Do ogrzewania tylko pompa ciepła, ale jaka?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Do ogrzewania tylko pompa ciepła, ale jaka?

Mimo trudności z dostępnością zainteresowanie pompami ciepła stale rośnie. Horrendalne podwyżki cen węgla, gazu, drewna i peletu spowodowały, że podaż nie nadąża za gwałtownym wzrostem popytu na tego rodzaju urządzenia. Wiadomo, że u wielu producentów obowiązują zapisy na pompy ciepła. Z kolei szczęśliwcy, którym udało się zakupić pompę ciepła, z powodu odległych terminów firm instalacyjnych, muszą często oczekiwać wiele tygodni na jej montaż i uruchomienie. Czy to szaleństwo ma sens, a jeżeli tak to jaką pompę ciepła wybrać: split, monoblock, all in one, a może po prostu dostępną?

aktualizacja: 2022-10-28 12:24:06

Ekologiczne i ekonomiczne

Na pytanie czy warto - odpowiedź brzmi zdecydowanie tak! Jeszcze przed atakiem Rosji na Ukrainę, który spowodował kłopoty z dostępnością węgla i gazu, Komisja Europejska w ramach Europejskiego Zielonego Ładu założyła, że ten sposób ogrzewania będzie stanowić do 2050 roku aż 70 proc. zasobów mieszkalnych. Obecna sytuacja pokazuje, że te założenia ziszczą się nawet szybciej z przyczyn nie tylko ekologicznych, ale i ekonomicznych.

- Kolejne sezony zimowe pokazują, że ogrzewanie za pomocą pompy ciepła jest jednym z najtańszych sposobów ogrzewania w domu, bez względu na standard budowy budynku, jak i to czy dom jest wyposażony w fotowoltaikę, czy nie. - podkreśla Piotr Miklasz product manager pomp ciepła Rotenso powołując się na Raport Czym ogrzewać dom w 2022 r. i dlaczego pompą ciepła?

Najlepsza pompa ciepła, czyli jaka?

W odróżnieniu od kotłów gazowych kondensacyjnych bądź zwykłych, zasypowych na paliwo stałe z podajnikiem lub bez, w przypadku zakupu pompy ciepła klienci stoją przed bardziej skomplikowanym wyborem. Poza tym urządzeń brakuje na rynku, a zdesperowani klienci pozbawieni możliwości wyboru decydują się bez przekonania na zakup dostępnych urządzeń. Czy to źle? Podpowiadamy jakie są najpopularniejsze urządzania i czym się różnią?

Rotenso Aquami Monoblock na zewnątrz

Pompy ciepła-rodzaj dolnego źródła

W zależności od rodzaju dolnego źródła ciepła dzielimy pompy ciepła na gruntowe, a także pompy ciepła typu powietrze - woda oraz typu powietrze - powietrze, czyli po prostu klimatyzatory z funkcją grzania. Specyficzne wymagania dotyczące chociażby powierzchni działki, a także konieczność wykonania prac geologicznych i związane z tym koszty zdecydowały, że gruntowe pompy ciepła były i raczej pozostaną niszowym rozwiązaniem.

Pompy ciepła powietrze-woda

- Dzięki rozwojowi technologii, pompy ciepła typu powietrze-woda nie ustępują już parametrami pompom gruntowym będąc jednocześnie opcją dostępniejszą cenowo. W przypadku standardowego modelu pompy Rotenso Aquami Split lub Rotenso Aquami Monoblock o mocy 8kW pozwalającej na ogrzanie domu jednorodzinnego o powierzchni 160m2 i podgrzanie wody użytkowej dla 4 osobowej rodziny, efektywność energetyczna jest bardzo wysoka, stosunek energii pobranej do oddanej to nawet 1:5 dla obu modeli! W efekcie wśród wszystkich rodzajów pomp ciepła właśnie pompy powietrze-woda cieszą się największą popularnością - przekonuje Piotr Miklasz z Rotenso

Czym zatem różnią się od siebie popularne typy pomp ciepła powietrze-woda split, monoblock i all in one?

Sterownik Rotenso Aquami Monoblock
Sterownik Rotenso Aquami Monoblock

Pompy ciepła powietrze - woda split i monoblock

Najpopularniejszy dylemat: pompa ciepła split czy monoblock wydaje się niesłychanie ważny dla laika. Fachowiec zapytany o to co lepsze odpowie: „co kto woli” ponieważ różnica między pompą ciepła split i monoblock polega na budowie urządzenia, ale zasada działania i kluczowe parametry obu typów urządzeń są właściwie takie same. Pompa split składa się z jednostki zewnętrznej czyli agregatu oraz modułu hydraulicznego tzw. hydroboxu przeznaczonego do montażu wewnątrz budynku. Mówiąc o zaletach tego rozwiązania wskazuje się z jednej strony na łatwy dostęp do modułu hydraulicznego tj. hydroboxu, który znajduje się w domu, a z drugiej na odporność na zamarzanie połączenia chłodniczego pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną, nawet podczas długotrwałego braku zasilania. Jak jest w przypadku rozwiązania typu monoblock? W szczególności warto rozprawić się z mitem dotyczącym ryzyka związanego z możliwością zamarzania, który bierze się stąd, że część układu hydraulicznego znajduje się na zewnątrz.

Rotenso Aquami Monoblock A+++
Rotenso Aquami Monoblock A+++

Monoblock - mit o zamarzaniu i efektywności

- Obawa dotycząca zamarzania jest jednak całkowicie nieuzasadniona. Otóż dobrej klasy urządzenia typu monoblock jak np. Rotenso Aquami Monoblock są wyposażone w system antyzamrożeniowy, który zadziała w momencie awarii urządzenia. W przypadku długotrwałego zaniku zasilania, najlepszym rozwiązaniem zabezpieczenia urządzenia przed zamarznięciem jest zastosowanie roztworu niezamarzającego w instalacji, np. roztworu glikolu propylenowego. W ten sposób zbliżamy się do kolejnego mitu, że pompy ciepła typu monoblock są mniej wydajne. Ze względu na gęstość roztworu glikolu wydajność pompy rzeczywiście jest nieco mniejsza, w przypadku pompy ciepła Rotenso Aquami Monobock o max. 5 do 7 c proc., co w praktyce przekłada się na zużycie prądu większe o raptem 1 proc. Pompy ciepła Rotenso Aquami Monoblock mają najwyższą klasę efektywności energetycznej A+++. Parametr COP czyli stosunek uzyskanej mocy grzewczej do zużytej energii elektrycznej, słowem efektywność grzania pompy ciepła w przypadku pomp monoblock wynosi 5,15, a w jednostce Split o tej samej mocy 5,20. Oznacza to, że oba rodzaje pompy ciepła powietrze woda split i monoblock Rotenso Aquami potrafią wytworzyć ponad pięciokrotnie więcej energii grzewczej w stosunku do pobranej energii elektrycznej - wyjaśnia Piotr Miklasz z Rotenso.

Rotenso Aquami Monoblock A+++
Rotenso Aquami Monoblock A+++

Monoblock szybka instalacja dla minimalisty

Co przemawia za wyborem pompy monoblokowej? To z pewnością rozwiązanie dla minimalisty. Moduł chłodniczy oraz hydrauliczny znajdują się w jednej, zwartej obudowie urządzenia, które instaluje się za zewnątrz budynku, co ułatwia i przyspiesza montaż pompy. Dzięki temu nie potrzebujemy dodatkowego miejsca na moduł hydrauliczny wewnątrz budynku, w którym należy zamontować tylko sterownik. Oczywiście powinniśmy pamiętać, iż konieczny będzie montaż zbiornika CWU wewnątrz, jeżeli chcemy aby pompa realizowała także funkcję przygotowania ciepłej wody użytkowej. Konstrukcja obudowy pompy zapewnia łatwy dostęp do wszystkich jej elementów. Łatwiej i szybciej znajdziemy także firmę, która podejmie się montaż instalacji gdyż nie musi się ona legitymować certyfikatem F-gazowym wymaganym do instalacji pompy ciepła split.

Grzejnik
Klienci zdani na zakup aktualnie dostępnego urządzenia jednego z topowych producentów mogą być spokojni, pod warunkiem, że zwrócą uwagę na parametry oraz to czy rozwiązanie będzie odpowiadało indywidualnym potrzebom użytkownika, a dobór i montaż urządzenia zostanie przeprowadzony przez wykwalifikowane osoby.

...a może "all in one"?

Nowością na rynku są obecnie pompy ciepła powietrze woda tzw. all in one np. Rotenso All in Split. Urządzenia tego typu powstały w odpowiedzi na potrzeby rynku wynikające ze zmieniających się trendów w budownictwie mieszkaniowym. Konkretnie coraz mniejszy metraż budynków mieszkalnych, które nie mają oddzielnej kotłowni wymaga kompaktowych urządzeń, które można zaaranżować w kuchni, łazience, czy przedpokoju.

Rotenso All in Split podobnie jak standardowa pompa split składa się z jednostki zewnętrznej oraz jednostki wewnętrznej, czyli tzw. modułu hydraulicznego, nazywanego inaczej hydroboxem. Ten jednak w przypadku pompy ciepła all in one jest zintegrowany ze zbiornikiem ciepłej wody użytkowej (CWU). Całość zamknięta w jednej obudowie tworzy estetyczny i kompaktowy moduł wewnętrzny wyglądem zbliżony do lodówki, który użytkownik może zabudować w przedpokoju, lub ustawić w pralni czy kuchni w sąsiedztwie innych sprzętów AGD. W ten sposób Rotenso All in Split jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie dysponują wydzielonym pomieszczeniem. Jakie jeszcze korzyści wynikają z wyboru pompy ciepła typu all in one?

- Specyficzna konstrukcja jednostki wewnętrznej sprawia, iż producenci szczególnie dbają o jakość komponentów i rozwiązań, aby urządzenia były bezawaryjne. Zbiornik CWU w pompie ciepła Rotenso All in Split został wykonany ze stali nierdzewnej, dzięki czemu nie koroduje. Zbiornik nie ma także anod magnezowych czy tytanowych, które wymagałyby regularnych wymian, co przekłada się na komfort użytkowania. Mimo, iż rozwiązanie all in one jest nieznacznie droższe od typowego rozwiązania typu split to warto mieć na uwadze, iż koszt montażu może okazać się niższy, a na pewno szybszy co wynika z tego, iż np. zawór trójdrogowy tj. przełączający ogrzewanie wody pomiędzy CO i CWU jest wbudowany w hydroboxie-podpowiada Piotr Miklasz z Rotenso.

Pompa ciepła to bezobsługowe, ekologiczne urządzenie i ekonomiczny sposób ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Różnorodność dostępnych typów urządzeń wynika z rozwoju technologii i możliwości dopasowywania oferty przez producentów do potrzeb rynku. Klienci zdani na zakup aktualnie dostępnego urządzenia jednego z topowych producentów mogą być spokojni, pod warunkiem, że zwrócą uwagę na parametry, dobór i montaż urządzenia zostanie przeprowadzony przez wykwalifikowane osoby oraz to czy rozwiązanie będzie odpowiadało indywidualnym potrzebom użytkownika.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Herold

03 Lis 2022, 23:46

A co z kominkiem, dużo osób nadal pali, ale się zastanawiam co jeszcze ma sens. Czytałem ostatnio o dofinansowaniach do pelletów, ale czy to się sprawdza?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania