Czy można zamontować rekuperację w starym domu?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czy można zamontować rekuperację w starym domu?

Zamontowanie rekuperacji w nowo budowanym domu jest mniej inwazyjne i prostsze do rozplanowania, ponieważ możemy już na etapie projektu utworzyć plan działań. Utarło się przy tym, że w istniejących budynkach nie ma możliwości montażu rekuperacji. Nie jest to prawdą - taka możliwość jest, jednak wymaga znacznie bardziej skomplikowanych prac budowlanych i z pewnością generować będzie wyższe koszty. Z czym wiąże się instalacja rekuperacji w starym budynku? Tego dowiecie się z niniejszego artykułu.

aktualizacja: 2022-06-09 10:51:18

Remont to dobry czas na montaż rekuperacji

Kanały rekuperacji montowane są w większości domów na sufitach. Oczywistym jest zatem, że wiąże się to z poważnymi pracami budowlanymi. Dlatego montaż rekuperacji warto zaplanować w tym samym czasie, w którym przewidywaliśmy wykonanie gruntownego remontu.

Pod tynkiem poprowadzone są wszelkiego rodzaju instalacje. Aby nie doprowadzić do ich uszkodzenia, należy skorzystać z wykrywacza przewodów, który wskaże miejsca, w jakich przebiegają. Mimo zastosowania tego narzędzia, konieczne jest zachowanie ostrożności.

Wytyczenie kanałów do rekuperacji wymaga także kucia ścian. Dlatego inwestorzy muszą się liczyć z uciążliwościami i koniecznością zwieńczenia instalacji gruntownym sprzątaniem.

Planując generalny remont, rozważ możliwość przeprowadzenia instalacji mechanicznej wentylacji. Skontaktuj się z nami

Rekuperacja w starym domu - z czym trzeba się liczyć?

Dopóki budynek nie ma położonej instalacji, wszystko wydaje się prostsze. W istniejącym budynku pojawiają się pewne ograniczenia z umiejscowieniem kanałów wentylacyjnych, wynikające właśnie z obecności wszelkich instalacji. 

Nadal jednak warto podjąć się tego wyzwania, bowiem zamontowana nawet w starszych domach rekuperacja niesie ze sobą szereg korzyści. Warunkiem jest, oczywiście, jej prawidłowe wykonanie.

Jaki rekuperator wybrać do starszego domu?

W już istniejących budynkach najbardziej popularne są sufitowe rekuperatory powietrza. Czasem są one także montowane na podłodze na poddaszu lub strychu, co daje większy komfort użytkowania instalacji. Zdarzają się także rekuperatory montowane w okapach kuchennych. Mają one wtedy do spełnienia funkcje aż dwóch urządzeń - rekuperatora i okapu kuchennego.

W miarę możliwości, kanały wentylacyjne można ukryć w podwieszanym suficie.
W miarę możliwości, kanały wentylacyjne można ukryć w podwieszanym suficie.

Czy montaż rekuperatora w starym domu jest opłacalny?

Trudny - tak, ale też z pewnością opłacalny. Wykonana prawidłowo instalacja niesie ze sobą szereg korzyści, takich jak czystość powietrza i wszystkie aspekty zdrowotne oraz psychofizyczne, które się z tym wiążą, szybsze wentylowanie pomieszczeń, co wpływa na większy komfort przebywania w nich, redukcję wysokości opłat za ogrzewanie, brak zaduchu i generującej pleśń wilgoci w pomieszczeniach oraz wyeliminowanie obecności insektów, uciążliwych zwłaszcza od wiosny do jesieni.

Rekuperatory montowane w okapach kuchennych
Rekuperatory montowane w okapach kuchennych

Ile kosztuje montaż rekuperacji w istniejącym budynku?

Jak już zostało wspomniane, cena montażu rekuperacji w starszym domu jest wyższa od tej, którą zapłacilibyśmy za podobną instalację w budynku nowo powstającym. Wynika to z większego skomplikowania prac budowlanych, a zwłaszcza konieczności kucia ścian. Dodatkowo koszty generowane są przez bardziej zaawansowany projekt rekuperacji. Jego wykonanie jest jednak niezbędne do tego, aby rekuperacja działała niezawodnie. Prawidłowo wykonany projekt ułatwia także pracę monterom, którzy muszą się liczyć ze wspomnianymi ograniczeniami.

Podsumowanie

Dobrze zaplanowana i wykonana rekuperacja w istniejącym budynku może przynieść oczekiwane rezultaty. Jej montaż jest jednak sporym wyzwaniem. Warto przemyśleć czas, w jakim ma ona zostać zrealizowana. Najlepiej zaplanować ją razem z kompleksowym remontem. Należy się bowiem liczyć z tym, że instalacji będą towarzyszyć uciążliwe prace, takie jak kucie ścian. A po ich zakończeniu trzeba będzie je wyrównać i odmalować.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania