- Co decyduje o konkurencyjności Gazel na dzisiejszym niełatwym rynku? Oprócz nowoczesnych metod zarządzania, ich atutem jest wynikająca z mniejszej skali elastyczność w działaniu oraz zdolność do szybkiego chwytania biznesowych okazji i dostosowywania się do zmiennych warunków - mówi Patricia Deyna, prezes Bonnier Business Polska, wydawcy "Pulsu Biznesu", oraz dodaje: - Dzisiejsze Gazele Biznesu są firmami małymi lub średniej wielkości dlatego, że tak zdecydowali ich właściciele (…), ale stosowane przez nie standardy zarządzania, rozwiązania techniczne i informatyczne, certyfikaty itd. nie odbiegają już w większości przypadków od stosowanych przez największe przedsiębiorstwa.
Kryteria rankingu Gazela Biznesu 2023 to firma, która:
- rozpoczęła działalność przed rokiem 2020 i prowadzi ją nieprzerwanie do dziś;
- w roku bazowym 2020 osiągnęła przychody ze sprzedaży w przedziale pomiędzy 3 a 200 mln zł;
- w latach 2020-22 z roku na rok notowała wzrost przychodów ze sprzedaży;
- w latach 2020-22 ani razu nie odnotowała straty;
- umożliwiła analizę swoich wyników finansowych przynajmniej z trzech badanych lat (składając sprawozdania finansowe do sądów albo przekazując dane do Coface, lub udostępniając je poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego);
- o miejscu firmy w rankingu decydował osiągnięty przez nią w latach 2020-2022 procentowy wzrost przychodów, przy czym przychody z roku 2020 stanowiły 100%.