Odpowiedź eksperta: Warunkiem efektywnego wykorzystania energii elektrycznej pobieranej w czasie obowiązywania II taryfy (najczęściej w godzinach 2200-600 i 1300-1500) jest zamontowanie urządzeń akumulujących ciepło wytwarzane w tym czasie.
Korzystanie z pieców akumulacyjnych jest, oczywiście, możliwe. W takim przypadku moc ogrzewania powinna być ok. dwukrotnie większa niż wynika to z zapotrzebowania domu na ciepło. Przy dobrze ocieplonym domu o takiej powierzchni pobór mocy ładowania może sięgać 10-12 kW. Piece akumulacyjne powinny być wyposażone w system tzw. dynamicznego rozładowania, z termostatami, które dostosowują ilość oddawanego ciepła do aktualnie panujących warunków.
Do regulacji ogrzewania niezbędny będzie regulator pogodowy ustalający stopień naładowania (temperaturę, do jakiej nagrzewać się będzie podłoga) w zależności od warunków atmosferycznych. Ze względu na dużą bezwładność cieplną takiego ogrzewania, dla zapewnienia dużego komfortu, warto zamontować dodatkowo grzejniki elektryczne, dogrzewające pomieszczenia przy gwałtownych spadkach temperatury zewnętrznej.
Redakcja BD
fot. Domgos