Czy warto inwestować w urządzenia bazujące na Odnawialnych Źródłach Energii?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy warto inwestować w urządzenia bazujące na Odnawialnych Źródłach Energii?

Do OZE zaliczamy energię grawitacyjną wody, energię geotermalną, słoneczną i z wiatru, a także biopaliwa. Wszystkie one odnawiają się w krótkim czasie i nie degradują środowiska naturalnego. Póki co ich udział w całym rynku energetycznym jest niewielki, ale cały czas się zwiększa. Ta tendencja powinna się utrzymać, bo coraz więcej osób dostrzega zalety OZE

aktualizacja: 2022-04-29 10:08:52
Heiztechnik

Wszystkie rodzaje energii odnawialnej mają tę wspólną cechę, że przyczyniają się do redukcji gazów cieplarnianych, nie zanieczyszczają atmosfery pyłami i szkodliwymi substancjami, a ponadto można stale z nich korzystać. Są nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne, bo koszty produkcji ekoenergii są cały czas relatywnie niskie. Ze względu na stale rosnące ceny prądu i gazu perspektywa szerszego korzystania z urządzeń OZE wydaje się mieć coraz większy sens. Co więcej energia odnawialna jest przyjazna dla człowieka i jego najbliższego otoczenia, a jej zasoby nie wyczerpują się w takim tempie jak np. różnego rodzaju paliwa kopalne.

Urządzenia OZE w domu jednorodzinnym

Czysta energia uzyskiwana z wiatru, wody, powietrza czy słońca jest w stanie skutecznie obniżyć nam rachunki i zapewnić samowystarczalność. Także w domach jednorodzinnych można korzystać z tych dostępnych za darmo dobrodziejstw natury. W nowych budynkach mieszkalnych od stycznia 2022 roku obowiązują niższe niż dotychczas wskaźniki zużycia energii pierwotnej. Spełnienie tych wymagań będzie łatwiejsze dzięki udziałowi urządzeń OZE w całościowym bilansie energetycznym (dziś wynosi on kilkanaście procent). Jeśli umiejętnie go zaplanujemy, nie tylko będziemy eko, ale też wygenerujemy realne oszczędności.

Znakomitym przykładem urządzenia OZE wykorzystującego energię odnawialną są umieszczone na dachu panele fotowoltaiczne. Wyprodukowanym przez nie prądem jesteśmy w stanie ogrzewać wodę i zasilać niemal wszystkie znajdujące się w domu sprzęty. Często fotowoltaikę stosuje się w połączeniu z pompą ciepła, co pozwala zminimalizować rachunki za prąd. Na pewno ważne jest promowanie rozwiązań wykorzystujących wszystkie rodzaje energii odnawialnej. Mowa tu nie tylko o fotowoltaice i pompach ciepła, ale także np. wentylacji mechanicznej z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła.

Pompy ciepła firmy Heiztechnik

W dobie szalejących cen energii coraz więcej inwestorów ma dylemat na jakie źródło ogrzewania się zdecydować. Od węgla i jego pochodnych dziś się odchodzi. O wiele wygodniejszy i bardziej ekologiczny jest gaz, ale też coraz więcej kosztuje, a poza tym długo czeka się zarówno na przyłącze, jak i ewentualną rozbudowę sieci. W tej sytuacji najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się powietrzna pompa ciepła, która w aż 75% korzysta z OZE (wykorzystuje energię cieplną znajdującą się w powietrzu). Obecnie na rynku można spotkać urządzenia OZE różnych producentów. Jednym z wiodących jest firma Heiztechnik. Oferuje ona ciche, niezawodne i zużywające niewiele energii elektrycznej pompy o mocy od 5 do 20 kW, które mogą być wykorzystywane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń. Urządzenia OZE podgrzewają również znajdującą się w zintegrowanym zasobniku wodę użytkową. Dany typ pompy jest dobierany do wielkości i charakterystyki cieplnej budynku.

Pompa ciepła monoblok CALLA VERDE M z wiszącym modułem automatyki - Basic
Pompa ciepła monoblok CALLA VERDE M z wiszącym modułem automatyki - Basic

Ekologiczne kotły na biomasę

Alternatywą dla pompy ciepła mogą być ekologiczne kotły na biomasę. Do biomasy zaliczamy pellet (sprasowane pod wysokim ciśnieniem odpady drzewne), zrębkę drzewną, brykiet, ziarna zbóż, sprasowaną słomę. Można powiedzieć, że to także rodzaj energii odnawialnej, bo wykorzystuje zasoby, które łatwo jest odzyskać. Kotły na biomasę są stale ulepszane, gdyż muszą wpisywać się w ciągle zaostrzające się przepisy dotyczące energooszczędności i emisji zanieczyszczeń. Co istotne, jeśli chcemy zastąpić takim piecem stary "kopciuch" możemy często liczyć na różnego rodzaju dotacje (np. w ramach programu "Czyste powietrze").

Najwygodniejsze i co za tym idzie najpopularniejsze wśród użytkowników są kotły na pellet. Suche paliwo wsypuje się do dużego zasobnika, z którego jest ono podawane do paleniska. Obsługa takiego pieca ogranicza się w zasadzie do uzupełniania pelletu w zasobniku. Jego czyszczenie również jest przyjemnością, bo ze spalonego pelletu zostaje dosłownie garstka popiołu. Firma Heiztechnik ma w ofercie kilka rodzajów pieców na biomasę o różnej mocy, które mogą być wykorzystywane zarówno do zastosowań domowych, jak i przemysłowych.

Najmniejszym kotłem na pellet jest model One (8 kW), który cechuje się nowoczesnością i niewielkimi wymiarami. Jest on wyposażony m.in. w niezwykle przydatny sterownik pogodowy oraz moduł internetowy, dzięki któremu można sterować jego pracą na odległość, będą poza domem. Na przeciwległym biegunie znajdują się duże kotły i piece na słomę (w postaci kostek lub dużych bel), wykorzystywane przez niewielkie zakłady przemysłowe, ale też duże gospodarstwa rolno-spożywcze. Piece i kotły Heiztechnik cechują się nie tylko wysokimi parametrami technicznymi, ale też bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny.

Kocioł pelletowy ONE

Zalety ogrzewania domu urządzeniami OZE

W domu jednorodzinnym technologie oparte na źródłach odnawialnych umożliwiają przede wszystkim podgrzanie wody i uzyskanie prądu. Ogrzewając dom pompą ciepła czy piecem na biomasę nie zanieczyszczamy środowiska naturalnego, ograniczając emisję do atmosfery dwutlenku węgla. Często wiąże się to także ze sporymi oszczędnościami, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na fotowoltaikę i rekuperator. Wykorzystując wybrane rodzaje energii odnawialnej jesteśmy w stanie uzyskać niezależność energetyczną.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje