Spaliny z kotła gazowego do kanału wentylacyjnego - czy to możliwe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Spaliny z kotła gazowego do kanału wentylacyjnego - czy to możliwe?

Kupiłem gazowy kocioł kondensacyjny, który będzie zamontowany w miejscu dotychczasowego kotła węglowego. Zastanawiam się, jak najprościej rozwiązać problem odprowadzenia spalin z nowego kotła, wykorzystując np. istniejący wolny kanał wentylacyjny. Czy muszę wprowadzić tam rurę spalinowo-powietrzną, czy też wystarczy podłączyć tylko przewód spalinowy?

aktualizacja: 2022-08-26 08:32:34

Odpowiedź eksperta: Istniejące kominy murowane można także przystosować do współpracy z kotłami z zamkniętą komorą spalania. Wprowadzany w komin wkład kominowy ma z reguły średnicę 80-100 mm, pozostaje więc dość przestrzeni wewnątrz kanału, aby swobodnie mogło tam przepływać powietrze. Warunkiem jest jednak całkowita gładkość i czystość ścianek wewnętrznych, które będą miały kontakt z doprowadzanym do kotła powietrzem.

Innym sposobem będzie zastosowanie tzw. adaptera rozdzielającego przewód spalinowy od powietrznego. W takim przypadku do komina wprowadza się jedynie rurę spalinową, a powietrze niezbędne do spalania dopływa oddzielną rurą wyprowadzoną na zewnątrz np. przez ścianę domu.

Przy instalowaniu kotłów z zamkniętą komorą spalania o mocy do 21 kW można również zrezygnować z budowy komina, a spaliny odprowadzać rurą dwuścienną przez ścianę domu. Rozwiązanie takie jest szczególnie korzystne, gdy instalujemy kocioł w pomieszczeniu bez dostępu do komina lub w nowym domu będziemy instalować wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, która nie wymaga wyprowadzenia kanałów wentylacyjnych ponad dach.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Junkers

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image