Jak zapewnić rezerwowe (awaryjne) ogrzewanie dla domu jednorodzinnego?

Jak zapewnić rezerwowe (awaryjne) ogrzewanie dla domu jednorodzinnego?

Mam zainstalowany kocioł węglowy z podajnikiem, który według instrukcji powinien bezobsługowo funkcjonować przynajmniej przez tydzień. Jednak podczas kilkudniowej nieobecności w zimie ogrzewanie przestało działać, gdyż zablokował się ślimak podajnika. Ponieważ dość często nikogo nie ma w domu, chciałbym zapewnić jakieś rezerwowe, awaryjne ogrzewanie, na wypadek powtórzenia się takiej sytuacji.

Odpowiedź eksperta: Najpewniejszym źródłem ogrzewania awaryjnego będzie spożytkowanie energii elektrycznej, przy czym ogrzewanie takie może być zrealizowane jako oddzielne dla każdego pomieszczenia lub też centralnie wykorzystujące istniejącą instalację grzewczą. W pierwszym wariancie - najprostszym i najtańszym rozwiązaniem pod względem inwestycyjnym będzie ustawienie elektrycznych grzejników (np. olejowych), podłączonych do zwykłych gniazdek w kilku pomieszczeniach.

Powinny to być grzejniki wyposażone w termostat pozwalający na utrzymanie temperatury na poziomie 5-10°C. Przy funkcjonującym ogrzewaniu podstawowym, nastawionym na wyższą temperaturę, nie włączą się, jeśli nie wystąpi awaria c.o. Liczbę i moc grzejników trzeba tak dobrać, aby odpowiadała mniej więcej połowie mocy grzewczej dla warunków normalnego użytkowania. Oczywiście, ich łączna moc nie może przekraczać tzw. przydziału mocy i wartości prądu wyłączników nadmiarowych (bezpieczników) zabezpieczających poszczególne obwody.

W przypadku zasilania budynku prądem trójfazowym - grzejniki podłącza się do gniazdek zasilanych z różnych faz, co zapewni równomierne rozłożenie obciążenia. Wadą tego rozwiązania jest konieczność przechowywania tych grzejników, gdy nie są używane, a także możliwość zamarznięcia odcinków instalacji, jeżeli przebiegają one przez zimne strefy, a pompa obiegowa kotła przestała działać. W istniejącą instalację grzewczą można również włączyć dodatkowy, awaryjny kocioł elektryczny, zasilany z oddzielnego obwodu elektrycznego. Kocioł taki włącza się w obieg wodny c.o. za pośrednictwem trójników. Kotły elektryczne dostępne są w różnych wersjach wyposażenia - z pompą obiegową i naczyniem wzbiorczym lub bez tych elementów.

Najlepiej zamontować kocioł elektryczny z pełnym wyposażeniem, a miejsce podłączenia do instalacji zaplanować tak, żeby swobodnego obiegu wody nie blokowała np. pompa kotła węglowego. Załączanie kotła elektrycznego przy spadku temperatury poniżej bezpiecznej granicy następuje poprzez odpowiednio nastawiony termostat, umieszczony w jednym z pomieszczeń.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Rezerwowy kocioł elektryczny wymaga doprowadzenia zasilania trójfazowego i wykonania połączeń hydraulicznych. Za to nie potrzebuje komina ani doprowadzenia powietrza (fot. Kospel)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz