Filtroodmulniki magnetyczne Dryl - niezbędne w każdej nowoczesnej kotłowni

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Filtroodmulniki magnetyczne Dryl - niezbędne w każdej nowoczesnej kotłowni

Od wielu już lat obserwujemy wzrost skomplikowania instalacji grzewczych. Dzisiejsze systemy wykorzystują różnorodne typy zaworów, rozdzielaczy, pomp, wszystko nierzadko kontrolowane przez programatory oraz rozbudowaną automatykę samego źródła ciepła. Inwestorzy oraz instalatorzy skupiają się przede wszystkim na parametrach urządzeń oraz ich estetyce zapominając, że kluczowym aspektem każdej instalacji jest przede wszystkim jej niezawodność.

aktualizacja: 2022-04-11 09:16:01

Coraz bardziej dostrzec jednak można wzrost świadomości w zakresie prewencji. Póki co wynika ona najczęściej ze złych doświadczeń, odblokowywania zastałych pomp, wymiany uszkodzonych zaworów, czy oczyszczaniu co rusz zapychających się filtrów skośnych. Fakt, że te małe filtry pojawiają się w instalacjach jest dobrym sygnałem, niemniej jednak z racji swoich kompaktowych wymiarów i konstrukcyjnych kompromisów (m.in. stosunkowo duże oczka siatki), nie są one w stanie poprawnie zabezpieczyć instalacji w dłuższym horyzoncie czasu. Przynajmniej nie bez regularnego oczyszczania, o którym rzadko który inwestor niestety pamięta.

Filtroodmulnik magnetyczny Dryl

Ponieważ powodem dużego odsetka problemów są występujące w medium grzewczym cząstki ferromagnetyczne (będące rezultatem procesu korozji grzejników, opiłki i resztki spawów, pozostałości z etapu montażu instalacji), rozsądnym wydaje się zastosowania rozwiązania dedykowanego do wyłapywania tych właśnie komponentów.

W bardziej zaawansowanych filtroodmulnikach pojawiają się dlatego stosy magnetyczne oraz rozbudowane siatki filtracyjne. Są one w stanie zapewnić dużo lepsze efekty przy akceptowalnym poziomie cen. Oczywiście biorąc pod uwagę ewentualne koszty wynikłe z awarii, dodatkowych serwisów, czy chociażby spadku sprawności instalacji i generowania niepotrzebnych strat energii - rachunek ekonomiczny przedstawia się dużo korzystniej.

Filtroodmulniki magnetyczne Dryl - schemat
Filtroodmulniki magnetyczne Dryl - schemat

Filtroodmulnik magnetyczny Dryl występuje w kilku rozmiarach - przyłącza gwintowane od DN25 do DN50 oraz kołnierzowe DN65 i DN80, zakres mocy źródła ciepła do 365kW. Standardowym wyposażeniem jest odpowietrznik automatyczny, zawór spustowy oraz "serce" urządzenia, czyli stos magnetyczny zamknięty w gęstej siatce filtrującej (600 oczek na 1cm²).

Wersje gwintowane mogą być dodatkowo ocieplone formami z EPP. Istotne jest także zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy średnicami korpusu oraz króćcami, aby medium grzewcze ok. 6 krotnie zmniejszyło szybkość przepływu, ułatwiając tym samym wewnętrzne oczyszczanie sedymentacyjne (grawitacyjne opadanie cząstek).

Właściwe skierowanie płynu na element wewnątrz korpusu skutecznie rozbija strumień tak, aby nabrał ruchu wirowego i utracił charakter przepływu laminarnego. Powoduje to dłuższe "przebywanie" płynu w filtrze i skuteczniejsze oczyszczanie i odpowietrzanie. Ważną cechą filtroodmulnika jest także łatwość czyszczenia (najlepiej bez zdejmowania z instalacji) i możliwość wymiany stosu magnetycznego oraz siatki.

W Drylu jest możliwość wykręcenia dolnej redukcji i wyjęcia siatki razem ze stosem magnetycznym. Po oczyszczeniu i wypłukaniu można je z powodzeniem zamontować z powrotem w urządzeniu. Poniższe schematy w sposób obrazowy przedstawiają fazy pracy naszego urządzenia.

Rozwiązanie konstrukcyjne Dryla jest chronione w Urzędzie Patentowym RP.
Rozwiązanie konstrukcyjne Dryla jest chronione w Urzędzie Patentowym RP.

www.elterm.pl

 

Materiały do pobrania:
pdf icon
Filtroodmulnik magnetyczny Dryl - katalog

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje