tym, że ten system wentylacji działa z wykorzystaniem wymuszonego przepływu, proces cyrkulacji powietrza zachodzi bez przerwy.

Ogromną zaletą rekuperacji jest fakt, że podczas wymiany powietrza, dodatkowo dochodzi do odzyskiwania ciepła z wywiewanego, zużytego powietrza. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie znaczących oszczędności na ogrzewaniu mieszkania w trakcie zimy. Rekuperacja znacząco podnosi jakość powietrza, którym oddychają domownicy.

Fakty i mity o wentylacji mechanicznej

W związku z tym, że rekuperacja to system, który wymaga początkowej inwestycji, na jego temat krąży kilka plotek. Dowiedz się, jakie są najczęstsze fakty oraz mity, o których można przeczytać w Internecie na temat wentylacji mechanicznej oraz uzyskaj rzetelne informacje.

Fakt 1 - Rekuperacja dostarcza świeże powietrze, bez konieczności otwierania okien

W budowie wentylacji mechanicznej znajdują się specjalne filtry, które zatrzymują różne owady, zanieczyszczenia oraz alergeny. Dzięki odpowiedniej klasie tej części urządzenia, możliwe jest dopasowanie poziomu filtrowania do potrzeb użytkowników. W związku z tak zaawansowanym oczyszczaniem dostarczanego powietrza, w mieszkaniach z rekuperacją nie ma potrzeby otwierania okien. Ta czynność może spowodować nawet pogorszenie jakości powietrza w pomieszczeniach, ponieważ nie będzie ono oczyszczone. Posiadanie rekuperacji nie oznacza natomiast zakazu otwierania okien.

Standardowo do domów mieszkalnych poleca się korzystanie z filtrów klasy wstępnych ISO Coarse 60-70% (dawniej G4). Jeśli zależy Ci na jak najwyższym procencie oczyszczenia powietrza, rozważ zakup filtra ISO ePM1 50-65% (dawniej F7), który według założeń producentów jest w stanie wyłapać najczęściej występujące pyły smogowe.

Fakt 2 - Rekuperację można zamontować w każdym rodzaju budynku

W nowoczesnym budownictwie stawia się nacisk na energooszczędność oraz komfort dla domowników. Dlatego tak często polecana jest wentylacja mechaniczna, która sprawdza się idealnie w każdym rodzaju budynku. Nowe domy oraz mieszkania są bardzo szczelne, często posiadają trzyszybowe okna oraz grubą warstwę ocieplenia. Wszystkie te cechy powodują, że wentylacja grawitacyjna w nowych budynkach nie mogłaby działać. Co ze starszym budownictwem? Montaż rekuperacji również jest możliwy, jednak wiąże się z większym nakładem pracy. Przede wszystkim stare domy oraz mieszkania wymagają uszczelnienia, w przeciwnym razie nawet zastosowanie wentylacji mechanicznej nie ograniczy strat ciepła.

Fakt 3 - Rekuperacja to przede wszystkim jakość powietrza

Zasadniczą cechą wentylacji mechanicznej jest zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza docierającego do wnętrza pomieszczeń. Cechą dodatkową jest odzysk ciepła w wymienniku, który w zależności od jego sprawności, jakości i szczelności instalacji oraz szczelności budynku i jego izolacji i zapotrzebowania budynku ciepło, wygeneruje wymierne oszczędności w kosztach ogrzewania.

Kompaktowe rekuperatory HRU-MinistAIR do zabudowy.
Kompaktowe rekuperatory HRU-MinistAIR do zabudowy.

Mit 1 - W domu można mieć jednocześnie wentylację grawitacyjną oraz mechaniczną

W żadnym rodzaju domu nie mogą funkcjonować obydwa systemy wentylacji jednocześnie. Uniemożliwia to podstawowy warunek ich działania - szczelność budynku. Rekuperacja wymaga jak najbardziej szczelnych pomieszczeń, ponieważ tylko w takich warunkach będzie działać prawidłowo oraz umożliwi oszczędności związane z kosztami ogrzewania. Z kolei wentylacja grawitacyjna do swojej pracy potrzebuje nieszczelności, dzięki którym możliwa jest wymiana powietrza. Dodatkowo ten rodzaj systemu działa tylko w trakcie zimy, co generuje straty związane z utratą ciepła.

Mit 2 - Rekuperacja działa tylko w niektórych pomieszczeniach

Istnieje błędne przekonanie, że świeże powietrze, które jest dostarczane w wyniku działania rekuperacji, jest dostarczane tylko do pomieszczeń, w których znajdują się anemostaty (kratki wentylacyjne na sufitach lub ścianach). Do pokojów transferowych (tak są nazywane miejsca, w których nie ma anemostatów) oraz pomieszczeń "mokrych" z wyciągami również dociera świeże powietrze z zewnątrz. Kluczem do prawidłowego funkcjonowania rekuperacji jest dobrze dobrany projekt. Dlatego tak istotne jest korzystanie z usług profesjonalnych firm, które stworzą instalację dopasowaną do potrzeb indywidualnego klienta.

Mit 3 - Rekuperacja przesusza powietrze

Tak naprawdę nie jest to mit, ale kwestia, która wymaga wyjaśnienia. Mówiąc o jakości powietrza mamy na myśli także jego wilgotność względną, której komfortowy poziom szacuje się w okolicach 40-60%. Zasadniczą funkcją wentylacji jest usuwanie nadmiaru wilgoci. Natomiast, szczególnie w zimie, gdzie wilgotność względna powietrza spada wraz z temperaturą, wilgoć w naszym szczelnym i zaizolowanym domu zależy przede wszystkim od tego ile jej generujemy - wpływa na to ilość domowników, pranie, gotowanie, zwierzęta. Jeżeli produkujemy jej mało, powietrze będzie za suche. Wtedy dopiero należy rozpatrywać dodatkowe źródła (nawilżacze) lub odzyskiwać wilgoć z powietrza wywiewanego (wymienniki entalpiczne).


www.alnor.com.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania