Program bije rekordy popularności
Pieniądze z czwartej edycji programu skończyły się przed czasem - ledwie 3 miesiące po uruchomieniu. Już wtedy przedstawiciele NFOŚiGW zapowiedzieli, że ci, którzy nie zdążyli złożyć wniosków w programie Mój Prąd 4.0, będą mogli skorzystać z dofinansowania w jego piątej edycji.
Wiceprezes NFOŚiGW w podsumowaniu zakończonego programu zdradził, że złożonych zostało ponad 60 tys. wniosków na kwotę prawie 404 mln zł.
W edycji Mój Prąd 5.0 program został rozszerzony o dopłaty do pomp ciepła. Dotację można uzyskać na inwestycje już zakończone, w wysokości maksymalnie 50% kosztów instalacji (w zależności od urządzenia).
- Magazyn ciepła/urządzenie grzewcze:
1) Magazyn ciepła: 5 000 zł;
2) Gruntowe pompy ciepła - pompy ciepła grunt/woda, woda/woda: 28 500 zł;
3) Pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej: 19 400 zł;
4) Pompa ciepła powietrze/woda: 12 600 zł;
5) Pompy ciepła typu powietrze/powietrze: 4 400 zł
- Magazyn energii elektrycznej: 16 000 zł
- System zarządzania energią HEMS/EMS: 3 000 zł
- Kolektory słoneczne c. w. u.: 3 500 zł
Jaka pompa z dofinansowaniem?
Bez wątpienia taka, której parametry spełniać będą założenia projektu i odpowiadać na potrzeby inwestora. Na rynku dostępnych jest szereg modeli pomp ciepła, co z pewnością nie ułatwia wyboru. Warto postawić na takie urządzenia, które będą się cechowały wysokimi parametrami pracy, funkcjonalnością oraz sprawnością. Zrozumiałe jest przy tym, że nie bez znaczenia jest także atrakcyjna cena.
Doskonałym przykładem urządzenia spełniającego powyższe kryteria jest pompa ciepła firmy Thermoval. Łączy ona zalety systemów klimatyzacji i ogrzewania, zapewniając optymalną temperaturę oraz ciepłą wodę użytkową.
Warto zauważyć, że pompy ciepła Thermoval pracują w szerokim zakresie temperatur - jeśli chodzi o temperaturę powietrza na zewnątrz, może ona wynosić od -25°C do 43°C, natomiast czynnik chłodniczy, którym jest R32, może osiągnąć temperaturę do 65°C.
Wynika to z zalet czynnika R32, który charakteryzuje się także większą sprawnością energetyczną. W pompach Thermoval można użyć mniejszą jego ilość niż w przypadku innych czynników chłodniczych, a jednocześnie uzyskać nawet o 10% większą efektywność urządzeń!
To nie kończy listy walorów, które świadczą o wysokiej klasie i jakości pomp Thermoval. Dość rzec, że cechuje je najwyższa klasa energetyczna A+++ i wysoka sprawność definiowana przez współczynnik COP, który kształtuje się na poziomie 5,2 (A7W35) oraz SCOP - 5,22 (TWW 35°C). Gwarantuje to osiąganie optymalnego ogrzewania przy niższych kosztach.
Pompa ciepła split (SAPPORO) (fot. Thermoval)
Pompa ciepła monoblok (MITO) - jednostka zewnętrzna (fot. Thermoval)
Ważne są dodatkowe funkcje
Decydując się na zakup konkretnego modelu pompy warto jest sprawdzić, jakie dodatkowe funkcje oferuje. W przypadku urządzeń firmy Thermoval otrzymujemy całkiem spory wachlarz możliwości.
Przede wszystkim pompy tego producenta wyposażone są w funkcję smart grid, dzięki której urządzenie dostosowuje pracę do różnych sygnałów elektrycznych. Poprzez automatyczną regulację zużycia energii można dodatkowo zredukować koszty ogrzewania. Smart grid powoduje, że pompa włącza się automatycznie wtedy, gdy taryfa energetyczna jest tańsza lub po to, by zmagazynować nadwyżki produkowane przez instalację PV.
Bardzo przydatną możliwością jest precyzyjne ustawienie temperatur osobno dla każdego z istniejących obiegów grzewczych - sterowniki pomp kontrolują niezależnie temperaturę ogrzewania grzejnikowego lub klimakonwektorów oraz ogrzewania podłogowego. Dzięki podziałowi na strefy zapewniona jest elastyczność sterowania oraz bardziej precyzyjna kontrola temperatury..
W pompach ciepła Thermoval do dyspozycji użytkowników oddane zostało 8 poziomów ograniczenia mocy, w zależności od maksymalnego dopuszczalnego prądu pracy. Wystarczy tylko zmienić ustawienie w sterowniku przewodowym. Dużo korzyści niesie też możliwość wybrania funkcji "Wakacje w domu", co pozwala na sterowanie pompą ciepła bez zmiany harmonogramu dziennego lub tygodniowego, gdy użytkownik przebywa w domu na urlopie lub pracuje w nim w formie zdalnej. Natomiast jeśli decyduje się na dłuższy pobytu poza domem "Program wakacyjny" pozwala m.in. wyłączyć grzanie CWU, dezynfekcję oraz obniżyć temperaturę w pomieszczeniach.
Pompy ciepła Thermoval wyposażone zostały także w ustawienia zaprogramowane w oparciu o krzywe temperatury pogodowej oraz funkcję szybkiego grzania DHW, które zapewnia ciepłą wodę w krótkim czasie. Z kolei funkcja DHW pump podnosi komfort użytkowania dzięki możliwości zaprogramowania pompy cyrkulacyjnej CWU w 12 cyklach na jeden dzień.
Aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom pompy Thermoval, urządzenia mają funkcję dezynfekcji. Dzięki podgrzewaniu wody do 65°C wysoka temperatura zabija większość bakterii, w tym Legionelli.