Masz pompę ciepła? Grzejniki pierwszego wyboru - regulusy

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Masz pompę ciepła? Grzejniki pierwszego wyboru - regulusy

Inwestycja w związane z budynkiem centralne ogrzewanie jest inwestycją na długie lata, często na całe życie. Uniwersalny, łatwo sterowalny, nierdzewny produkt wytrzyma każdą próbę czasu, przetrwa każdą modę.

aktualizacja: 2022-07-27 06:57:42

Jakie cechy użytkowe powinien mieć idealny, współczesny grzejnik centralnego ogrzewania? Produktem spełniającym większość wysokich i stale rosnących wymagań użytkowników są grzejniki firmy REGULUS®-system.

Regulusy są grzejnikami miedziano-aluminiowymi, lecz nie są konwektorami. Podczas pracy, ich powierzchnia zewnętrzna jest również ciepła, a nawet gorąca. Regulusy charakteryzuje mieszany sposób oddawania ciepła do otoczenia - konwekcyjno-promieniujący z przewagą konwekcji. Ogromna w rozwinięciu powierzchnia czynna regulusów, nieosiągalna choć wymarzona dla innych konstrukcji oraz wysoki współczynnik przewodnictwa cieplnego materiałów tworzących grzejnik (miedź i aluminium), powodują, iż jego sprawność w przekazywaniu ciepła do otoczenia jest wyjątkowa. Ilość powietrza przepływająca poprzez i obok grzejnika REGULUS® jest znaczna, dlatego też powietrze w pomieszczeniach jest aktywnie mieszane, tworząc idealną izotermię bez stref chłodniejszych, bez nisz z zalegającym "starym" zużytym powietrzem. W dobie obecnie budowanych ciepłych, szczelnych "termosów", cecha ta jest zaletą o znaczeniu kardynalnym. Regulusy wymuszają cyrkulację powietrza, wspomagając wietrzenie pomieszczeń i usuwanie poprzez otwory wentylacyjne powietrza z podwyższoną zawartością dwutlenku węgla i pary wodnej i co ważne, z obniżoną zawartością tlenu.

Grzejnik REGULUS®-system SOLLARIUS PLAN
Grzejnik REGULUS®-system SOLLARIUS PLAN - poznaj szczegóły produktu

Każdy ma taki dom, na jaki sobie sam swoimi decyzjami zapracował... Podążanie za modą i wygodą dla instalatora to brak wiary we własny osąd i pójście na łatwiznę. Moda to jedno, a mity i plotki? Działają jak fake newsy i są chętnie używane do walki konkurencyjnej. Użytkownik lub instalator, który usłyszy o jakichkolwiek zastrzeżeniach wobec jakiegoś produktu, nie zaryzykuje jego zakupu czy montażu. Nikt nie będzie weryfikował opinii, często powtarzanej celowo lub wskutek czyjejś ignorancji lub błędu. Diabła boi się wielu, lecz nikt nigdy go nie widział... Teza: Emisja ciepła przez grzejniki powinna być w maksymalnym stopniu sterowalna. Powinniśmy móc w dowolnym momencie ogrzewanie włączyć, wpływać na jego dynamikę grzania lub całkowicie je wyłączyć. Prawda czy fałsz? Sposób działania ogrzewania podłogowego jest zaprzeczeniem tej tezy. Dla posiadaczy podłogówki realizacja takich zadań jest niewykonalna!

Wiele cech przypisywanych ogrzewaniu podłogowemu to łatwe do obalenia mity. Pierwszy z brzegu: samoregulacja podłogówki. Co oznacza ten termin? Że niby, gdy trzeba ciepła to posadzka je emituje, a gdy mamy jego nadwyżkę, to posadzka je pochłania. Posadzka tak, pochłania ciepło, lecz jaki to ma związek z ogrzewaniem podłogowym? Nie ma takiego związku. Temperaturę wnętrza domu stabilizują wszystkie przegrody oraz elementy jego wyposażenia, a nie wyłącznie posadzka z zatopionymi w niej rurkami. Wręcz przeciwnie - betonowa posadzka bez rurek będzie stabilizować temperaturę wnętrza skuteczniej, gdyż nie ma w niej plastikowych wstawek i innych akcesoriów o niskiej pojemności cieplnej czy wręcz izolatorów. I dalej, zadajemy temperaturę wnętrza np. 22°C.

Czy po osiągnięciu zadanej temperatury podłoga przestanie grzać jak twierdzą niektórzy? NIEPRAWDA. Przestanie grzać dopiero wówczas, gdy cała nadwyżka ciepła z jej głębszych warstw zostanie całkowicie oddana wnętrzu. Oddana czy tego chcemy, czy nie chcemy. Przecież temperatura czynnika grzejnego krążącego w instalacji jest wyższa niż 22°C! A 100 m² posadzki to średnio 20 ton betonu rozgrzanego w jego głębszych warstwach do temperatury znacznie wyższej niż 22°C. Słaba sterowalność podłogówki oznacza pojawienie się ryzyka dyskomfortu cieplnego w postaci niedogrzania lub co gorsza przegrzania pomieszczeń. Identycznej "samoregulacji" podlega każdy! bez wyjątku przedmiot "cieplejszy" w tym np. cieplejsza, ogrzana "Naszym Słoneczkiem" doniczka czy też krzesło... Gdy powietrze wnętrza jest cieplejsze od jego temperatury pochłania ciepło, gdy jest zimniejsze oddaje.

Użytkownicy skupiają się na efektywnej pracy źródła ciepła. I bardzo dobrze. A gdzie efektywna, oszczędna, dopasowana do bieżących potrzeb emisja ciepła? Czy naprawdę ktoś poważny może twierdzić, że bezzwłoczna emisja wyprodukowanego ciepła poprzez wpakowanie go do posadzki ma coś wspólnego z jego racjonalnym wykorzystaniem? Jeśli już musimy je magazynować to wyłącznie w buforowym zbiorniku ciepła.

Grzejnik REGULUS®-system DECOR
Grzejnik REGULUS®-system DECOR - poznaj szczegóły produktu

Teza: Coraz większy udział w bilansie cieplnym nowych domów biorą udział wszelkie uzyski ciepła - nasłonecznienie, urządzenia kuchenne, komputery, słowem ciepło bytowe. Instalacja grzewcza powinna wówczas pracować tak, że gdy pojawia się uzysk ciepła ogrzewanie zostaje zatrzymane lub się zmniejsza. Prawda czy fałsz? W dobrze akumulującym ciepło domu istnieje możliwość realizacji długoterminowych czasowych wyłączeń procesu grzania. Opuszczamy dom na kilka godzin = ogrzewanie stop. Wyłączenie takie oznaczać będzie, że w domu nie będzie żadnego elementu o temperaturze wyższej niż jego ustabilizowana temperatura wnętrza. Kładziemy się do snu = ogrzewanie stop. Gdy wracamy do domu i czujemy się przemarznięci włączamy ogrzewanie na krótko, podwyższamy moc by spowodować krótkotrwałe podwyższenie temperatury powietrza ponad jej ustabilizowany poziom. Taki komfort cieplny to rozumiem! Mamy całkowitą dyspozycyjność układu centralnego ogrzewania wobec zmiennych potrzeb grzewczych zarówno moich jak i moich bliskich. Posiadamy pełne bezpieczeństwo cieplne rodziny i domu dopasowane do naszego trybu życia i do naszych oczekiwań. Ktoś może chcieć inaczej. Jego sprawa, jego wybór...

A regulusy? Regulusy kupi i u siebie zainstaluje człowiek niekonwencjonalny, nonkonformista, człowiek myślący, z wyobraźnią, o własnych, popartych wiedzą poglądach, rozważny, umiejący kalkulować problem, posiadający autentyczną świadomość ekologiczną, otwarty na przyszłość. Człowiek XXI wieku.

Każda konfiguracja instalacji c.o. jest dobra, jeśli wykonana jest świadomie, rozważnie i perspektywicznie, z uwzględnieniem jak największej ilości obecnych jak i przyszłych potencjalnych uwarunkowań. I nie zapominajmy, że to co jest dobre dla innych nie zawsze musi być dobre dla nas…

Większy komfort cieplny za te same lub za mniejsze pieniądze każdy mądry powinien brać w ciemno.

Z forum budowlanego: "W Polsce dominują okresy przejściowe, jesień-wiosna. Skoro Twoja podłogówka grzała w marcu tylko trzydzieści kilka godzin, to może niepotrzebnie wydałeś na nią swoje pieniądze...?"

"(...) Przyszłe domy to domy inteligentne a w takich podłogówka się nie załapuje. Poza tym całosezonowa izotermia to nie jest klimat dla ludzi aktywnych... Nic nie jest wieczne a po dobrym przychodzi lepsze."


REGULUS®-system
ul. Grażyńskiego 51, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 33 812 36 69, 33 815 10 25
www.regulus.com.pl, regulus@regulus.com.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania