Jakie cechy powinna mieć podłogówka współpracująca z pompą ciepła?

Jakie cechy powinna mieć podłogówka współpracująca z pompą ciepła?

Ze względu na rosnące koszty ogrzewania coraz więcej Polaków szuka energooszczędnych rozwiązań. Świadczą o tym liczby - szacuje się, że tylko w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 200 tysięcy inwestorów zdecydowało się na zakup i instalację pompy ciepła. Jednak, aby zapewnić użytkownikom komfort cieplny oraz niskie rachunki za ogrzewanie musimy pamiętać o kilku kwestiach.

Przede wszystkim pompa ciepła najbardziej efektywnie współpracuje z niskotemperaturowymi emiterami ciepła takimi jak popularne w naszym kraju ogrzewanie podłogowe. Jeżeli się na nie zdecydujemy musimy zadbać o odpowiednie rozwiązania już na etapie projektu i planowania.

Przede wszystkim przy projektowaniu instalacji musimy dążyć do tego, aby temperatura tzw. "wchodzącej" wody była jak najniższa, w przypadku ogrzewania podłogowego optymalne wartości to 35°C-38°C. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ od tego parametru zależy sprawność pompy i jej efektywność. Podniesienie temperatury wody, która wchodzi do instalacji tylko o 5°C może spowodować wzrost kosztów ogrzewania aż o kilkanaście procent.

Aby temperatura "wchodzącej" wody mogła być jak najniższa, w przypadku pompy ciepła musimy zadbać o to, aby rozstaw rur był jak najgęstszy. Druga kwestia to samo wykończenie podłogi - ogrzewanie podłogowe wymaga dobrze przewodzącego materiału takiego jak ceramika czy kamień, które oddają najwięcej ciepła do otoczenia. W przypadku drewna lub paneli z izolacją w postaci pianki emisja ciepła obniży się o co najmniej 20% względem ceramiki dla tej same temperatury wody. Oznacza to konieczność podniesienia temperatury wody w instalacji, aby rekompensować słabszą emisję, a w konsekwencji wyższe rachunki za ogrzewanie lub niższy komfort cieplny dla użytkowników.

Piotr Krzemiński
Menedżer działu technicznego wsparcia sprzedaży PURMO
Na zdjęciu otwierającym: Zamiast drewna lepiej ułożyć wyglądający podobnie gres. Płytki ceramiczne to pod względem technicznym niemal idealny materiał wykończeniowy na ogrzewanie podłogowe. (fot. Purmo)

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz