Jak wyeliminować hałas w instalacji centralnego ogrzewania?

Jak wyeliminować hałas w instalacji centralnego ogrzewania?

Z mojej instalacji centralnego ogrzewania dochodzą niekiedy dziwne hałasy - szumy, gwizdy, warkot - dokuczliwe zwłaszcza w nocy. Ogrzewanie zasilane jest z gazowego kotła dwufunkcyjnego. Jakie mogą być przyczyny występowania hałasu i w jaki sposób można je wyeliminować?

Odpowiedź eksperta: Przyczyn hałasów w instalacji centralnego ogrzewania może być wiele, gdyż mogą być one spowodowane nie tylko przepływem wody grzewczej, ale również wibracjami rur czy innych elementów armatury. Najczęściej jednak wywołuje je zapowietrzenie instalacji, zbyt intensywny przepływ wody lub zjawisko kawitacji. Istotne jest więc ustalenie w jakich warunkach pojawiają się hałasy, co ułatwi ustalenie ich przyczyny.

W pierwszej kolejności należy odpowietrzyć instalację odkręcając wszystkie dostępne odpowietrzniki aż do wypływu ciągłego strumienia wody. Trzeba tez sprawdzić działanie odpowietrzników automatycznych - po odkręceniu zaślepki cienkim drucikiem przez otwór naciskamy na iglicę zaworu. Jeśli wypływa woda to zawór taki jest sprawny. Jeśli odpowietrzenie nie przyniesie efektów to sprawdzamy jak reaguje instalacja (przy pracującej pompie obiegowej) na otwieranie i zamykanie zaworów przygrzejnikowych a także zaworów rozdzielaczy oraz przy kotle.

Zanik hałasu przy otwarciu wszystkich zaworów przygrzejnikowych może świadczyć o zbyt dużej wydajności pompy w momencie, gdy przepływ przez część zaworów zostaje zamknięty lub mocno ograniczony. Wówczas przez pozostałe zawory woda płynie pod znacznie większym ciśnieniem. W takiej sytuacji rozwiązaniem będzie, o ile jest taka możliwość, przestawienie pompy na niższy bieg, gdy np. wyłączamy w godzinach nocnych ogrzewanie w części pomieszczeń.

Przyczyną hałasu może być również sam zawór, jeśli grzybek z uszczelką poluzują się i pod wpływem przepływającej wody wpadną w wibracje. Jeśli zaś dotychczas instalacja pracowała prawidłowo, to można podejrzewać, że na skutek nagromadzonych zanieczyszczeń nastąpiło miejscowe przewężenie wywołujące zjawisko kawitacji.

Występuje ono na skutek raptownego obniżenia się ciśnienia w strefie za przewężeniem, co w efekcie prowadzi do gwałtownego parowania wody nawet przy stosunkowo niskich temperaturach i będzie się nasilać wraz ze wzrostem temperatury wody w instalacji. Doraźnie problem można rozwiązać zmniejszając intensywność przepływu wody poprzez zmniejszenie obrotów pompy, jednak docelowo konieczne będzie ustalenie miejsca gdzie pojawia się kawitacja (najczęściej na załamaniach instalacji, w miejscach przewężenia) i wymiana lub oczyszczenie uszkodzonego elementu.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Junkers

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Viessmann
19-12-2019 08:18
Myślę, że często bez wizyty przy kotle ciężko coś stwierdzić i się wypowiedzieć. Zwykle najlepszym rozwiązaniem jest po prostu wezwanie serwisanta, który na miejscu oceni z czym jest problem
Hałasy mogą być też generowane przez manometr, drgania naczynia przeponowego na wysięgniku (taka grupa bezpieczeństwa) etc. W moim przypadku po wizycie serwisanta po roku użytkowania kotła Viessmann drgania ustały. Ustabilizowało się też ciśnienie w instalacji CO na manometrze ...
Przyczyną są raczej hałasy akustyczne (powietrzne) związane np. obluzowanie się elementów wewnętrznych , rezonansem  niż drgania przenoszone na podłoże zawieszenia. Można sprawdzić zachowanie się kotła po zdjęciu obudowy czy dotyku rur (drgania).
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz